Kövess minket!

Marketing

500 milliárd dollár felett a reklámköltés

A Magna Global becslése szerint 2016-ban 4,6%-kal, 526 milliárd dollárra nő a reklámköltés. A digitális média várhatóan 2017-re megszerzi az első helyet, a hagyományos csatornák jellemzően zsugorodnak – a régiónkban is.

A Magna Global aktuális előrejelzésének legfontosabb megállapításait az alábbiakban foglaljuk össze:

1. 2015-ben a médiatulajdonosi reklámbevételek 3,2%-kal, 503 milliárd dollárra emelkednek. Ez egyébként a korábbi, júniusban tett 3,5%-os előrejelzéshez képest alacsonyabb és lassuló trendet mutat a 2014-es (+4,6%-os) növekedéshez képest.

2. Jövőre a várt gazdasági stabilizáció és a nagy események (pl. amerikai elnökválasztás és általános választások, UEFA Labdarúgó Európa-bajnokság, brazil nyári Olimpia) által generált költésnövekedés a hirdetési bevételeket is fellendítik. Ezért a Magna Global 4,6%-os emelkedéssel 526 milliárd dollárra becsüli jövőre a globális reklámköltést. A 2014-2015-2016-os nem ismétlődő események hatásának figyelembe vétele nélkül 2015-ben 4,1%, 2016-ban 3,7%-os lenne a globális reklámpiaci növekedés, tehát a reklámkereslet önmagában nem lesz magasabb.

3. A Magna Global által vizsgált 73 piacból idén 62 esetben történt bővülés, viszont 11 (köztük Oroszország, Finnország, Franciaország, Görögország, Peru, Szingapúr) esetben szűkülés volt megfigyelhető. A 2015-ös lassuláshoz leginkább a két BRIC ország, Oroszország (-12%) és Brazília (+4,4%) járult hozzá, a jelentős gazdasági nehézségeik miatt. Másrészt a 2015-re magasabb a becsült növekedés Indiára, Kínára és az Egyesült Államokra vonatkozóan. 2016-ban viszont csak négy országban (köztük Görögország és Finnország) számítanak nehezebb helyzetre, míg 69 esetben (köztük Oroszországban) többé-kevésbé emelkedő trend várható.

4. Piacok szerinti bontás:

  • Az Egyesült Államokban a médiatulajdonosok reklámbevételei idén 2,1%-kal, 167 milliárd dollárra nőttek, amely 2016-ra várhatóan +5,2%-kal folytatódik 176 milliárd dolláros volument elérve. Ez tartalmazza a korábban már említett nagy események hatását, amelyek önmagukban 3,5 milliárd dollárt tesznek majd ki, többnyire televízióban. Nélkülük az idei emelkedés egyébként +3,8%, jövőre pedig 3,3% lenne – amely tehát lassuló trendet mutat. A digitális média foglalja el az első helyet 2016-ban, közel 68 milliárd dolláros reklámértékesítési volumennel (és 38,5% piaci részesedéssel), szemben a televízió 66 milliárdjával. A „digitális defláció” jelensége sem hagyható figyelmen kívül: a hirdetési büdzsék átlagosan egyharmada a jellemzően alacsonyabb CPM-mel működő digitális formátumokra jut, és ez a televíziós árakra is nyomást gyakorol.
  • Nyugat-Európa reklámbevételei már a második éve emelkednek (+2,9%), 110 milliárd dollárt elérve. Ennek az oka az, hogy az Egyesült Királyság és Spanyolország magas egyjegyű növekedési rátája kiegyensúlyozza a francia és olasz stagnálást. Nyugat-Európa így végre visszatért a 2007-es, hosszú recesszió előtti szintre, bár néhány piac még továbbra is lényegesen kisebb maradt. Az Egyesült Királyság megelőzte Németországot, így Európa legnagyobb reklámpiaca lett, ill. a világon a negyedik (USA, Kína és Japán után). 2016-ra ebben a régióban további, 2,5%-os reklámértékesítési növekedés várható.
  • Közép-Kelet Európában a reklámbevételek 3%-kal csökkentek (19 milliárd dollárra), ez pedig szinte teljesen a piac 40 százalékát jelentő Oroszország masszív visszaesésének köszönhető; a CEE-régió többi piaca 4,8%-kal bővül. 2016-ban az energiaárak és a helyi makrogazdasági feltételek stabilizálódásával a reklámpiac is helyreállhat Oroszországban, amely a regionális trendet +4,1%-ra javíthatja. A régió legnagyobb bővülését Észtország (+9%), Törökország (+8%) és Csehország (+7%) mutatta. A régiót továbbra is a televízió uralja, a reklámbevételek 44%-ával, ugyanakkor ez a médium 6%-kal csökkent, míg a digitális média 11%-kal erősödött idén. (Magyarországon a Magna adatai szerint már 2014-ben átvette a vezető pozíciót a digitális média.) Valamennyi hagyományos médiatípus csökkenést könyvelhetett el 2015-ben, a hírlapok 10, a magazinok 17%-kal estek vissza, de zsugorodtak a rádiós és közterületi bevételek is.
  • Ázsia-Óceániában a médiatulajdonosok reklámbevételei idén 5,6%-kal, 146 milliárd dollárra nőnek, így ez a második legnagyobb, a globális költés 29%-át képviselő régió (Észak-Amerika után de Európa-Közel-Kelet és Afrika – EMEA – előtt). A két ázsiai BRIC ország meghaladta a várakozásokat: Kína +9,9% és India +16,3%-os változást mutat – utóbbi ezzel a legdinamikusabban fejlődő nagy piac a Magna által követett országok között. A 2016-os növekedés várhatóan némileg visszafogottabb lesz (+5,2%), a kínai gazdaság folyamatos lassulása következtében.
  • Dél-Amerikában a reklámértékesítés alulmúlta a várakozásokat: a gazdasági környezet jelentősen romlott 2015 második felében (a teljes év reál-GDP-je -0,3%), ezzel a regionális reklámbevétel növekedés – a hiperinflációval küzdő argentin és venezuelai piac nélkül – csak +3,8%* lett – amely nagyon alacsonynak számít a múltbeli számokhoz képest. Számos piac szűkül (Peru, Chile, Ecuador), míg Mexikó stagnál. A reklámköltés 2016-ban várhatóan újra felgyorsul a gazdasági stabilizáció és a brazil Nyári Olimpia következtében.

5. Médiatípusok szerinti bontás:

  • A digitális reklámértékesítés idén 17%-kal, 160 milliárd dollárra bővült. Jövőre is várhatóan kétszámjegyű (+13,5%) lesz a növekedés, a húzóerőt főképp a mobil- (+42%), videó- (+35%) és közösségi formátumok (+31%) képviselik, míg a banner formátumok értékesítése stagnál (-2%) a reklámblokkolás és a többi formátum versenye miatt. A digitális bevételek közel fele még mindig a kevésbé trendi, de jelentős keresési szegmensből származik. A globális digitális bevételek 2017-re elérik a 38%-os piaci részesedést, így a TV-t (37%) megelőzve ez a médiakategória kerül az első helyre, egy évvel hamarabb, mint azt korábban jósolták. A mobilhirdetések most a teljes digitális reklámvolumen 33%-át képviselik, ez a digitális médiahasználatban és tervezési stratégiában történő gyors változások következtében 2018-ra 55%-ra emelkedhet. A programozott megoldások képesek voltak új forgalmat terelni a display-piacra is. 2015-ben 14,2 milliárd dollár volt a programozott költés, ami 2019-re 36,8 milliárd dollárra növekedhet. A programmatic-piac több mint felét még mindig az Egyesült Államok adja, őket az Egyesült Királyság, Japán, Kína és Németország követi – az öt ország együttesen a teljes költés háromnegyedét képviseli.
  • A televíziós reklámbevételek 2015-ben 0,1%-kal csökkentek (193 milliárd dollárra), a recesszió óta először nem sikerült növekedést elérni. A páratlan évek egyébként tipikusan gyengébbek a nagy események hiánya miatt, de a korábbi páratlan évek (2011, 2013) pozitív egyenleget zártak. 2016-ban a nagy események elősegítik majd a TV reklámértékesítés 3,8%-os növekedését. Ezek nélkül (amelyek globális szinten kb. +/- 2.4%-ot, az USA-ban +/- 5%-ot jelentenek) a 2015-ös bővülés csak 2,2%, a 2016-os pedig csak 1,4% lenne. Ez pedig egy alapvető lassuló trendet mutat, amelyet a TV-nézés csökkenése okoz, és ezt a legtöbb piacon a CPM inflációja sem tudja már kompenzálni. Vincent Letang, a Magna Global előrejelzésekért felelős ügyvezető alelnöke elmondta:

2015 volt az első olyan nem válságév, amikor a hagyományos lineáris televíziós hirdetések nem növekedtek. A fiatal generációk – elsősorban a 18-34 éves korcsoport Észak-Amerikában és Európában – egyre inkább a – reklámmal szponzorált vagy fizetős – online VOD szolgáltatásokhoz fordulnak szórakoztatásért, miközben a hirdetők is kezdik felfedezni az új digitális formátumokat (videó, közösségi média). Ennél fogva a lineáris televízió elérésének keresleti és kínálati oldala is csökken, vagyis a következő öt évben – a páros esztendők kivételével – nem várható érdemi növekedés.

  • A 2015-ös 3,2%-os globális növekedés húzóerejét a digitális média 17,2%-kal megnőtt reklámértékesítése jelentette, míg a hagyományos média 2,2%-kal apadt. A televízió (193 milliárd dollár) és a rádió (32 milliárd dollár) stagnál. A sajtóbevételek tovább zuhantak (napilapok -8,6%-kal 61 milliárd dollárra estek, a magazinok -10,1%-kal 25 milliárd dollárra). A közterület 2,6%-kal 30 milliárd dollárra nőtt, amelyet a digitális közterületi formátumok generáltak (+17%). A mozis reklámbevételek 9%-kal, 3 milliárd dollárra nőttek, amelyet elősegített az, hogy számos piacon (pl. USA) fejlesztették a mérési és értékesítési módszereket, továbbá a kivételes mennyiségű filmbemutató is kedvező hatást gyakorolt.

A Magna Global következő reklámpiaci előrejelzése 2016 júniusában jelenik meg.

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom