Kövess minket!

Marketing

A kézműves hagyomány is lehet trendi

Hont Angélával és Tucsni Annával, a Hagyományok Háza szervezési és kommunikációs főosztályvezetőjével, valamint a szervezési osztályvezetőjével beszélgettünk a kultúra népszerűsítésének lehetőségeiről.

Miben látják a Hagyományok Házában megszervezett programok egyediségét?

Hont Angéla: A Hagyományok Háza a néphagyomány megőrzésére, továbbörökítésére létrejött kiemelt nemzeti intézmény. Közfeladatot látunk el, így a programok összeállításakor nem azt kell elsősorban mérlegelnünk, hogy mennyire térül meg egy adott program, hanem hogy lehetőség szerint a néphagyomány minden ága és a területen dolgozó minél több egyesület, szervezet, csoport, előadó lehetőséget kapjon a bemutatkozásra.

A programstruktúránk egyik irányvonala, hogy a szakmai szervezetek bevonásával a nagyközönségnek szervezünk programokat, a másik pedig, hogy szakmai rendezvényeket szervezzünk az ezen a területen működő csoportoknak, szervezeteknek, így nem csak egy szórakozni vágyó közönséget szolgálunk ki, hanem a szakmai közeget is. Emellett fontos küldetésünk a néphagyomány továbbörökítése és az utánpótlás nevelés. Nagy hangsúlyt fektetünk a pedagógusképzésre, az iskolai csoportoknak, gyerekeknek szóló programokra, illetve a népi kézműves szakmák oktatására és ezeknek a népszerűsítésére. Elmondható, hogy néphagyomány szinte minden területét felöleli a programkínálatunk és emellett jelentős szakmai munkát, értékmentést folytatunk. Részben ez adja a Hagyományok Háza programkínálatának egyediségét.

Hont Angéla
Hont Angéla – Fotó: Bege Nóra

Tucsni Anna: Az általunk szervezett programok mindezek mellett azért is különlegesek, mert több olyan programunk van, amelyek által néphagyományt mindenki közvetlenül megélheti, átélheti, kipróbálhatja. Kezdve a kézműves programjainktól a tematikus programokon át, amikor egy-egy tájegység specifikus – gasztronómiai, kézműves stb. – hagyományai elevenednek meg, egészen a szombatonként megrendezett, élő zenével működő táncházakig. A néptáncegyüttesek folyamatosan dolgozzák fel a Kárpát-medence néphagyományát, tehát a mindig aktívan alkotó társulatok éppen aktuális műsorait láthatja a közönség színháztermi előadásainkon.

Van például egy nagyon különleges, koreográfusokat bemutató sorozatunk, ahol egy klasszikus, emblematikus alkotót és egy ma is aktív művész koreográfiáit láthatja a közönség egymás után a színpadon. Számunkra ez azért nagyon fontos, mert így bemutathatjuk a nagy elődök munkáit ma aktív néptáncosoknak, koreográfusoknak és a sorozatban olyan kuriózum műveket állítunk színpadra, amik ma már nincsenek repertoáron, ezért csak nagyon ritkán láthatók. Emellett vannak a különböző szakmai továbbképzéseink, tanfolyamaink, workshopjaink, vitafórumaink, de tartunk konferenciákat és előadásokat is.

Mennyire tudják megszólítani a programjaikkal a különböző korcsoportokat?

H.A.: Igyekszünk úgy összeállítani a programkínálatot, hogy minden korosztály találjon benne magának valót. A nyugdíjas bérleteink, illetve a vasárnaponként tartott Nótadélutánunk kifejezetten az idősebb korosztálynak szólnak, de például nyáron a fesztiválok alkalmával a fiatalok és a családok kerülnek előtérbe. Ahogyan említettem, fontos számunkra az utánpótlás nevelés, ezért a gyerekeknek szóló programokra nagy hangsúlyt fektetünk.

Egyik legnépszerűbb programunk, az Aprók tánca a legkisebbeknek szól, ide már akár járni alig tudó gyerekek is jönnek. Itt megismerkedhetnek a gyerekek az évkörhöz tartozó ünnepeink és jeles napjaink szokásaival, kézműves hagyományaival, táncaival, zenéjével. Az Eltáncolt mesék sorozatunk előadásaira az óvodás, kisiskolás korosztályt és családjaikat várjuk. Az esti színháztermi táncelőadásaink, koncertjeink inkább a színházba járó felnőtt korosztály célozzák meg.

T.A.: A különböző korosztályok elérése alapvető célunk és feladatunk. Ennek szellemében szerveződik például a Mesterek és tanítványok sorozat, ahol nagyon szépen látható generációk közötti hagyományozódásnak a gondolata. A program arra utal, hogy bemutatjuk a természetes, generációs tudásátadást, azt, ahogyan az adott zenekar mestereitől megtanulta a dallamokat, és ahogy ő továbbadja tudását a saját tanítványainak. Tehát ezeken a koncerteken nagyon sokszor akár három generáció is képviselteti magát a színpadon egyszerre.

A legnagyobb kihívás számunkra az ifjúság megszólítása. Ehhez egyik nagyon fontos kulcsmomentum a VR (Virtual Reality), Virtuális Valóság. Ez egy tavalyi újítása a Hagyományok Házának, és igyekszünk minél szélesebb közönséghez eljuttatni. A virtuális szemüvegen keresztül, az ő gondolkodásmódjukhoz talán közelebb álló módon lehet egy-egy kiállításba betekinteni, vagy akár a Magyar Állami Népi Együttes előadásán részt venni. Emellett fontosnak tartjuk azt is, hogy a kézműves hagyományaink megjelenjenek a nyári fesztiválokon, és ott is lássák a fiatalok, hogy ezek olyan trendi dolgok, amelyekkel ma is érdemes foglalkozni.

Hogyan szélesítették a kínálatukat a közelmúltban? Illetve mik a terveik a jövőre nézve?

H.A.: Tavaly októberben költöztünk vissza a gyönyörűen felújított Budai Vigadóba, ami sokkal több lehetőséget kínál programok szervezésére, mint a felújítás előtti épület. Fedett belső udvarunk, az Átrium kiváló helyszíne a januárban indult szombati táncházainknak, illetve a megújult épületben két új kiállítóteret is kialakítottunk. Az egyik egy fotógaléria, ahol a néphagyományhoz kapcsolódó, különböző életkorú és látásmódú fotósokat szeretnénk bemutatni, a másik pedig egy nagyobb kiállítótér, amit Kallós Zoltán teremnek neveztünk el. Ide olyan kiállításokat szervezünk, ahol a képzőművészet és a néphagyomány kapcsolatát szeretnénk bemutatni, olyan komplex kiállítások létrehozása a cél, ahol nemcsak a tárgykultúra jelenik meg, hanem akár a népzene vagy a néptáncfelvételek, folklórszövegek is egy adott tematikához kapcsolódóan.

Például most az 1848-as kiállítás kapcsán nem csak Somogyi Győző képzőművész grafikái láthatóak, hanem az ehhez kapcsolódó tárgyak is, amik bemutatják, hogy hogyan őrződött meg ’48 emlékezete a népi tárgyakon, de ehhez kapcsolódó népdalszövegek is olvashatóak a falon. A felújítás során olyan műhelyeket is létrehoztunk, amelyeknek hatalmas ablakai nyílnak a Fő utca felé, így aki az utcán jár-kel, az betekinthet, hogy éppen mi zajlik a kézműves műhelyeinkben. Azt hiszem ennél hatékonyabb marketingeszköz nincs is, mert az emberek megállnak, benéznek, kíváncsiak, akár be is jönnek, megkérdezik, hogy hogyan lehet bekapcsolódni a munkába.

Tehát itt az utca embere közvetlenül láthatja, hogy mi zajlik a Hagyományok Házában. A felújításnak egy másik előnye, hogy a színháztermünk többfunkciós lett, tehát nem csak ültetett színházteremként használható, hanem be is tudjuk tolni a széksorokat, és abban a pillanatban bálteremmé alakul a tér. Így a klasszikus, ültetett koncertek mellett akár esti táncos rendezvényeket is tudunk szervezni. Tartottunk már itt táncházat, és tervünk, hogy hosszútávon bálokat is rendezzünk a színházteremben.

T.A.: Ahogy azt már korábban említettük, január óta új elemmel bővült az intézmény programkínálata, elindultak tematikus táncházaink fedett belő udvarunkban, az Átriumban. Itt heti rendszerességgel, minden szombaton tánctanítással és táncházzal várjuk a néptánc iránt érdeklődőket. Jelenleg főleg a fiatal-felnőtteket célozzuk meg, de az eddigi tapasztalatok alapján is látjuk, hogy van igény a fiatalabb korosztály esetében is a táncházakra. Itt is szeretnénk idővel úgy bővíteni a korcsoport-kínálatot, hogy alkalomszerűen velük korábbi időpontban, már délután elindítsuk a szombati táncházprogramot, és aztán szépen fokozatosan jutnánk el az esti órákra a felnőtt korosztályhoz.

Egy jövőre mutató tervünk, hogy a színháztermi programoknál mindenképpen szeretnénk elmozdulni a komolyzene és a régizene irányába. Olyan együttműködéseket keresünk és próbálunk már a jövő évadunkban beilleszteni a programkínálatba, ahol a népzene és a komolyzene, illetve a népzene és a régizene kapcsolódása megmutatkozik. Elmondható, hogy nem csak a befogadó tereink lettek nyitottabbak az épület felújítása óta, de a programkínálatunk is elmozdult a társművészetek felé.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom