Kövess minket!

Marketing

„Iszonyat nehéz lehet, ha valakinek nincs semmi a fejében!”

Magyarósi Csaba az ország egyik legkövetettebb utazó és tesztelő youtubere, aki tudatosan építette fel magát a kezdetektől fogva, hiszen fiatalkorában ahhoz sem volt nagyon bátorsága, hogy megkérdezze egy idegentől, mennyi az idő. Kirázza a hideg, ha influencernek hívják, illetve annak a gondolatától is, hogy valaki más tárgyalja le helyette a hirdetéseit. Nem adná fel az autonómiáját, de a nézői fölé sem akar emelkedni.

Hova utazik legközelebb?

Marokkóba.

Hogyan történik egy ilyen út megtervezése?

Második éve az Aldi Utazás a főszponzorunk. Az év elején összeülünk, majd feldobom, hogy szerintem milyen állomások lennének érdekesek. Ők pedig elmondják, hogy az adott kontinensen, országban miképpen tudnának egy utazást lebonyolítani. Lefektetjük az egész éves tervet – amit később folyamatosan felrúgunk. Nagyon organikus a folyamat: az elején határozott koncepciónk van, amit az év során finomhangolunk.

A saját maga menedzsere?

Ez nem is működik másképpen. Folyamatosan kapok azzal kapcsolatban tanácsokat, hogy miképpen tudnák mások segíteni a munkámat. Mindig, amikor elgondolkozom ezen, rájövök arra, hogy sokkal nehezebb lenne, ha valakit beiktatnék. Hogyan vághatná meg valaki más azt az adást, amit én rakok össze „fejben”? A

másik, amivel kapcsolatban kaptam ajánlatot, hogy egy munkatárs a hirdetéseket letárgyalja helyettem. A hideg kiráz ennek a gondolatától is.

Nem adná fel az autonómiáját?

Soha! Ennek a műfajnak pont az a lényege, hogy egy kézben tartunk mindent. Ez egyébként egy skálázási probléma is, mert a munkát nem akarom kiadni, én pedig ennél többet nem tudok dolgozni.

Azon már túl vagyunk, hogy valakiből, akinek van egy kamerája, ért a használatához, tud vágni, és mondjuk még jó kommunikációs képessége is van, sikeres influencer lehet hosszú távon?

Ezeket birtokolni már önmagában kemény feladat.

Nekem 25-30 év munkám van abban, hogy meg tudok szólalni a kamera előtt.

Sok influencer – nagyon nem szeretném magammal kapcsolatban ezt a szót használni – megjelenik a YouTube-on, de hányan rendelkeznek közülük ezekkel a képességekkel? El kell kezdeni valahol, de szerintem az csak valahányadik lépés, hogy leülök a kamera elé.

Kiss András
Fotó: Kiss András

Ha nem influencernek, akkor minek titulálná magát?

A hideg futkos a hátamon ettől a szótól, egyrészt azok miatt, akikre ezt szoktuk mondani.

Másfelől ennek a szónak van önmagában is egy jelentése. Az influencer szerintem nem a lényeggel foglalkozik, nem minőségi tartalmat akar, hanem az emberekre szeretne hatást gyakorolni, végül pedig forintosítani a termékét. Ez tök gáz. Én videókat készítek, amelyekről szeretném, ha minőségiek lennének, ha pedig van hatásuk, akkor örülök. Bennem is megvan a meggyőzés szándéka, de nem értékesítési szempontból, hanem egyfajta „életmódjavítás” végett. Megtapasztaltam sok mindent az életemben, aminek a bemutatása lehet, hogy segítene másoknak.

Ez valahol ugyanúgy befolyásolás.

Igen, de a célja nem egy termék eladása. Jobban szeretném, ha beszélhetnénk olyan fontos dolgokról, mint például a városok elszmogosodása. Legyünk egy szinten, nem akarok senki fölé sem emelkedni, hogy „én vagyok az influencer, én tudom, hogy kell ezt csinálni”.

Mi a véleménye arról, hogy nagyon sok médiaszereplő meglátta a YouTube-ban a lehetőséget?

Ez nekem nem fáj. Ugyanakkor ilyen helyzetekben az ember felállít kategóriákat, pedig ki vagyok én, hogy bárki felett ítélkezzek? Ha csak a televíziózást nézzük, látható, hogy volt igény erre is, arra is – tehát a színvonalas és a kevésbé színvonalas szórakoztatásra is. Egyik sem oltotta ki a másikat, bár Puzsér Róbertnek (publicista, közéleti influencer, főpolgármester-jelölt – a szerk.) az a vesszőparipája, hogy az igénytelenedés közvetlen hatással van a társadalomra.

Sok fiatal videós megkeres azzal, hogy miképpen tudnának szponzorokat találni maguknak. Lehet, hogy ma már ez így működik, de én értetlenül állok egy ilyen levél előtt, mert nem értem, miért akarja valaki a tizedik lépéssel indítani ezt a tevékenységet. Én nem azért kezdtem ezt el, mert azt gondoltam, hogy valaha is pénz fogok keresni vele, hanem mert volt egy belső indíttatásom.

A tizedik lépésig hogyan jutott el?

Befelé forduló félénk gyerek voltam, nagyon sok energiámba telt, hogy eljussak 18 éves koromig oda, hogy normálisan tudjak beszélni valakivel.

Folyamatosan kihívások elé kellett állítanom magam: nem volt bátorságom odamenni az utcán emberekhez, hogy megkérdezzem tőlük, mennyi az idő.

Gondoltam, ha odamegyek száz emberhez emiatt, akkor ezt a gátlásomat kipipálhatom. Aztán elmentem színjátszóra, mert nem mertem kiállni a színpadra…

Ez egy elég bátor és tudatos hozzáállás.

Ilyen szempontból szerencsés alkat vagyok, másfelől pedig szerencsétlen, mert olyan dolgok is kihívást jelentettek nekem, amelyek másoknak nem. A színészet után rapzenekart csináltam, aztán szépen lassan eljutottam oda, hogy már nem féltem a kamera elé állni. Ezenkívül nagyon sokat kellett olvasnom ahhoz, hogy legyen valamiféle világkép a fejemben. Alapvetően azt gondolom, hogy nekem nem önbizalmam van, hanem megtanultam egyes helyzeteket kezelni.

Kiss András
Fotó: Kiss András

Az újságírás hogyan jött?

Kommunikációt tanultam, ami nekem kevés volt, élesben akartam csinálni. A barátaim azt mondták, hogy ne lőjek túl magasra, bennem viszont fel sem merült bármi más, mint az Index, mert annyira szerettem volna ott dolgozni.

Nem ment egyszerűen a bekerülés, számtalanszor elzavartak azzal az indokkal, hogy nincs rám szükség.

Én viszont azt gondoltam, hogyha kirúgnak az ajtón, akkor visszamászom az ablakon. „Csak adjatok egy asztalt, én meg termelem a cikkeket, akár ingyen is” – mondtam nekik, aztán összejött.

Amióta létezik user-generated content (UGC, felhasználó által létrehozott tartalom – a szerk.), azóta jelen van. Tudta, hogy az újságírásból majd egyszer át kell vándorolnia az influencerpiacra?

Mindig kicsit előbb kezdtem el ilyesmikkel foglalkozni, mint hogy belegondoltam abba, meg lehet-e élni belőlük a jövőben. Az Appleblog úgy kezdődött, hogy az Index Tech rovatában írtam az Apple-lel kapcsolatos cikkeket, amelyekre azt mondták, hogy hagyjam abba, mert ez egy „marginális cég”. Aztán egy hétvégi ügyelet alatt megcsináltam egy barátommal a blogot – ennek már tíz éve. Egy darabig fel sem merült bennem, hogy ezt lehetne értékesíteni, aztán pár év múlva megjelentek az első hirdetők. Mára már egyébként elvesztettem az érdeklődésem a cég iránt.

Hogyan dönti el, hogy kivel dolgozik együtt?

Tíz megkeresésből nyolcra kapásból nemet mondok, mert például nem tudok arról beszélni, hogy milyen jó csipszet enni, ha valójában nem eszem csipszet.

Az is előfordul azonban, hogy a koncepció nem tetszik. A harmadik szempontom pedig az, hogy ha a nézőim számára nem használ, akkor nem vállalom.

Mi a helyzet azokkal a tartalmakkal, amelyek tabukat döntögetnek? Például amikor a VR-pornót mutatja be.

Számomra ez nem tabutéma, de értem, mire gondol. Bizonyos értelemben nagyon beteg dolognak tartom azt, hogy egy gyerek olyan akciójátékkal játszhat, amelyben lefejezik egymást, miközben a szexualitásról nem lehet nyíltan beszélni. Ez egy olyan téma, amelynek a megfelelő körítéssel szóba kell kerülnie.

Kiss András
Fotó: Kiss András

Tiltotta már le a YouTube videóját?

Olyan volt, hogy egy Las Vegasban forgatott videóra ráhúzta a YouTube, hogy nem monetizálható, mert félmeztelen férfiak és nők voltak láthatók benne. Ez teljesen abszurd szerintem. Egyébként ha megkeresne egy atomerőmű, hogy készítsek egy szponzorált adást velük, akkor azt mondanám, „tök jó, hogy írtak, ha nem tettek volna így, akkor én írtam volna!”. Most pont a világ első fúziós erőművébe próbálom bekönyörögni magam Franciaországban.

Ez a fajta érdeklődés honnan fakad? Nem nagyon hallottam olyat a jelenlegi YouTube-szféra képviselőitől, hogy atomerőműben akarnának forgatni.

Én el sem tudom képzelni, hogy miért nem! Amikor elmegyek valahova, van a fejemben egy forgatókönyv, hogy miről akarok forgatni.

Nem tudom megérteni azokat, akik csak szimplán bemutatják a napjukat, különösebb hozzáadott érték nélkül. Iszonyat nehéz lehet az, ha valakinek nincs semmi a fejében!

A Discovery Channelön futó műsorával mi történt?

Nem volt jó élmény, ennek következtében történt meg a klasszikus médiával való teljes szakításom.

Az első évad sem volt már túl jó, hiszen a népszerű online videósorozatunkat átvittük a tévébe, és hirtelen ezer szabály szakadt a nyakunkba. Körülvett tíz ember, akik csomó mindent megtiltottak nekünk. A második évadban már csak hárman voltunk, aminek hála sikerült a műsort átültetni a tévébe – de ami munkám volt vele, hogy sikerüljenek a részek!… Valami katasztrófa volt. Az idő kilencven százaléka adminisztrációra ment el. Én nem adminisztrálni akartam, hanem tartalmat gyártani. Annyi idő alatt elkészíthettem volna kétszáz online videót, amit utána meg is csináltam.

A politikai tartalmak, amiket a közelmúltban készített, nem kockázatosak?

Amikor egy ilyen videót lehozok, azonnal elindul az egyik oldal részéről a mocskolódás, amire egyébként mindig számítok.

Egyszer annyit mondtam, hogy a közmédiában minden megválasztott politikai erőnek meg kellene jelennie, amire a legdurvább állítások jöttek, mint például hogy „mindig is tudtam, hogy egy mocskos Soros-bérenc vagy!”.

Pedig nem mentem bele mélyen a politikába, csak alapgondolatokat osztottam meg, amelyekben szerintem mindenkinek egyet kellene értenie.

Menne mélyebbre?

Mindig annyira megyek, amennyire indokolt. Nem cenzúrázom magam. A csatornám nem politikai, de vannak az életnek olyan vetületei, amelyek túlmutatnak azon, hogy ki mire szavazott. Ha van egy olyan trend, amely hosszú távon rontja az együttélés minőségét, akkor az már nem politika. Olyankor meg szoktam szólalni.

Egyébként arról beszélhetek, hogy egy film vagy egy kaja milyen, ilyen lényegtelen dolgokról elmondhatom a véleményem, de arról, ami lényegében behatárolja az életünket, pedig nem? Igenis politizáljunk!

Ennek tükrében mit gondol, ki nyerné meg a főpolgármester-választást: Dancsó Péter vagy Puzsér Róbert?

Nem tudom, jó kérdés. (Hangosan nevet.)

 

 

Az interjú eredetileg a Médiapiac 2019/1. számában jelent meg. A lapra itt fizethet elő, illetve ezeken a standokon találja meg.

 

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom

Marketing

Versenyfelügyeleti eljárás indul a Temu online piactérrel szemben

Valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

Közzétéve:

Versenyfelügyeleti eljárást indít a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Temu online piactér európai működtetőjével, a Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szemben tanúsított tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság szerdán az MTI-vel.

Felidézik, hogy a GVH 2024. február 27-én közölte, számos bejelentés alapján több eljárás is folyamatban van a kínai Temu online piactér kereskedelmi gyakorlatával szemben.

Kiemelték, a rendelkezésre álló információk, adatok alapján

az Írországban bejegyzett Whaleco Technology Limited az általa üzemeltetett honlapon és a Temu mobilalkalmazáson keresztül valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

A vállalkozás az általa értékesített termékek esetében „akár 95 százalék” (vagy magasabb) mértékű kedvezményeket kommunikál bizonyos termékkategóriákra, azonban ilyen mértékű kedvezmény a kategóriára történő kattintással nem lelhető fel a találatok között – írják a közleményben.
Részletezik, a GVH észlelte továbbá, hogy a vállalkozás a honlapon, illetve a mobilalkalmazáson elérhető termékekre vonatkozó akciós ajánlataival összefüggésben a teljes vásárlási folyamat alatt a termékek elérhetőségére vonatkozó sürgető jellegű tájékoztatásokat tesz közzé, például:

  • „már csak 4 maradt”,
  • „majdnem elfogyott”,
  • „megvásárolva 1 perccel ezelőtt”,
  • „Siessen! Több, mint x személy helyezte a kosarába ezt terméket”,
  • „Keresett! x eladva az utolsó 24 órában”,
  • A közelmúltban x-en értékelték 5 csillaggal”.

Ezek az üzenetek tartalmuk és vizuális megjelenítésük révén összhatásukban valószínűsíthetően alkalmasak arra, hogy a fogyasztókat sürgessék, illetve pszichés nyomásgyakorlás alá helyezzék a termék megvásárlására vonatkozó döntésük meghozatalában – tették hozzá.

A GVH észlelte azt is, hogy a honlapon a „Temuról” szóló linken közzétett és vallott értékek között a „Társadalmilag felelősségteljes – Jót tenni a világgal” kijelentés szerepeltetésével valószínűsíthetően megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytat a termékek lényeges jellemzőivel kapcsolatban, különösen a termékek környezeti hatásai szempontjából.

Továbbá a GVH azt is valószínűsíti,

a vállalkozás az általa népszerűsített, és forgalmazott termékek esetében azt a hamis benyomást kelti, hogy a termékek jogszerűen értékesíthetők, holott nem rendelkeznek „CE” megfelelőségi jelöléssel

– olvasható a közleményben.

Mindezek alapján a Gazdasági Versenyhivatal a Temu online piacteret működtető Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt versenyfelügyeleti eljárást indít.

Felhívták a figyelmet, a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. A vizsgálat lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A versenyfelügyeleti eljárásban kiszabható maximális bírság az érintett vállalkozás nemzetközi csoportszintű éves árbevételének a 13 százaléka lehet.

A GVH észlelte azt is, hogy a Temu a különböző közösségi médiumokban nagy követőtáborral rendelkező magyar influenszerekkel is népszerűsíti a termékeit.

Ezzel kapcsolatban a nemzeti versenyhatóság – összhangban a 2022 novemberében közzétett, influenszereknek szóló útmutatójával – fokozottan felhívja az érintett véleményvezérek figyelmét a reklámozással kapcsolatos szabályok betartására, illetve ennek elmaradása esetén a lehetséges jogkövetkezményekre.

A GVH elnöke felszólító levéllel élt a Temu termékeit is népszerűsítő egyik hazai influenszer felé, hogy hozza összhangba hirdetési tevékenységét a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvénnyel

– tájékoztatott a GVH.

Hangsúlyozták, a GVH kiemelt figyelmet fordít a jelentős számú fogyasztó és vállalkozás érdekeit és piaci helyzetét befolyásoló, nagy technológiai vállalkozások és online platformok piaci magatartásainak vizsgálatára. A GVH az elmúlt években többek között a Google, illetve a PayPal számára is előírt versenykorrekciós kötelezettségeket, az Apple és a Booking.com pedig jelentős versenyfelügyeleti bírságokat fizetett Magyarországon.

Kitértek arra, hogy a magyar versenyhatóság 2023 februárjában fejezte be vizsgálatát a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi piacterével, a Wish-sel szemben, tavaly november végén pedig lezárta a TikTok vizsgálatát, amely során a magyar versenyhatóság globális hatású eredményeket ért el.

Tovább olvasom