Kövess minket!

Marketing

„Az emberek nem számháborúzni akarnak”

Hosszú évek után cserélte le kommunikációs keretkoncepcióját az OTP Bank. A váltás mibenlétéről, a mögötte meghúzódó piaci, fogyasztói trendekről Dolezsai Gergely márkamenedzsment- és marketingkommunikációs főosztályvezetővel beszélgettünk.

Hogyan értékeled a 2015-ös évet? Külső szemlélőként eseménydúsnak, sőt, turbulensnek tűnt.

Borzasztóan izgalmas év volt, rengeteg változással, melyek egy részének örültünk, egy részének pedig kevésbé a rengeteg pluszmunka és fejtörés miatt. Ezek akár a médiatervre is hatással voltak, a novemberi kampányfoglalások idején például a médiacégek tulajdonosváltása, valamint átalakulása miatt bizonyos esetekben nem volt egyértelmű, kivel kell tárgyalni, és milyen árakkal számolhatunk. Ezzel elsősorban a médiaügynökségünknek volt dolguk, és meg is oldották a feladatot, de ettől még a változások megnehezítették az életünket.

Az már nem a piacot, hanem kifejezetten minket érint, hogy az új kommunikációs platformunk januári bevezetését már egy évvel korábban elkezdtük előkészíteni, amit három nagy kutatással alapoztunk meg. A stand-up nagyon sikeres formátum volt, mind a reklámfelidézés, mind a márkához kötés tekintetében, de azt láttuk, hogy magáról a bankról már nagyon keveset tud elmondani. Eközben a kutatásaink és egyéb impulzusok alapján megfogalmazódott bennünk, hogy mit szeretnénk kommunikálni a márkáról a jelenlegi és a leendő ügyfeleinknek.

Mivel tavaly a harmadik negyedévben, miközben a következő koncepción dolgoztunk, már nem akartunk több stand-up-reklámot készíteni, egy őszi számlanyitási kampányban visszahoztuk egy régi, ikonikus reklámunkat, a forgóajtósat, felújított formában, ami egyfajta hidat képzett a régi és az új koncepció között.

Eléggé meglepődtem azon a reklámon, hogy miért és hogyan jutott az OTP eszébe elővenni. Mit akartatok vele mondani?

Azt akartuk mondani, amit az eredeti reklám: a bank sokszínű ügyfélkörnek szolgáltat. Az őszi aktivitásunk egy számlanyitási kampány volt, a számlákra pedig valóban igaz, ami a reklámban is elhangzik: van, aki azért jön hozzánk, mert van pénze, van, aki azért, mert nincs pénze. A számlaválasztás alapvetően megegyezik a bankválasztással: aki nálunk nyit számlát, az nagy eséllyel más termékeket is nálunk vesz igénybe. Emiatt nagyon fontos, hogy a bankot vonzó szolgáltatóként mutathassuk meg. Lényeges, hogy nem a nosztalgiára akartunk építeni, hanem a hagyományt és az örökséget tovább vivő, de modern pénzintézetet kívántuk megjeleníteni. A keret ezért egy időutazás volt: a szpot eleji hetvenes évekbeli karakterektől érkeztünk meg a jelen szereplőihez. A reklámot annak idején a bank Nádor utcai székházában forgatták, amely azóta ugyan jelentős felújításon is átesett, de az egykor helyszínül szolgáló pénztárterem és forgóajtó gyakorlatilag változatlan formában rendelkezésre állt.

Kicsit időzzünk még a stand-up-koncepciónál, elvégre hét évig épült erre az OTP Bank kommunikációja. Annak idején milyen piaci igényekre, trendekre jelentette ez a választ?

2009-ben kezdtük el használni a stand-upot, előtte a banknak egyáltalán nem volt keretkoncepciója, azaz minden egyes kampány teljesen új, egymástól független platformon indult el. Ebből logikusan következett, hogy a kampányok nem építhettek egymásra, azaz hatékonyságukban elmaradtak az akkor már létező, általunk is példaként tekintett kampányoktól. Jól működő, jól beazonosítható keretkoncepcióval dolgozott a UPC, a saját szektorunkból pedig érdemes a Budapest Bank Emeséjét vagy a CIB Bank állati dokiját említeni. Az ügynökségünkkel arra jutottunk, hogy a humor és ezen belül is a hétköznapi problémák megjelenítése, felnagyítása, az önmagunkon való nevetés lesz az a keret, ami jól rezonál a magyarokkal. Ezt akkor a még felfutás előtt álló Dumaszínház humoristái képviselték a legjobban, így azt mondhatom, mi is hozzájárultunk a népszerűvé válásukhoz. A stand-up-koncepció nagyon jó módja a figyelem felkeltésének – azonnal beazonosítható volt, hogy OTP-reklámot hallunk –, és ha a poénok ülnek, akkor hatékonyan hívja elő az ügyfél fejében gomolygó problémákat – kicsi a lakás, korszerűtlen a fűtésrendszer –, amelyekre aztán a bank megoldást kínál.

Hová mozdította el a márkát a koncepció hét év alatt?

Azt látni kell, hogy sok folyamat egyszerre zajlott. Az emberek jóval tudatosabbak lettek a pénzügyeikkel kapcsolatban – bízom benne, hogy ebben is van szerepünk. A válság nyomán a fogyasztóknak nemcsak a pénzhez, hanem a bankrendszerhez való viszonyuk is más lett. Ennek lekövetése nem volt egyszerű, paradigmát kellett váltanunk. A szektor kommunikációja jellemzően arról szól, hogy vonzó terméküzeneteket próbálunk átadni, amelyek THM-ekben és hasonlókban testesülnek meg. Mi azt valljuk, hogy ezeket az emberek nem tudják és nem is kívánják ilyen részletességgel megismerni, nem számháborúzni akarnak, hanem a fejükben megfogalmazott valamiféle problémára keresnek szakértői megoldást. Nagyon kevés a fix pont e szempontból, nem minden családban van közgazdász, akit meg lehet kérdezni. Ilyenkor jön képbe a kihelyezett szakértelem, amely segít az eligazodásban.

A másik alapállításunk, amelyre a kutatásaink rávilágítottak, az, hogy ebben az OTP-ügyintézők szerepe nagyon fontos. Az OTP-nek tehát nagyon jól áll, ha ezt hangsúlyozza magával kapcsolatban, mások nehezen tehetnék, mivel a mi társadalmi beágyazottságunk messze a legnagyobb – több mint 65 éve működünk Magyarországon, több mint 400 fiókunk van –, és az emberek megbíznak a sok év alatt felhalmozódott szaktudásban. Mi addig jutottunk el, hogy a szakértelem, a társadalmi beágyazottság és a megújulás képessége nagyon fontos, innen már csak egy lépés volt a brief kiírása.

A megújulás jól kapcsolódik az évekkel ezelőtt indított bankfiók-korszerűsítési programunkhoz is, amely szintén követte az igények változását. Régen még egy egyszerű utalás vagy közüzemiszámla-fizetés miatt is bementek az emberek a bankba, ma már ezt otthon el tudják intézni az interneten, így az állóhelyes, gyors ügyintézésre kitalált pultok helyét egyre inkább átveszik az ülőhelyes, modernizált pultok, amelyek a tanácsadáshoz jobban illeszkednek.

2013 őszén egy banki kerekasztal-beszélgetésben ezt mondta nekünk Nagy Zoltán Péter, a bank marketingigazgatója: „Dolgoznunk kell azon, hogy a bankok percepciója és a valóság közelebb kerüljön egymáshoz. A megoldandó probléma mélyen gyökerezik. Az emberek jelentős része még mindig nem érti, mi a piacgazdaság, és mi a bankok szerepe benne. A magyar társadalomban alacsony fokú a történésekkel kapcsolatos értés. És ha valaki nem ért valamit, akkor bizonytalan lesz. A szektor egészének, sőt, ennél jóval tágabb körnek is rengeteg teendője van ezzel.” Erre a helyzetre jó válasznak tűnt a Dumaszínház kisembere. Nem vezet-e el e céltól, ha kedves ügyintézőket látunk a reklámokban „magunk” helyett?

Szerintem az idén januárban bevezetett új koncepció tökéletesen leköveti az idézett véleményt. Azt, hogy valaki elbizonytalanodik, elidegenedik, ha nem ért valamit, az is jól mutatja, hogy egy bankhoz mint intézményhez nehéz viszonyulni. Ha az ember bemegy egy szolgáltatóhoz, nem a szolgáltatási technológiát keresi, hanem azokat a személyeket, akikkel le tud ülni, akik személyes megoldásokat adnak számára. Ez az OTP Banknak eddig is erőssége volt, a fordulat abban áll, hogy ezt most a kirakatba tesszük. Úgy gondolom, ezt ma nálunk hitelesebben senki nem tehetné meg.

A két induló imázsszpotunk közül az egyiknek a főszereplője Lenke a kaposvári fiókunkból, a másiknak pedig Zsolt a mátészalkai részlegtől. Mindketten ismert és elfogadott emberek, szakmailag rendkívül felkészültek, amit jól mutat, hogy állandó ügyfélkörrel rendelkeznek. A reklámok készítésénél nagyon fontos szempont volt, hogy valóban a saját környezetükben mutathassuk meg őket, így például Lenke esetében a szpotban megjelenő kávézó, konditerem, kutya valóban része az életének. Ahogy Zsolt esetében a filmben szerepel a felesége, az a srác, aki a bringáját szokta javítani, ez egy olyan világ tehát, amelyben mindenki az, ami. A filmeket Pálfi György rendezte, aki nagyon jól tud az amatőr szereplőkkel bánni.

Hogyan jutottatok el a tenderen győztes koncepciótól a sok ezer ügyintézőn át a reklámfilmekig?

A koncepció véglegesedésétől számítva három-négy hónapunk volt a januári indulásig. Ez elvileg bőven elég, de itt egy nagy fordulatot kellett keresztülvinnünk. Abban hiszünk, hogy azok képviselhetik a bankot a legjobban, akik a munkatársaik körében is elismertségnek örvendenek, ezért a szereplőkre a hálózatvezetőktől kértünk ajánlásokat. Ezután azt néztük meg, hogy kik azok, akik a kamera előtt is képesek ezeket a banki értékeket megtestesíteni, mert az volt a cél, hogy minden szereplő önmagát adhassa. Ügynökségi partnerünk, a Café végiglátogatta a jelölteket, Magyarország minden táján jártak. A kiválasztott munkatársakat aztán meglátogatta a rendező, és közösen megnézték, hogyan lehet az életüket megfilmesíteni. Végül három film készült: egy kelet-magyarországi, egy nyugat-magyarországi és egy budapesti kollégát megmutatva, amivel azt üzenjük, hogy az egész országban jelen vagyunk.

Hogyan fogadták a kollégák, hogy mostantól ők kerülnek a központba?

Őszinte leszek: nagyon féltem az egésztől, nem tudtam megítélni, hogy mekkora a kérés, amellyel feléjük fordulunk. Mi, irodai munkatársak zárkózottabbak vagyunk, és ezért a marketingen volt is bennünk szkepszis. Aztán miután kimentek az első levelek, hogy kollégákat keresünk, kitörő lelkesedéssel találkoztunk. Máig elképesztő levelek érkeznek, sokan szeretnék elmesélni, hogy miért érzik magukat e szerepre a legjobbnak. Nemcsak házon belül kaptunk pozitív visszajelzéseket, hanem még versenytársunktól is érkezett dicséret. Az eredményeket folyamatosan mérjük, a januári indulás eredményeit februárban fogjuk látni.

Hogyan épül tovább a kampány?

Két imázsfilmmel indultunk a januári időszakban, az elkövetkezőkben kerülnek majd sorra a különböző banki termékek, elsőként a személyi kölcsön.

A televízión túl hogyan használjátok az új koncepciót? Például ott van az a sok személyes történet, ami olyan tartalom, amelyért bármely márka ölni tudna.

Munkatársaink száma nyolcezer, így külön belső kommunikációs platformunk, ezen belül például saját mozgóképes magazinunk van. Rengeteg olyan tartalom állítható elő, ami lehet, hogy az ügyfelek számára vagy a tévében nem lesz látható, de e belső platformokon vagy online felületen bevethető.

A koncepció kiterjesztése is cél: nemcsak a televízióban és a fiókokban, hanem minden találkozási ponton szeretnénk az üzenetet átélhetővé tenni. Így például a Facebook-oldalunk üzemeltetéséért felelős kollégáinkat is láthatóvá tesszük az ügyfelek számára. Emellett dolgozunk azon, hogyan oszthatjuk meg a szélesebb nyilvánossággal is a legkiemelkedőbb történeteket.

Az elhangzottak alapján ez egy összetett projekt fiókátalakítással, belső PR-programmal, egyebekkel. Mennyire játszik a marketing kezdeményező szerepet?

A folyamat valóban hihetetlenül komplex, és hosszú időt ölel fel. A fiókhálózat látható megújítása évekkel ezelőtt indult, és még közel se vagyunk a végén. Szerencsés együttállás volt az OTP Banknál, sok tényező mutatott ugyanabba az irányba, a mi feladatunk pedig nem kevesebb, minthogy ezeket összhangba hozzuk.

2016-ban milyen irányba megy tovább az OTP marketingkommunikációja?

Az új keretkoncepció a lakossági termékkörök nagy részét felöleli, de vannak olyan márkaplatformok, amelyek nem ebben a keretben kommunikálnak. Ilyen például a Junior, amely a 24 év alatti fiatalokat megcélzó almárkánk. Ezzel évek óta részt veszünk zenei fesztiválokon, amelyek kiváló találkozási pontot jelentenek az ügyfeleinkkel. Az őket megcélzó reklámjainkban eddig is az életükben meghatározó zenei szereplőket szerepeltettünk (ez idáig ez a Punnany Massif volt), ez a jövőben is így lesz, de a terveinkről még nem árulhatok el többet.

Fontos emellett a kis- és mikrovállalkozások kiszolgálása, számukra két éve OTP Business néven indítottunk almárkát. Az igények, a termékek és a szolgáltatások tartalma nagyon eltér a lakosságitól, ez indokolja az önálló kezelést. 2016 egyik terve e szegmens markánsabb kiszolgálása.

Milyen évre számítasz: a 2015-öshöz képest nyugodtabbra vagy rázósabbra?

Nem számítok arra, hogy hátradőlhetünk. Azzal kalkulálok, hogy élénkülni fog a piac, érdemes példaként említeni a 10 + 10 milliós CSOK bevezetését. Ez számos termékfejlesztési, ügyfélkiszolgálási és kommunikációs feladatot hoz majd magával. A változás tart minket frissen, miközben a kiszámíthatóság, a tervezhetőség is különösen fontos egy banki hirdető esetében. Összességében nem számítok arra, hogy unatkozni fogunk.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom