Kövess minket!

Marketing

Mindenki az influencereket akarja

Az utóbbi két évben világszerte hatalmasat fejlődött az influencer marketing piac. A bumm kezdetekor a hirdetők számára az influencerekkel való együttműködés csupán egy lehetőség volt a sok közül, mára azonban már a legtöbb marketingterv kötelező eleme a véleményvezérekkel való együttműködés. De vajon mire érdemes figyelni, ha influencereket választunk? És egyáltalán kik ők?

A nemzetközi tanulmányok szerint az influencereket négy főbb kategóriába sorolhatjuk: celebek, iparági szakértők, bloggerek és tartalomgyártók, valamint micro-influencerek. A celebek és a bloggerek csoportja nem különösebben szorul magyarázatra, de az iparági szakértőkről fogalmát érdemes tovább taglalnunk. Ebbe a csoportba tartoznak például az újságírók, oktatók és szakemberek, akik egy adott területen szerzett végzettségük, pozíciójuk, tudásuk és korábbi tapasztalataik alapján vívtak ki elismerést. A micro-influencerekre mindenképpen érdemes kiemelt figyelmet fordítani, hiszen ők azok, akik a nagyokhoz képest jelenleg szerényebb követőszámmal rendelkeznek, ám befolyásuk – és követőszámuk – folyamatosan nő. Ha úgy tetszik, ők a jövő influencerei, akikkel már jó előre érdemes jóban lenni.

Hogyan mérhető az influencer kampányok sikere?

Egy márka számára a legmegfelelőbb együttműködő kiválasztásakor azonban nem csak a követők vagy lájkolók száma a sokat mondó mutató, amelyet tanulmányozni érdemes, hanem a reach, vagyis az elérés is lényeges, amelyet a bejegyzésre, képre, vagy videóra érkező reakciók – lájkok, megosztások és kommentek – együttes mutatója ad.

Ennek oka, hogy a közösségimédia-platformok algoritmusai eltérő eléréseket tesznek lehetővé, így könnyen előfordulhat, hogy egy nagy követőbázissal rendelkező véleményvezér egy-egy megnyilatkozása jóval kevesebb emberhez jut el a valóságban, mint ahogyan azt a rajongói számából feltételeznénk.

A KPI-okat egyénileg, kampányszinten érdemes meghatározni és már az első lépésekkor fontos tisztában lenni azzal, hogy a véleményvezérekkel való együttműködés a marketingesek oldaláról is egy teljesen más hozzáállást követel. Az influencerekre alkotótársakként kell tekinteni, akiket bevonunk a kampánytervezés folyamatába, ha úgy tetszik, a kreativitásukra bízzuk magunkat. A jó viszony, a közös tervezés és a folyamatos párbeszéd segíthet a mindenki számára elégedettséget adó végeredmény közös megalkotásában.

Akiktől van mit tanulni

Az influencer marketing az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában a virágkorát éli. Rengeteg kreatív koncepció születik arra vonatkozóan, hogyan lehetne az influencerekkel legjobban együtt dolgozni, és egyre nagyobb büdzsét is rendelnek hozzájuk.

Az előrejelzések szerint az influencerekre való költés 2022-re 7 és 10 milliárd dollár közé esik, ami óriási számnak tűnhet, azonban a befektetés a márkáknak láthatóan megéri.

A tendenciák ugyanis azt mutatják, hogy míg a márkák saját csatornáin az elköteleződési ráta 2-3% körül mozog, addig a márkázott tartalom 7-8% elköteleződést hoz a kampányok során az influencerek csatornáin. A márkáknak tehát igen fontosak az influencerek, és a nemzetközi kampányok során leginkább „csak” egy erős brief szükséges ahhoz, hogy sikeres legyen az együttműködés. Kezdetben sok márka akarta szorosan fogni az influencer kezét, ami egyrészről érthető, másrészről viszont a rövid póráz sokszor unalmas és ismétlődő tartalmakat jelentett. A progresszív márkák és ügynökségek hamar rájöttek, hogy a kreativitás csak kreatív hozzáállással, és nem didaktikus levelezésekkel születik, hogy érdemes bevonni az influencereket az ötletelésbe és hagyni, hogy a saját nyelvükre fordítsák a márkaüzenetet. Ettől fogva lesz ugyanis a hiteles az együttműködés, és ettől lesz az influencer számára is elfogadható a márka jelenléte az oldalán, nemcsak neki, hanem – és ez a legfontosabb – a követői számára is, akikből aztán a potenciális vásárlók születhetnek.

A magyar helyzet

Az influencer marketing itthon is hódít, intenzitásból és bátorságból azonban néha még hiányt szenvedünk. Persze, nem tartunk ott, mint az USA, ahol annak hatására, hogy Kylie Jenner bejelentette, törli magát a Snapchatről, a csatorna értéke drámaian zuhanni kezdett a tőzsdén.

Magyarországon sokan és nem túl sokféleképpen közelítik meg az influencereket: általában ügynökségi megkereséssel vagy a menedzsment útján vonják be őket az együttműködésbe. Ez bevált módszernek tűnik ugyan, de elég sok humán erőforrást és lassú jóváhagyási köröket jelent. Arról nem is beszélve, hogy a magyar piac nagyon zárt, kevés minőségi influencerrel, így az ügynökségek sok esetben vagy azzal a helyzettel találkoznak, hogy egy-egy márka kizárólagosságot kért tőlük, vagy pont fordítva, az influencerek túlságosan sok márkával dolgoznak együtt, ami óriási márkazajt hoz létre a csatornáján. Vannak szemfüles megoldások, de ehhez egyrészt nagyon jól kell ismerni a piacot, másrészt jókor és jó helyen kell lenni. Csiszár Gergő erre jó példája, aki nagyjából két éve indította el a hazai, majd nemzetközi influencer marketinget felforgató eszközét.

Automatizálva

A Post for Rentet az influencer szakma UBER-jének vagy Airbnb-jének is nevezik, hiszen a megosztáson alapuló rendszeren mind az influencereknek, mind pedig a márkáknák nyílt hozzáférésük van. Ezzel az influencerek profiljukat az adott kategórián belül tudják bemutatni, a márkák pedig az influencerek között kereshetnek a nekik szimpatikus szűrők alapján. A márka így könnyen rátalál a számára leginkább alkalmasnak tartott influencerre, az influencer pedig – ha kreatív és ügyes – könnyen magasra tudja pozícionálni magát a világmárkák előtt.

A rendszer legnagyobb előnye az automatizmusban rejlik, megspórolva rengeteg account manageri órát a márkának

– mondja Csiszár Gergő, aki kiemeli, hogy a regisztrációt követően szinte minden automata módon történik, egészen a kifizetésekig. A több mint 20.000 regisztrációval rendelkező startup 400 millió forint összegű befektetésnek köszönhetően nemzetközi terjeszkedésbe kezdett, ma már túl van egy londoni iroda megnyitásán is. A legtöbb véleményvezér az Egyesült Királyságból regisztrált a rendszerbe (több mint hatezren), ezt követi Magyaroszág 4500 regisztrációval, de Franciaország, Németország, az Egyesült Államok és régiónk influencerei is előszeretettel használják a Post for Rent szolgáltatását. Ami a márkákat illeti, nemzetközi szinten a Nike, az UBER, az H&M és a Vodafone is használja a rendszert, a Sziget pedig visszatérő márkaként dolgozik velük, amin keresztül külföldiek százezreit érik el.

„A jövőt szerintem a Reach kampány jelenti. Ezen dolgozunk a legtöbbet, az elmúlt másfél évben hatalmas adatbázist építettünk a regisztrált véleményvezérek által posztolt tartalmakról, amelyet nemcsak az influencer, de a követői szintjén is különböző deep és machine learning modellekkel folyamatosan naprakészen elemzünk. Kognitív AI alapú elemzéseinknek köszönhetően a márkák a leghatékonyabb módon tudják a profiljuknak megfelelő influencereket kiválasztani. Ez kicsit olyan, mint amikor a pilóták már nem a szabad szemükkel, hanem műszerekkel és a technológiákkal tájékozódnak: az elemzés pontosabb és másodpercek alatt elkészül” – nyilatkozta a Post for Rent ötletgazdája, aki csapatával együtt a londoni mellett a berlini, amszterdami és a szingapúri piacot is megcélozta.

 

A Post For Rent előad a Médiapiac 2018 – geneRÁCIÓk konferencián is!

 

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom