Kövess minket!

Médiapiac

Óriások esküvője

A Nokia éveket vesztegetett el a Symbian platform életre keltésével. Az elemzők eltérő véleményen vannak, hogy a cég miért is akart megmaradni a saját operációs rendszerénél, látva azt, hogy a mobilvilág gyökerestül megváltozott. A legtöbben ezt annak tudják be, hogy a Nokia mindig is független cég volt, soha nem indított harcba készüléket idegen platformmal. Egy olyan vállalat, amely a világ legkompetitívebb piacán az Apple-höz hasonlóan hardver- és szoftvervonalon is képes volt teljesen önálló maradni, és ráadásul piacvezetővé is tudott válni, valószínűleg minden idegszálával ragaszkodik ehhez a felálláshoz.

A Nokia történelmi hibát követett el a 2000-es évek elején, amikor elkezdte felvásárolni a Symbian platformot, és 2008-ig, a teljes kivásárlásig elképesztő összegeket költött ezen döntése nyomán. A pár esztendeje még nagyon felkapottnak tűnő nyílt forráskódú felületek bekebelezésének divatját követve a cég egy olyan platformba invesztált milliárdokat, amely már a felvásárlás befejezése pillanatában láthatóan zsákutcában volt.

A másik probléma, hogy a Nokia elképesztő létszámú fejlesztőcsapatot tart fenn ezen operációs rendszer működtetésére. Nemrég keringett az interneten egy ábra, amely szerint a vállalat symbianes fejlesztői nagyjából kétszer annyian vannak, mint az Apple teljes platformfejlesztői csapatának tagjai, beleértve a Macbookon, az iPodon és az iPhone-on dolgozó munkatársakat. Ez első pillanatra nonszensznek tűnik, de érthetővé válik annak fényében, hogy a Nokia voltaképpen tárgyközpontú mobilfejlesztő cég. Sok-sok készüléket futtat folyamatosan a piacon, ezek mindegyike valamilyen Symbian-rendszert fogad be ugyan, de eltérőek hardver, szoftver és egyéb paraméterek tekintetében. A Nokia szép tárgyakkal lett a mobilszegmens óriása, és azért, hogy e piac minden igényét kielégítse, rengetegféle telefont gyárt nagy mennyiségben, amihez bizony sok fejlesztő kell, bár még így sem volt képes a platformot lendületesen fejleszteni, mert a készülékek közül sok túl gyengére sikeredett.

Az Apple és az Android ezt az egész koncepciót újraírta azzal, hogy a szoftvert helyezte a középpontba, és azt mondta, hardverszinten nagyjából egységes készülékek kellenek, a szoftver majd megkülönböztet. Az Apple szolgáltatja talán a legjobb példát erre az új gondolkodásmódra. Egy-két aktuálisan futó, csúcstechnológiát képviselő készülékre fókuszálva olyan minőségű szoftveres integrációt képes megvalósítani, amely teljesen más szintre helyezi a telefonnal kapcsolatos felhasználói élményt. A Nokiának időbe telt ezt felfedezni, és elismerni, hogy reagálnia kell.

 

Megszületett a döntés

Természetesen a piac a Nokia korábbi lépéseiből eredő agóniájával mit sem törődve elképesztő iramban honosította meg az Apple modelljét. Rengeteg gyártó jelent meg szűk telefonpalettával és modern alkalmazásplatformokkal.

A finn cégnek tehát döntenie kellett: marad a meglévő modellnél, vagy lép az új világ irányába. A Microsoft-frigy ennek az eredménye. Sok elemző szerint az elhatározás hátterében a kevésbé rossz választása állt. Az Android-piacon a Nokia nagy ellenfelei már mind megtelepedtek, a Motorolától kezdve a Samsungon át a HTC-ig mindenki többéves előnyre tett szert, és meg kell hagyni, nagyon jó készülékekkel léptek piacra, amelyekkel nehéz lenne versenyezni. De nem csak a közép- és felső spektrumban találunk teljesen korrekt gyártókat: a ZTE és névtelen, a látóhatáron éppen csak feltűnő társai már most szédületes másolási ütemet diktálnak az androidos szegmensben, ami az olcsó, belépő szintű mobilok piacát is szinte támadhatatlanná teszi.

Az egyetlen olyan, elképesztő pénzügyi támogatással rendelkező platform van, amely fejlesztőcsapata révén képes lehet utolérni a két korábban elstartoló óriást, ez pedig a Windows Phone 7.

Fejlesztőjét, a Microsoftot sokan sok helyen leírták már, de egy biztos, rendkívüli képességei közé tartozik, hogy a legkülönbözőbb piacokon későn megjelenve sikeres megoldásokat tegyen le az asztalra. Az MS-DOS, a Windows, az Xbox és az Internet Explorer is megkésve érkező termék volt, amely – tanulva a korai belépők hibáiból – üzleti, technológiai innovációval az élmezőnybe tudott kerülni. Senki nem mondhatja, hogy a redmondi székhelyű vállalat nem képes piacvezetővé válni a második vonalból indulva.

A másik nagyon fontos mozzanat, hogy a Microsoft platformfejlesztő cég; igen régóta gyártanak jó minőségű platformokat, a konzolok piacát is ezzel a tudással gyalulták le. A Windows 7 is bebizonyította, hogy ha kell, képesek elkerülni a kék halált, nagyon értenek a fejlesztéshez, és a felhasználói élmény terén is fel tudják venni a versenyt az Apple-lel.

Ha valaki képes lehet arra, hogy megfogja ezen a piacon az Apple-t és az Androidot, akkor az a Microsoft lehet. Szüksége van azonban ehhez olyan partnerekre, akik otthon vannak a készülékek szintjén és a csatornák működtetésében. A Nokia pedig épp e területeken rendelkezik rengeteg tapasztalattal. A telefonértékesítési üzlet ugyanakkor messze túlmutat a felhasználók közvetlen igényein, hiszen nagymértékben hat rá, hogy a telekommunikációs cégek hogyan lesznek érdekeltek a különböző platformok bevezetésében.

 

A frigyben rejlő lehetőségek

Jelenleg sem a Google Android, sem az iPhone iOS platformja nem támogatja különösebben a mobilszolgáltatókat. Az alkalmazásboltok egyáltalán nem vagy csak nagyon nehezen szabhatók szolgáltatói arculatra, és ez bizony jókora támadási felületet jelenthet, amit ha a Microsoft a Nokiával együttműködve képes lesz rendesen megcélozni, akkor a szolgáltatók hátán komoly szeletet hasíthat ki az okostelefon-piacból.

Úgy vélem, a szolgáltatók szeretnének nagyobb részesedéseket szerezni az alkalmazáspiacból, amelyet jelenleg az Apple és a Google is minden erejével véd. Ha a Windows Phone 7 lehetővé teszi majd – és minden jel erre mutat –, hogy a szolgáltatók egyszerűen személyre szabható boltokat indítsanak, és megkülönböztessék magukat, illetve a bevételből komolyabb részesedést harapjanak ki, akkor minden bizonnyal tárt karokkal várják majd e platformot a helyi piacokon.

A Microsoft ráadásul elképesztően sok felhasználót tudhat maga mögött, a telefont erőteljesen integrálhatja a meglévő operációs rendszereibe, és olyan frissítési, alkalmazásböngészési élményt teremthet, amitől termékei vonzók lehetnek a felhasználóknak. A platformintegráció pedig még a táblagéppiacon is számottevő erőforrást jelenthet a cég számára. A Microsoft mögött elképesztően erős szoftverfejlesztő közösség áll, amely csak arra vár, hogy kamatoztathassa tudását a mobiltelefonokon.

 

Veszélyek

A két óriás kissé megkopott imázsa miatt a piac nem fogadja az együttműködést túl nagy lelkesedéssel, így a fogyasztói magatartás megváltoztatása, a kommunikáció, a terjesztés sokkal nehezebb lesz számukra.

A legfontosabb azonban, hogy üzleti modelljeik nem feltétlenül felelnek meg az üzleti szempontból is lényegesen átalakuló telekommunikációs piac elvárásainak. A Nokia csatornafüggő – innen származnak a bevételei –, a Microsoft pedig licencfüggő – innen szerzi a bevételeinek jelentős részét. Ám sem a Google, sem az Apple nem kizárólag ezekre a modellekre épít, s kérdés, hogy a két nagy házassága képes lesz-e olyan frigyet eredményezni, amely az üzleti modell szintjén beváltja a hozzá fűzött reményeket, és képes-e lesz mindkét cég pár évig minden elképzelhető energiát beleadni abba, hogy olyan készülékeket dobjanak piacra, amelyek versenyképessé teszik őket a nagy konkurensekkel szemben.

Szintén nagy veszély jelent, hogy az alkalmazásboltok nem várnak. Több százezer szoftver létezik már a különböző rendszerekre szinte minden elképzelhető témában, ami a felhasználókat erőteljesen gravitálja a platformok felé, a Microsoft és a Nokia azonban e téren évekkel le van maradva.

(Dobó Mátyás írása a Médiapiac 2011/3. számában olvasható teljes terjedelemben)

 

Médiapiac

Szombat délutánig jelentkezhetnek a tévék, rádiók az NVB-nél

Szombat 16 óráig jelentkezhetnek a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) azok az országos televíziók és rádiók, amelyek az Európai Parlament tagjainak, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásának kampányidőszakában politikai reklámot kívánnak közzétenni.

Közzétéve:

Flickr

Az alaptörvény rögzíti, hogy a demokratikus közvélemény kialakulásához választási kampányidőszakban szükséges megfelelő tájékoztatásért politikai reklám kizárólag ellenérték nélkül, az esélyegyenlőséget biztosító feltételek mellett közölhető. A választási eljárásról szóló törvény különbséget tesz a politikai hirdetés és a politikai reklám között.

A jogszabály politikai hirdetésnek nevezi az ellenérték fejében, valamely jelölőszervezet vagy független jelölt népszerűsítését szolgáló és támogatásra ösztönző, sajtótermékben (illetve az interneten és moziban) közzétett tartalmat.

A politikai reklám – amelynek a célja ugyancsak a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítése – televízióban, rádióban jelenhet meg.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, és nem fogadhat el.

A jogszabály szerint

amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók (televíziók és rádiók) biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt legkésőbb a kampány hivatalos kezdetéig, április 20-án 16 óráig kötelesek közölni a NVB-vel.

Külön kell megtenni a politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatot az EP-választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetisági választásra.

Az európai parlamenti képviselők, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásával kapcsolatban a bejelentésnek tartalmaznia kell a politikai reklám közlésére szolgáló országos lineáris, illetve a kizárólag interneten elérhető lineáris médiaszolgáltatásnak vagy médiaszolgáltatásoknak a megjelölését és a politikai reklámok közzétételére szánt időtartamot, amely összesen nem lehet kevesebb 150 percnél.

A nemzetiségi választással kapcsolatban a bejelentésnek csak a közlésre szolgáló médiaszolgáltatás megjelölését kell tartalmaznia.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Újabb bírság az RTL-nek: erőszakos Sztárbox-jelenetek a Kanapéhuszárokban

A testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki a csatornára.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Kanapéhuszárok című műsorszám két epizódja miatt, miután állampolgári bejelentésre, hatósági ellenőrzést követően hivatalból indított közigazgatási hatósági eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

A Kanapéhuszárok vizsgált epizódjaiban a Sztárbox olyan erőszakos jelenetei is láthatók voltak, amelyek alkalmasak lehettek a tizenhat éven aluli gyermekek személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására

– közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a Kanapéhuszárok két vizsgált epizódjában nem az eredeti, élőben sugárzott Sztárbox-jeleneteket játszották le, hanem azok szerkesztett változatát.

A műsorszám azt mutatta be, hogy a „kanapéhuszárok”, akik között egy család is volt négy kiskorú gyermekkel, hogyan reagálnak a látottakra.

A médiaszolgáltató a Kanapéhuszárokat a III. korhatári kategóriába sorolta (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott), az epizódokat ugyanakkor tizenhat éven aluliak számára nem ajánlottként (IV. korhatári kategória) kellett volna klasszifikálni, figyelemmel arra, hogy a tizenhat évesnél fiatalabb kiskorúak személyiségfejlődését a műsorszámban halmozottan előforduló erőszakos jelenetek és azok következményeinek közvetlen ábrázolása, valamint az erőszakos jelenetekre és a sérülésekre reflektáló, intenzív félelmi reakciók bemutatása negatívan befolyásolhatta – írták, hozzátéve, hogy ezért

a testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re.

Úgy folytatták, hogy mivel a klasszifikációs rendelkezések megsértése súlyos jogsértés, indokolt a nyilvánosságot erről minél szélesebb körben tájékoztatni, ezért a médiatanács az RTL-t a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte, a jogsértés ismételtsége miatt pedig 50 ezer forint bírságot szabott ki a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére.

Pályázati beszámoló

Közölték azt is, hogy ugyanezen az ülésén a testület elfogadta az MTVA Támogatási Irodájának a Médiatanács Támogatási Program keretében meghirdetett, médiaszolgáltatások támogatását célzó pályázati eljárásokra vonatkozó negyedéves beszámolóját.

A testület döntései nyomán az MTVA az idei év első negyedévében négy, a médiatanács által meghirdetett pályázati eljárásban (Rádióállandó2023, TVállandó2023, KMUSZ2023, Rezsi2024) nyolcvankét támogatási szerződést kötött, melyeknek köszönhetően összesen 473 694 208 forintot oszt szét a nyertes pályázók között.

Bírságot kapott a Rádió 1 Sirius

A közleményből kiderült az is, hogy a médiatanács elmarasztalta a Radio Plus Kft.-t, mert a 91,1 Rádió 1 Sirius január 19. és 25. között megsértette a szerződéses vállalásait, mivel nem tett közzé elegendő közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, műsorelemet, valamint szöveges tartalmat, a zenei művek körében irányadó vállalását pedig túllépte.

Mindezek miatt a testület 130 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltatót, illetve a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Elmarasztalták a Forrás Rádiót

Az ugyancsak elmarasztalt Forrás Rádió pedig azzal sértette meg a szerződéses vállalásait, hogy január 9. és 15. között nem tett közzé sem megfelelő mennyiségű hírműsorszámot, sem közszolgálati és helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, ezért a médiatanács a médiaszolgáltatót, a Turul Média Kft.-t 70 000 forint bírsággal sújtotta, és közlemény közzétételére is kötelezte – tették hozzá.

A TV2 Comedy is hibázott

Azt írták, hogy a hatóság a román társhatósághoz fordult a TV2 Comedy csatornán március 11-én reggel 9 óra 25 perctől vetített Amerikai fater című műsorszám Smikulás című epizódja miatt, mert az a magyar szabályozás alapján – tekintettel a szexualitás megjelenítésére, a trágár nyelvezetre, az erőszak-ábrázolásra, a vallást érintő kijelentésekre, a zoofíliára utalásra, valamint az alkohol- és drogfogyasztásra – alkalmas volt a tizenhat éven aluliak személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, miközben a médiaszolgáltató azt „A következő műsorszám csak szülői engedéllyel ajánlott” felhívással, valamint „AP” korhatári jelöléssel sugározta, ami a hazai szabályozás szerint a III. korhatári kategóriának (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) feleltethető meg.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Szoboszlai Dominik – Az interjú a Spíler TV-n! (videó)

Szombat este 20:25-kor tűzi műsorára a Spíler 1 a legsikeresebb magyar focista, a Liverpoolban játszó Szoboszlai Dominikkal készült exkluzív interjúját.

Közzétéve:

MTI/EPA/Adam Vaughan

A Manchester City-Chelsea FA-kupa elődöntőt követően a Spíler 1-en szombat este 20:25-től érkezik a Szoboszlai Dominik – Az interjú. Az exkluzív filmnek fontos része a sztárjátékossal készített interjú, nem csupán a magyar válogatott csapatkapitányáról tudhatnak meg sokat a nézők, ha szombat este a Splíer 1 programját választják. Baumstark Tibor végigjárta azokat a helyszíneket, amelyek a legszorosabban kötődnek a Liverpool FC-hez. A világklasszis középpályás gondolatain és érzésein túl pedig betekintést nyerhetünk a labdarúgással mélységesen átitatott városnak, a Liverpool-nak a mindennapjaiba is.

„Szoboszlai Dominik részletesen mesél arról, hogy mi történt a Liverpoolnál, miután minden idők egyik legeredményesebb futballedzője, Jürgen Klopp néhány hónappal ezelőtt meghökkentő időzítéssel bejelentette az évvégi távozását. Benézhettünk a kulisszák mögé, így megmutatjuk a topfutball egyik legmodernebb, leginkább felszerelt edzőközpontját, meglátogatjuk a legendás Anfield stadion történelemmel és legendákkal átitatott környékét, és a Spíler TV kameráin keresztül a focirajongók azt is láthatják, amit a világon nagyon kevesen, hogy hogyan fest a mérkőzés előtti percekben a Liverpool öltözője” – árulta el Baumstark Tibor. – „A Dominikkal készült interjún túl a Premier League történetének legjobb játékosai közül is megmutatjuk néhány egykori sztár véleményét az angol bajnokság kihívásairól, és persze Szoboszlai Dominik teljesítményéről” – tette hozzá.

Vasárnap a Spíler 2 közvetítésében Szoboszlai Dominik és a Liverpool a Fulham otthonában lép pályára, majd közvetlenül utána a La Liga és az egyetemes futballvilág csúcsrangadója, az El Clásico kerül képernyőre.

Ezúttal is különleges fel- és levezető műsorral készül a Spíler stábja a rangos küzdelemre. Elismert szakértők, elvakult drukkerek és a futballszakma képviselői lesznek a La Liga műsorvezetőinek vendégei a több helyszínes, kiterjesztett valóságot is felvonultató stúdiókban, valamint helyszíni kollégáik is bejelentkeznek a műsorba, így a spanyol futball rajongóinak vasárnap érdemes a Spíler közvetítésére kapcsolniuk – ismerteti a TV2 közleménye.

Borítókép: Szoboszlai Dominik, a Liverpool játékosa az angol első osztályú labdarúgó-bajnokság Liverpool-Crystal Palace mérkőzésén a liverpooli Anfield Road-i Stadionban 2024. április 14-én

Tovább olvasom