Kövess minket!

Marketing

Idén is megjelent a Marketing Technológiai Térkép

Április végén jelent meg a Martech 2020, a marketing technológiai piaci szereplők térképe. A 2019-es verzióhoz képest most 13,6%-kal több marketing technológiai vállalat került a listára, melyen így már 8000 név szerepel. A grafika emellett új, a tartalomhoz jobban illó dizájnt is kapott.

A nyolcezres elemszámot annak ellenére érte el a céglista, hogy 615 vállalat különböző okokból lekerült a tavalyi válogatásból (például azért, mert beolvadtak egy nagyobb versenytársukba, megszűntek, vagy egyszerűen csak nem funkcionálnak többé. Ezzel a 615 vállalattal nem számolva, a 2019-es mennyiséghez képest a vállalatok száma 2020-ra 24%-kal nőtt, ami óriási változást jelent.

A Martech 2020 térképen vannak olyan változások is, melyek a felvásárlások során jöttek létre. Ezek megjelenésének nagy része azonban nem okozott változást a mennyiségi adatokban, mivel a 2019-es térképen szereplő vállalatokat olyan nagyobb cégek vásárolták fel, melyek eddig nem szerepeltek a listán – így ezek esetében csak a tulajdonjog megjelenítése változott.

Mi került a térképre?

A Martech 2020 különböző formátumokban a következő linkeken érhető el:

Slide (retina) – 6,7 MB Marketing Technology Landscape Supergraphic (2020) — 6.7MB slide (retina)

Nagy felbontású JPEG – 57,8MB Marketing Technology Landscape Supergraphic (2020) — 57.8MB nagy felbontású JPEG

Nagy felbontású PDF – 162,5 MB Marketing Technology Landscape Supergraphic (2020) — 162.5MB nagy felbontású PDF

A grafikai munkát és az elsődleges adatok gyűjtését végző Blue Green idén nem a logókat illesztette a dobozokhoz, hanem a dobozokat alakította úgy, hogy a logók a lehető leghatékonyabban tölthessék ki az adott teret. Az új dizájn lehetőséget teremtett arra, hogy a térképen egy összegző leírás is helyet kapjon a különböző területeken tevékenykedő marketing technológiai vállalatok számáról. Ezek növekedése a 2019-es évhez képest a következőképpen alakult:

A reklám kategóriába tartozó elemek száma idén 922, ami 4,1%-os növekedést jelent. A reklám kategórián belül a legnagyobb növekedést produkáló alkategória a print média, mely 35%-os növekedést mutatott. 1936 vállalat foglalkozik tartalom és élménymarketinggel, ami a 2019-es számhoz képest 5,6%-os növekedést jelent, ezen belül a legnagyobb növekedést elérő alkategória pedig a videómarketing 26%-os emelkedéssel. A közösségi marketing kategória 1969 céget olvaszt magába, ami 13,7%-kal több, mint tavaly, kiemelt alkategóriája pedig a párbeszédmarketing és chat-marketing, mely 70%-os emelkedést tudhat magáénak. A kereskedelem és sales 9,0%-ot nőtt, benne a retail proximity és IoT 15%-ot. Az adatokkal foglalkozó cégek száma nőtt a legnagyobbat, itt 25,5 vállalattal többet találunk a listán, mint a korábbi évben. Legerősebb alkategóriáját az állami, engedélyekkel kapcsolatos és biztonsági technológiákkal foglalkozó marketing vállalatok alkotják, melyekből 68%-kal többet számláltak a kutatók idén, mint 2019-ben. A menedzsmenthez köthető marketing technológiai vállalatok száma 15,2%-kal nőtt, míg ezen belül a projekteket és workflowt megkönnyítő technológiákat kínáló cégeké 41%-kal.

Az adatokkal foglalkozó martech vállalatoké messze a leggyorsabban növekvő kategória, 25,5% -kal. Ez nem meglepő, hiszen rengeteg adatunk van, a kihívás pedig ma már nem az, hogy hogyan tároljuk őket, hanem hogy kitaláljuk, hogyan lehet hatékonyan elemezni és felhasználni. Ez sok szoftverinnovációt eredményez mostanában. Érdekes látni azonban, hogy a fizikai világbeli interakciók (nyomtatás, kiskereskedelmi közelség és IOT), az adatkezelés és a magánélet, a video marketing, a társalgási marketing és chat marketing, valamint a projekt- és munkafolyamat-menedzsment vezette a legdinamikusabban növekedő ágazatok csoportját. Fontos megjegyezni azt is, hogy ezek az adatok még azelőttről származnak, hogy a koronavírus járvány kitört márciusban.

Milyen információkat tudhatunk meg a martech piacról a térképek segítségével?

Az első Martech térkép 2011-ben készült és azóta ötvenszeresére nőtt a rajta található vállalatok száma. A szakemberek az utóbbi években gyakran reagáltak a térképre azzal, hogy lassan konszolidálódni fog a piac és a növekedés megáll vagy lassul. Egy másik tábor viszont arra számított, hogy a növekedés folytatódni fog, a piacon idén is nagy lesz az aktivitás. A két kijelentés csak látszólag zárja ki egymást – bár elmondható, hogy a piac már konszolidálódott, a cégek száma még továbbra is nő.

Az ellentmondás feloldása a piac összetételében keresendő. A legjelentősebb vállalatok még a trend elején jöttek létre, általános megoldásokat kínálnak. Őket követi a párszáz „kategóriaelső” vállalat, akik mélyebbre ástak a piaci szegmensekben és olyan szolgáltatásokra specializálódtak, melyek egy adott területet fednek le – de még így is több tíz-, ha nem százmillió dolláros árbevételt produkálnak évente.

Az egyre lapuló görbe végén találhatók a kisebb szakterületek specialistái és a start-upok, akiknek egy része azon igyekszik, hogy átvegye a kategóriavezetők helyét. Sokan vannak bár, akik nem terveznek ehhez fogható nagy váltást, egyszerűen csak jó üzletet szeretnének maguknak. A Martech5000 kutatói megjegyzik, hogy a vállalat értékelése nem azonos az ügyfélértékével. Számos kicsi, martech vállalkozás olyan fájdalmas pontokra kínál gyógyírt, melyekkel a nagy cégek nem foglalkoznak. Olyanok is vannak, akik új – ha néha szűk – növekedési lehetőségeket keresnek, ami talán egy nagyválallat számára nem tűnik izgalmasnak, de az ügyfeleik imádják őket érte. Emiatt sok ilyen kisvállalatnak kevés az ügyfele vagy az általuk biztosított szolgáltatások csak szűk szeletét fedik le az igényeknek, ezért lehetséges, hogy ACV-jük csak néhány száz vagy néhány ezer dollár. Mégis, a felhőszolgáltatásoknak – azaz az extrém olcsó és dinamikusan méretezhető SaaS adattárolási infrastruktúráknak (Amazon, Google, Microsoft) – köszönhetően ma már ezek a kis martech társaságok is képesek jövedelmezőek maradni, együttesen pedig nélkülözhetetlen részét képezik a martech iparnak. Kitöltik a számtalan hiányosságot, amelyet a főbb platformok nem tudnak megtenni – mert a többmilliárd dolláros társaságok számára gazdasági szempontból nem éri meg a millió vagy tízmillió dollár értékű niche lehetőségek létrehozása.

A Chiefmartec azonkívül, hogy létrehozta az új térképet, nyilvánosan hozzáférhetővé tette kereshető adatbázisát is a martech5000.com-on, melyet ráadásul folyamatosan frissítenek. Ez az adatbázis nagy segítséget jelenthet bárkinek, aki a koronavírus által okozott változásokra kíváncsi, vagy éppen csak szeretne kicsit mélyebb betekintést nyerni az információkba, hiszen míg a térkép csak egy pillanatfelvétel, az adatbázisban bármikor láthatóak a friss adatok. Ez azt is jelenti, hogy ha valaki úgy gondolja, egy válallalat hiányzik az adatbázisból, akkor hozzá is adhatja a Martec5000 listához.

A Martech térkép korábbi verziói év szerint a következő linkeken érhetők el: 2011, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 és 2019. A Chiefmartec weboldalán további érdekes információk is olvashatók a piackutatásról angol nyelven.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom