Kövess minket!

Marketing

Mekkora veszteséget okoznak az érvénytelen kattintások?

A Baltimore Egyetem kutatást tett közzé az érvénytelen kattintások hatásáról, melyben pontos adatokkal szolgálnak azzal kapcsolatban, mekkora összeget vesztenek a hirdetők.

Arról, hogy miért fontos a hamis hirdetések elleni védelem, korábbi cikkünkben már szót ejtettünk. Az ad-verification szolgáltatások bevezetése hatalmas bevételkieséstől mentheti meg a vállalatokat, hiszen ezek az eszközök hatékonyan veszik fel a harcot a rosszindulatú támadásokkal szemben. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a hirdetések hamisítása óriási üzlet (a globális kábítószerkereskedelemnél is nagyobb feketejövedelemhez juttatja a bűnözőket), de a Baltimore Egyetem professzora, Robert Cavazos és kollégái kutatásában a pontos százalékokra is fény derül. Roberto Cavazos a Baltimore Egyetem Merrick Üzleti Iskolájának tanára több mint 25 éves tapasztalattal rendelkezik a gazdasági elemzés, statisztikai és adatelemzés, projekt- és programmenedzsment, politika, valamint a marketingtechnológia területén.

23,7 milliárd dollár a csalók zsebében

A kutatásban szereplő becslés alapján világszerte 144 millárd dollárt költöttek a kiadók a fizetett keresésekre és a közösségi média kampányokra. Ez annak is köszönhető, hogy a marketing alapelemének számító kereskedelemből egyre nagyobb összegeket csoportosítanak át a keresőoptimalizálásra a globális elérésű keresőmotorokon és az e-kereskedelmi oldalakon.

Az empirikus kutatás alapján a Baltimore Egyetem szakértői rávilágítanak, hogy a kiadások 14% -a megy el érvénytelen PPC-kre. A PPC (pay per click) költségvetésének gazdasági elemzése alapján ez várhatóan 23,7 milliárd dolláros globális bevételkiesést jelent a marketingszakemberek számára 2020 végéig. Ezeket az érvénytelen kattintásokat számos különböző forrásból érkező aktor okozza, a szokásos webrobotoktól kezdve a rosszindulatú botokon át a kattintásfolyamatokig, hirdetéscsalás rendszerekig.

Együtt nő a kiadás és a veszteség

A más digitális iparágakban tapasztaltakkal összhangban arra számítanak a kutatók, hogy az érvénytelen kattintások száma a jövőben növekedni fog. A kutatások kimutatták, hogy az inbound marketing stratégiák mint amilyen a PPC is, jól működnek, és mint ilyen, ebben az ágazatban erőteljes növekedés tapasztalható, ez a növekedés pedig egyúttal egyre nagyobb csábítást jelent a csalók számára.

Különböző előrejelzések vannak a PPC-szektorral kapcsolatosan, de a konzervatív becslések szerint a várható növekedés 10% körüli lesz. E folyamatos növekedés és a hatékony ellenőrzés hiánya mellett az érvénytelen PPC-forgalom költségei is egyenesen arányosan emelkednek, különösen azokban a szektorokban, melyek sokat költenek PPC-re. A 14% -os érvénytelen kattintási arányt az elemzők a szektorok aggregált adatai alapján állapították meg, beleértve az e-kereskedelmet, az oktatást, a jogi, az utazási és az orvosi tevékenységeket.

A PPC töretlen növekedését vitathatatlan előnyeinek köszönheti. Mivel a PPC alapú hirdetéseket rugalmasan lehet kezelni, a kampány bármikor, szinte azonnal elindítható, szüneteltethető és leállítható, illetve a tartalom vagy üzenet bármikor cserélhető, módosítható.

A hirdetési csalások miatt legnagyobb vereséget szenvedő szektor a Baltimore Egyetem jelentése alapján az oktatási szektor, mivel itt a csalások aránya a 30%-os értéket is eléri. Az oktatást nem a turizmus és a jogi szektor követi 16.84% és 13.45% százalékos aránnyal. A jogi szektorra azért gyakorolnak ilyen erős hatást az érvénytelen kattintások a százalékokat tekintve, mert itt a legnagyobb a kattintások átlagos ára a keresőmotorok esetében (Google), azaz ebben a szektorban a legmagasabb az egy kattintásra jutó ár – csaknem 6 dollár kattintásonként.

Az egyik kiemelten érintett szektor az e-kereskedelem

Az e-kereskedelmi szektorban 2020 végéig várhatóan legalább 3,8 milliárd dolláros veszteség jelentkezik egyedül a PPC kampányok során. Ez a szám a több e-kereskedelmi kampány során leleplezett, mintegy 9,7%-nyi érvénytelen kattintáson alapul. Az egyik elemzett esetben egy divatkereskedő PPC- és vásárlási kampányai szerepelnek, melyeket a Facebookon, a Bing Ads-en, a YouTube-on, az Instagramon, a Snap-en és az Amazonon jelentetett meg, átlagosan 12 dolláros CPA-val. Az ő esetükben az összes kattintás 12%-a bizonyult érvénytelennek (nem ember, csaló vagy vásárlási szándék nélküli kattintás). Az egyedi népszerű kulcsszavakat tekintve a „férfi dzsekik” 56% -os érvénytelen kattintási arányt produkáltak, míg ugyanez az érték a „cipőkupon” szó esetében 52%-ot, az „új Asics” (az Asics cipőmárkára utalva) szó esetében pedig a 48%-ot ért el.

Egy peres eljárásban a Ticketmaster arról számolt be, hogy egy év alatt 5000 dollárnyi összeget vesztett egyenként negyeddollárt érő oldalletöltések és foglalások miatt, amiket egy jegyeket illegálisan viszonteladó szervezet robotjai okoztak. A botok ráadásul kiszorították a Ticketmaster valódi ügyfeleit az oldalról.

Nem csoda, hogy ezek után a jegyárusító vállalat az NFL játékok idejére megerősítette a hirdetési csalások elleni védelmét. A jegyek digitalizálása nemcsak csökkenti és kiküszöböli a csalásokat hanem egyszerűsíti a helyszínekre való bejutást is. Ezenkívül rengeteg egyéb előnyt kínál a rajongók és a különböző szervezetek számára. Az NFL esetében például a csapatok adatokat szerezhetnek a rajongókról, akik részt vesznek a játékokban. Ennek segítségével növelhető a játékélmény, javíthatók az áruk és maga a marketing is.

Melegebb éghajlatra utazó bevételek

A globális turizmus szolgáltatóipar a kutatók szerint 2,6 milliárd dolláros veszteséget szenvedhet az érvénytelen kattintások miatt 2020-ban, melyből 1 milliárd dollárt az Egyesült Államokban bejegyzett vállalatok elleni csalásokból keletkező veszteség tesz ki. A PPC-kampányok során keletkező veszteség a 17% -os érvénytelen kattintási arányból származik.

Az egyik példában, amelyet a kutatóknak, a PPC kampányok vezetőinek adtak, számos népszerű utazási kulcsszó található, amelyek nagyon magas átkattintási arányt (CTR) mutatnak, de a hozzájuk kötődő vásárlási arányok alacsonyak. A kutatók megállapították, hogy az utazási társaságok legnépszerűbb kulcsszavainak 24%-a rendszeresen generál érvénytelen kattintásokat. Ezek az érvénytelen kattintások nagy általánosságban két forrásból származtak: a webrobotoktól és a konkurens kattintásokból.

Figyelembe véve a nagy kampányokra fordított összegeket, a csalások által okozott károk óriásiak lehetnek. A Google AdWords-ön elköltött összegeket tekintve a SpyFu februári adatai alapján az Amazon tartja a csúcsot (havonta 31,4 millió dolláros költésével), de egyebek mellett például a Home Depot is szerepel a top 10-ben (havi 6,8 millió dollárral).

Ted Ives PPC szakértő szavai alapján a SEM (Search Engine Marketing) kampányok tervezése és végrehajtása egy kivételesen izgalmas folyamat, hiszen a költségvetés nagy, és számos ügyfelet lehet vele elérni, akiket boldoggá tesz, hogy összekapcsolják őket az igényeiknek megfelelő információkkal a számtalan kulcsszó és hirdetés segítségével. Ugyanakkor a vállalati SEM-kampányok hajlamosak „a fejünkre nőni”, egy idő után rendszertelenné és kaotikussá válnak, vagy akár egészen kezelhetetlenné.

A robotok teszik ki az internet közönségének 45%-t

Az legáltalánosabban elterjedt technikák közül kiemelkednek a versenytársak által generált hamis kattintások, melyek célja, hogy minél hamarabb kimerítsék az áldozat költségkeretét. Az ilyen típusú támadások magában foglalhatják az automatikus kattintóeszközök (például robotok) vagy más megtévesztő programok (például rosszindulatú algoritmusok) kattintásait is vagy akár egész botneteket is (számos internethez csatlakoztatott eszköz, amelyek mindegyike egy vagy több robotot futtat az adatok ellopására, spam küldése vagy éppen az űrlapok kitöltése céljából).

A botok önmagukban a teljes globális webforgalom megközelítőleg 45%-át teszik ki, és a kattintásokkal kapcsolatos csalások nagy részét segítségükkel viszik véghez. Sok esetben a vállalkozások azt tapasztalják a leleplezett csalások során, hogy a kattintások 70% –90%-ért botok felelnek.

A Google, amely a piacon messze a legnagyobb szereplő, igyekszik proaktívan fellépni az érvénytelen kattintásokkal szemben. A vállalat erőteljesen törekszik arra, hogy kiszűrje a hamis kattintásokat, illetve hogy visszatérítse az ügyfelek számára az érvénytelen kattintásokért levont összegeket, ha bebizonyosodik, hogy az nem emberektől származott és a felelőst nem sikerült elkapni. Ugyanakkor a Google (mint ahogy az összes többi prominens PPC platform) továbbra is a hackerek és csalók millióinak hatalmas célpontja marad világszerte, és ennek eredményeként nem tudja teljes mértékben meggátolni az érvénytelen, nem emberi „látogatók” által okozott károkat.

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom