Kövess minket!

Marketing

Diákokat juttat számítógéphez a magyar ügynökség kezdeményezése!

A két alapítónak, Horváth Jánosnak és Hrenkó Andrásnak fontos a fenntarthatóság, és a fiatal tehetségek támogatása, így amikor március elején az ország áttért a digitális oktatásra, elindították a #tanuljagepemen kezdeményezést. (X)

Mi az a Tanulj a gépemen, és hogyan működik?

János: A Tanulj a Gépemen és a hozzá tartozó weboldal, a tanuljagepemen.org egy olyan kezdeményezés, ami a vállalatok, vállalkozások által már lecserélt, de jól működő számítógépeket juttatja el adományként azokhoz a rászoruló családokhoz, akik nem engedhetik meg maguknak akár még használt eszköz vásárlását sem. A digitális oktatásra való átállás óta különösen fontos, hogy minden diáknak legyen otthon számítógépe, mert ez a tanulmányaik folytatásának alapfeltétele lett. Az oldalon az iskolai alapítványok, tanodák tudnak összegyűjtve eszközigényt feltölteni, ők pontosan ismerik a viszonyokat helyben, később pedig a gépek szállításában, telepítésében, és szétosztásában is segítenek. Felajánlásokat a vállalatoktól várunk, mert azt gondoljuk, hogy az ő közreműködésükkel lehet a leggyorsabban nagyszámú eszközt előteremteni. A mi vállalásunk pedig az, hogy összekapcsoljuk az igénylőket és a felajánlókat, hogy létrejöjjön az adományozás.

Honnan jött az ötlet a Tanulj a gépemen-hez?

János: Amikor néhány évvel ezelőtt lecseréltük a szüleim gépét, próbáltam megoldást keresni arra, hogy adományként eljuttassam valakinek, de nem találtam. Akkor fogalmazódott meg az ötlet egy olyan platformra, ami lehetővé teszi a digitális eszközök felajánlását és fogadását.

Horváth János

Hogyan jött a képbe a HRENKO Digital Agency, miért pont ők?

János: Azon kívül, hogy január óta együtt dolgozunk, Andrással már 20 éve vagyunk barátok, és mindig is sokat ötleteltünk közösen, ő volt az első, akivel annak idején megosztottam a platform gondolatát. Ez aztán azóta sokszor szóba került, érlelődött, fejben már működött :). Amikor márciusban megtörtént a kormányzati bejelentés az iskolák, egyetemek bezárásáról, rögtön tudtuk, hogy ezt most kell elindítani.

András: Jani hozta az alapötletet, mi pedig 10 éve működő ügynökségként az online megoldásokban, és a szükséges infrastruktúrában szerzett tapasztalatunkat adtuk a projektbe.

Volt korábbi CSR tapasztalatotok is?

András: Igen. Az első „CSR” kapcsolódásunk a korábbi középiskolám versenyének, a Bánkirobot Műhelynek a támogatása volt, nagyon büszkék vagyunk, hogy innen került ki Tóth Bence Jeltolmács kesztyű projektje, ami bejárta az egész világot. Ezek után több alapítványt is támogattunk digitális termékekkel, és természetesen a személyes kötődés itt sem maradhatott ki. Az én karrierem onnan indult, hogy kilenc évesen megkaptam az első számítógépemet, és ez olyan meghatározó élmény volt, hogy aztán elkezdtem informatikával és programozással foglalkozni. Úgy gondolom, hogy nagyon sok olyan gyerek lehet, akinek egy-egy eszköz hiányzik ahhoz, hogy fejlődhessen, és később valami nagyot alkothasson. A Tanulj a Gépemen ebben segíthet. Az, hogy mint HRENKO is mögötte állunk, a kollégákat is jó érzéssel tölti el, hiszen egy olyan kezdeményezésben vehetnek részt, ami rövid és hosszú távon is hozzájárul egy fejlettebb, jobb társadalomhoz. Idén ezen kívül a Gézengúz Alapítványt is támogattuk egy nagyobb értékű fejlesztéssel. Ők hosszú évek óta nagyon magas színvonalon foglalkoznak koraszülött gyerekekkel, különféle mozgásterápiákkal, és úgy gondoltuk, megérdemelnének egy professzionálisabb marketingkommunikációt, weboldalt, arculatot, és egyéb fejlesztésekkel is próbálunk nekik segíteni, hogy ők is több embernek segíthessenek.

Hrenkó András

Visszatérve a Tanulj a gépemen-re, hol tartotok most?

János: Eddig 55 alapítványtól több, mint 2000 eszközre érkezett igény. A felajánlók közül az EPAM Hungary volt az első nagyvállalat, aki megkeresett minket, és az együttműködésünknek köszönhetően 105 diák kaphatott asztali gépet és monitort. Egy budapesti multinacionális vállalat szintén nagy számban ajánlott fel monitorokat, a szegedi Logiscool pedig laptopokat adományozott rajtunk keresztül. Folyamatosan várjuk a cégek jelentkezését, mert nagyon sok eszközre lenne még szükség, az alapítványoktól eddig igényelt átlagos eszközszám alapján mi úgy becsüljük, hogy országosan kb. 150.000 számítógép hiányzik.

Hogyan tudtok tovább menni?

András: Egyrészt szeretnénk minél több vállalatot elérni a kezdeményezéssel, mert úgy gondoljuk, hogy ez nekik is egy valódi CSR tevékenység lehet. Annak a kultúráját teremthetjük meg közösen, hogy a használt eszközeinket adomány formájában újrahasznosítjuk, ezzel csökkentjük a környezet terhelését és az elektronikai hulladék mennyiségét is. Ezen kívül ahhoz is keresünk partnereket, támogatókat akár szponzoráció formájában is, hogy a jelenlegi oldalt tovább fejlesszük. Úgy gondoljuk, hogy hosszú távon egy digitális megoldással lehet hatékonyan fenntartani a folyamatos adományozást, egy olyan online platformot képzelünk el, ami szoftveresen képes kezelni a teljes folyamatot. Az ötlettel a Hack The Crisis Hungary hackatlonon is elindultunk, ahol egy különdíjat is elnyertünk. Fontos szempont az is, hogy egy ilyen rendszerrel a lakosságot is be tudnánk vonni az adományozásba. Annak idején, amikor a baráti körben megosztottuk az eredeti ötletet, mindenkinek az volt az első reakciója, hogy „nekem is van otthon egy gépem, amit odaadnék”.

Ha te is támogatnád a kezdeményezést, jelentkezz a https://tanuljagepemen.org/ weboldalon és like-old a Tanulj a Gépemen facebook oldalát! https://www.facebook.com/tanuljagepemen/

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom