Kövess minket!

Karrier

Generációváltás: kihívás áll a magyar cégek előtt

Ezen a héten rendezik meg az idei Fiatal Vállalkozók Hetét.

Öt nap, tíz helyszín, tucatnyi neves előadó, és rekordszámú, közel tízezer résztvevő. A Fiatal Vállalkozók Hetén az ismert emberek új szemszögből mutatják be az életüket és sikertrükkjeiket, hogy segítsék a kezdőket és újrakezdőket a nehézségek leküzdésében – áll közleményben.

A konferenciasorozaton külön napot szentelnek a generációváltás témakőrének is, ugyanis napjainkban ez az egyik legnagyobb kihívás, amivel a vállalatok szembesülnek. A kis- és középvállalkozások harmada az elkövetkező néhány évben a fiatalok vehetik át a családon belül.

Ezt támasztják alá az Opten adatai:

Az ötvenöt év felettiek több mint százhatvan-ezer céget igazgatnak, a hatvan pluszos korosztály közel száztíz-ezret, ötvenhatezer vállat esetében pedig a menedzsment legkevesebb ötven százaléka hatvanöt év feletti vállalkozókból áll.

A minimum százmillió forint árbevétel feletti vállalatok esetében mintegy huszonkétezer vállalatnak ötven év feletti, hatezernek pedig hatvanöt év feletti a tulajdonosok legalább fele.

A jövőnk múlik rajta

Kovács Patrik, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének alapító elnöke elmondta, a generációváltás súrlódásokat is hozhat magával a különböző korosztályok együttműködése miatt, de az eseményen arról is beszélnek majd, hogy ha valaki nem akarja átvenni a családi vállalkozást, akkor mit tud kezdeni a helyzettel.

„A jövőnk most azon fog múlni, mennyire vagyunk képesek összefogni és milyen eszközökkel tudjuk a generációk között kiépíteni a hidat. Az utódlás kérdése azért is komoly dilemma, mert egyszerűen nincs elég fiatal vállalkozó és kialakult módszertan sem a cégek hatékony átvételére” – fogalmazott.

Mint mondta, sürgős szüksége van a gazdaságnak olyan programokra, amelyek a generációváltás folyamatát támogatják akár családon belül vagy azon kívül is.

Meg kell szerettetni a gyerekekkel a szülők munkáját

Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója arról beszélt, a Fiatal Vállalkozók Hete olyan dolgokat állít fókuszba, amelyek irányt mutatnak a jövő nemzedékének, és ezáltal jó mintát adnak számukra az elinduláshoz az életben.

A generációváltással kapcsolatban riasztóak az előrejelzések, ezért nem elég már csak boncolgatni a témát, hanem konkrét javaslatokat kell tenni a kialakult helyzet kialakítására. Erre tökéletes alkalmat kínál a konferenciasorozat.

„A rendszerváltás után most zajlik az első generációs stafétaátadatás, amire sajnos sokan nem készültek fel. Akinek a privatizációval lehetősége volt hozzáférni egy céghez, ma már a hetvenes éveit tapossa, de jellemzően nem gondoskodtak a gyerekeik cégátvételéről. Pedig a generációváltás lenne az optimális modell” – mondta Krisán László.

A KAVOSZ vezérigazgatója szerint egy vállalat generációkon átívelő sikere azon múlik, hogy a szülők megfelelő irányba tereljék a gyerekeket.

„Meg kell szerettetni a gyerekekkel azt, amit az édesapjuk csinál. Ha nem vonják bele őket a munkába, akkor a saját útjukat járják, és az esélyt sem adják meg a cégátvételre. Úgy kell iskoláztatni, taníttatni a fiatalokat, hogy a jövőben tovább tudják vinni a vállalatot. Persze ráerőltetni sem kell, de próbálkozni muszáj” – fogalmazott.

A Fiatal Vállalkozók Hete ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amely a fiatalvallalkozokhete.hu weboldalon pár kattintással elvégezhető. A nagy érdeklődésre való tekintettel és a helyszín befogadó kapacitása miatt érdemes mielőbb bebiztosítani a helyet.

 

Karrier

A Dal 2021 – Nekik lehet szurkolni a harmadik válogatón

A harmadik válogatóval folytatódik A Dal 2021. A szombaton a Duna Televízióban 19 óra 35 perckor kezdődő élő show-ban ismét tíz produkciót láthatnak a nézők.

Közzétéve:

A négy válogatóból húsz dal jut a két elődöntőbe, az innen tovább kerülő nyolc produkció alkotja a március 13-i finálé mezőnyét – közölte az MTVA hétfőn az MTI-vel.

A harmadik válogatóban a Beneath My Skin (daluk címe: Ébredj!, a Chain Bridge Pop (Messze valahol), Csondor Kata(Bosszúállók), Katona Petra (Viszlát múlt), Kozma Orsi (Változik a világ), Nági és Betti (Gyere velem), Nagy Szilárd feat. Ragány Misa (Drága hazám), a Pink & The Panthers (Sodor a szél), a Swing á la Django és Herrer Sára feat. Sárközi Lajos (Maradok), valamint Szekér Gergő (Hazatérsz) lép színpadra.

A múlt szombati második válogatót Anevemandras (Kállay-Saunders András) nyerte Hazaérek majd című dalával. A zsűri szavazataival még a GERENDÁS feat. Dárdai Blanka (Senkié), Noémo (Hableány) és Szabó Leslie (Legyen másnak is jó) jutott az elődöntőbe, a közönség voksaival pedig Andelic Jonathan (Áldom).

A Dal 2021 műsorvezetője két korábbi győztes, Orsovai Renáta és Fehérvári Gábor Alfréd, Freddie.

A versenyről részletes információk A Dal 2021 honlapján, valamint Facebook-, Instagram- és YouTube-oldalán találhatóak, ezeken extra tartalom, videó és cikk is elérhető a műsorról.

Tovább olvasom

Karrier

Ingyenes programozási kurzust indít a Microsoft

A techóriás a HTTP Alapítvánnyal és a Green Fox Academyvel működik együtt az akár három hét alatt elvégezhető magyar nyelvű tanfolyam szervezésében.

Közzétéve:

Pixabay

A februárban elindított közös program széles körben hozzáférhetővé teszi a digitalizálódó munkaerőpiac kihívásaira felkészítő alapszintű programozási tudást – közölte a Microsoft Magyarország az MTI-vel. Ezért az ingyenes #MyFirstApp Coding Camp nevű kurzus magyar nyelven érhető el, ezzel a most induló program az egyik legnagyobb belépési korlátot bontja le. Százhúsz jelentkező ráadásul mentori segítséggel vághat bele a tanulásba.

Felidézik: a Green Fox Academy tavaly márciusban, a járvány miatti korlátozások bevezetésekor indította el háromhetes ingyenes kurzusát, akkor még angolul.

“Csak Magyarországon közel 10 ezren érdeklődtek a lehetőség iránt, ugyanakkor sokan épp a nyelvi nehézségek miatt léptek vissza, nem volt meg a kellő magabiztosságuk ahhoz, hogy angolul végezzék el a programot”

– ismertette a közleményben Fachs Anita, a Green Fox Academy magyarországi vezetője.

Megjegyezte: bár a programozás nyelve kétségtelenül az angol, a program az alapszintű kódolói tudással növeli a résztvevők elhelyezkedési esélyeit.

Tovább olvasom

Karrier

Rekordnevezés a Kódolj határok nélkül! versenyre

Idén a tavalyi duplája, hatvan középiskolai csapat jelentkezett a Belügyminisztérium és a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. által meghirdetett nyílt forráskódú programozó versenyre.

Közzétéve:

Pixabay

A középiskolások mellett a 2021-ben elsőként, hagyományteremtő céllal létrehozott felsőoktatási kategóriában 20 csapat méri majd össze tudását – közölte a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) Zrt. az MTI-vel szerdán.

A verseny célja, hogy a programozás iránt érdeklődő diákok bővítsék tudásukat a nyílt forráskódú technológia témakörében, majd megmutassák tehetségüket egy valós alkalmazás kidolgozása során. A kezdeményezés emellett alkalmat teremt a hazai és a határon túli magyar anyanyelvű főiskolai és egyetemi hallgatók, oktatók és a NISZ Zrt. szakembereinek széleskörű tapasztalatcseréjére a nyílt forráskódú technológiák terén – közölték.

A nyílt forráskódú szoftverek és nyílt szabványok fontos szerepet töltenek be a magyar közigazgatásban. A NISZ Zrt. 2016-ban Nyílt Forráskódú Kompetencia Központot hozott létre, mely mára már kiemelkedő nemzetközi sikereket ért el a LibreOffice fejlesztésben és hibafeltárásban. 

A Kódolj határok nélkül! programozó versennyel kapcsolatban további részletek a verseny.nisz.hu oldalon találhatók.

Tovább olvasom