Kövess minket!

Marketing

„Nem akartuk kevesebbel beérni”

Interjú Berze Mártonnal, az Onlife Üzleti Konferenciát szervező The Underground marketingügynökség alapító-ügyvezetőjével.

Mit jelent, hogy „teljes értékű konferencia” és mitől lesz onlife egy online konferencia?

A kompromisszummentes élménytől. Több tucat offline rendezvény szervezésén vagyunk túl és megszámlálhatatlan eseményen voltunk jelen előadóként, résztvevőként, ezért tudjuk, hogy konferenciára nemcsak azért járunk, hogy tanuljunk – legalább ennyire fontos a kapcsolatépítés, a hangulat, a társaság, a kiállítók végigjárása, az üzletelés vagy akár a befektetőkeresés.

Az általunk választott technológiai megoldás a kézfogáson kívül ezt az élményt viszi a résztvevők nappalijába, ami a megvalósítói csomaghoz hasonló offline kiegészítő elemektől válik onlife-élménnyé. Többről van szó egyszerű szójátéknál: nem akartuk kevesebbel beérni csak azért, mert az online térbe kényszerültünk – inkább a résztvevők igényeihez és a saját magunkkal szemben támasztott elvárásokhoz tágítottuk a kereteket. Ehhez pedig technikailag át kellett ugranunk pár webolúciós lépcsőfokot.

Ránézésre a felület az MS Teams-re emlékeztet. Miben más a dán fejlesztők platformja, mint az ismert online konferencia programok és miért volt szükség még egy ilyen felületre?

Távolról, hangulatfényben és kicsit hunyorogva nézve talán összetéveszthető a kettő. (Nevet.) De kezdem a végén: őszintén szólva baromira elegünk lett azokból a konferenciának csúfolt online megoldásokból, amiket a piacon láttunk.

Az nem konferencia, hogy Facebook csoportokban közvetített párhuzamos live videókon beszélnek órákon át rosszul bevilágított előadók, amíg a résztvevők passzívan hallgatják őket, mert az interakció kimerül a kommentelésben. Ez olyan, mintha a hetedik sorból kiabálna fel valaki a színpadra miközben az előadó a függöny mögött üldögél a laptopjába beépített webkamera előtt. Nem elegáns, nem profi.

Az előadások technikai és tartalmi minősége viszont csak az érem egyik oldala – a korábbi eseményeknek egyszerűen nem volt lelkük. Kis túlzással, a dobozos megoldások ma csak egy dolgot tudnak kezdeni a konferenciaélménnyel: elrontani.

Már a nulladik pillanatban tudtuk, hogy mi ennél többet szeretnénk. Egy olyan rendszert, ahol a résztvevőknek nem kell különböző csatornák (Facebook csoport, webinár szoftver, Messenger stb.) között ugrálniuk, hanem egy helyen, egy platformon belül tudnak közlekedni – és mindezt úgy, hogy nincsenek egész nap a székükhöz szögezve.

Először azzal próbálkoztunk, hogy egy már meglévő keretrendszert alakítunk át – nem jött be. Lefutottuk az egyedi fejlesztés körét – ezt végül azért vetettük el viszonylag gyorsan, mert képtelenség lett volna 6-8 héten belül működőképes és biztonságos rendszert összerakni.

Végül a 24. órában vett fel minket a skandináv mentőcsónakunk. A csapat korábban offline rendezvényekhez készített applikációkat és jó ütemérzékkel álltak át az online események kiszolgálására, a rendszer pedig mindent tud, amit megálmodtunk. A résztvevőknek nem kell elhagyniuk a konferencia felületét ahhoz, hogy előadásokat nézzenek, kérdezzenek, kapcsolatokat építsenek, körbejárják a kiállítói standokat, chatelhessenek, vagy akár privát megbeszéléseket tartsanak egymással. Szerelem volt első látásra.

Mi voltunk globálisan az első szerződött partnereik, de a legutóbbi onboarding beszélgetésen kiderült, hogy az Onlife után nem sokkal ugyanezen a platformon tart konferenciát az Economist, valamivel később pedig a CISCO. Jó érzés ilyen asztaltársasághoz tartozni.

A platform tehát az Onlife indulásával fog debütálni. Hogyan teszteltétek és akadtak-e technikai kihívások?

Folyamatosan teszteljük és ezekben a pillanatokban is újabb funkciókkal, újabb előadásvideókkal, újabb élményekkel bővül a rendszer. A legnagyobb kihívás a versenyfutás az idővel. Másfél hónappal ezelőtt az Onlife még egy „bárcsak” volt – május 25-re viszont elkészülünk, mert el kell készülnünk.

A témák nagyon gyakorlatiasak. Miben más az Onlife mint egy webinár vagy egy átlagos online konferencia?

Ez a konferencia a lényegről szól. Nincs időnk kísérletezni, ezért az Onlife egy hete alatt a legstabilabb marketing- és menedzsmentalapokat keressük. Hogyan lesz több vevőd? Hogyan maradjon nyereséges a cég? Hogyan tartsd egyben a csapatod? Hogyan lehetsz jó vezető?

Nem akartunk felülni a vírusvonatra és a sokadik „válságkonferenciát” megszervezni, ahogy azt is el szerettük volna kerülni, hogy újabb fancy buzzworddel bővítsük a kínálatot. Minden előadótól azt kértük, hogy tegye vissza a kamrába a konzervet és olyan előadást hozzon, ami a lényegről szól.

Az előadások döntő többségét egyébként két budapesti helyszínen, a Hadik Kávéházban és a The Brody House-ban rögzítjük, hogy a felvételek minden pixele tökéletes legyen. A stúdióminőségű előadások visszanézhetők lesznek, de a premier alatt a résztvevők írásban már kérdezni tudnak, a legmagasabbra értékelt kérdésekre pedig az előadást követően kb. 30 percben élőben válaszolnak az előadók.

Egy nyilvános különszobát, virtuális backstage-et is létrehozunk, ahol kötetlenebb formában is lesz lehetőség kérdezni, beszélgetni az előadókkal.

Miben különbözik a májusi rendezvény a júniusitól? A májusin is van mód rá, hogy a résztvevők beszélgessenek az előadókkal vagy ezt a különszobás előadásokon tehetik csak meg júniusban?

Május 25. és 31. között lesznek a Marketing és Menedzsment színpad előadásai, az irányított networking események, és ebben az időszakban érhetők el a kiállítói standok, valamint a 15 tematikus különszoba programjai is. Ezekben a „krízisszobákban” egy téma kapcsán asztalhoz ültetünk szakértőket, menedzsereket, marketingeseket (stb.), akiktől közvetlenül kérdezhetnek a résztvevők. A felsővezetői névsort látva egy résztvevőnk egyébként azt mondta, hogy olyan emberektől tudsz kérdezni, akikhez máskor még pénzért sem tudsz eljutni.

A június 2-tól kezdődő tematikus különtermek előadásaival (Design, Prezentáció és Back2Human) pedig a résztvevők elmélyíthetik az előző héten megszerzett tudást egy-egy specifikus területen. Kérdés pedig biztosan nem marad megválaszolatlanul, hiszen mindkét etapban minden előadótól lehet majd közvetlenül kérdezni.

Miért pont azokat az előadókat választottátok, akik bekerültek a programba?

A program összeállításánál az vezérelt minket, hogy mi milyen előadásokra ülnénk be szívesen résztvevőként. Ezért az előadók között lesznek élő legendák, feltörekvő fiatal tehetségek, veterán felsővezetők és tornacipős marketingtitánok.

A közös pont, hogy a maguk területén sikeres és bizonyított szakemberekről, menedzserekről van szó. Nem meglepő, hogy a stábtagok bruttó két perc alatt alakultak át nézővé a felvételek során, sokszor még a diák közötti váltásról is megfeledkezve.

Megtisztelő, hogy ilyen emberek mondtak igent a felkérésünkre és felemelő érzés megtapasztalni, mennyire sajátjukként kezelik az Onlife-ot. Elképesztő húzása van ennek a rendezvénynek.

Hogyan változott a piac a járvány kitörése óta marketing szempontból? A válság természetes nyertesei mellett (élelmiszer kis és nagykerek, IT szektor stb.) kik jöttek/jönnek ki jól a jelenlegi helyzetből?

Azok a cégek, akik nem akarják évről évre feltalálni a melegvizet, nem divatból, hanem tudatosan használnak csatornákat, eszközöket és első ijedtségükben nem vágták meg a marketingkiadásaikat, most a többséghez képest nyugodtabban alszanak esténként.

Sokan bíznak egy V-alakú válsággörbében, én ennél pesszimistább vagyok: szerintem a zuhanás után lassú és nehéz kilábalás vár ránk, ahol azok a vállalkozások maradnak versenyben, akik többcsatornás ügyfélszerzési gépezetet működtetnek, kiemelt figyelmet fordítanak a meglévő vevőik megtartására és egyoldalban leírható marketingstratégia mentén haladnak előre – ugyanakkor képesek azonnal reagálni a gyorsan változó jogszabályi háttérre, gazdasági folyamatokra, piaci igényekre.

Ezt persze könnyebb mondani, mint megcsinálni, de a saját ügyfeleinknél is azt tapasztalom, hogy a marketing és menedzsment szempontból egyaránt reziliens, gyors adaptációra és transzformációra képes cégek lényegesen kisebb veszteségeket szenvedtek, sőt, van, aki növekedni is tudott az elmúlt két hónapban – viszont az egy marketingcsatornától függő, gyenge online jelenléttel bíró vállalkozásoknál dráma van.

A válság hatására mi marad, mi alakul át és mi tűnik el a marketingpiacról?

A reménymarketing korának vége. Ma már nem elég jó terméket vagy kiváló szolgáltatást fejleszteni, majd fohászkodni érte, hogy a piac vegye észre, én is itt vagyok. Értékadásra és párbeszédre épülő, átgondolt, erős online lábakon álló marketing nélkül a válság után nem lehet labdába rúgni.

Annál is inkább, mivel a digitális reklámköltések aránya világszinten 2017-ben haladta meg először a tévéhirdetésekre szánt marketingbüdzsét, azóta pedig a hagyományos hirdetési piac egészét beelőzte az online – ez a trend biztosan tovább gyorsul a következő években.

Szembe kell néznünk azzal, hogy a konjunktúra idején sok fölösleges ballasztot cipeltünk magunkon. Elbírta a cégünk, hogy öncélúan márkát építsünk, felkapott buzzwordök és trendi eszközök határozzák meg a kommunikációnkat, mert kedvező volt a külső környezet. A válság talán magával hoz egy egészséges letisztulási, kikristályosodási folyamatot és a cégek visszanyúlnak az évszázadok, évezredek óta bizonyítottan működő stratégiákhoz és eszközökhöz. Ez nem olyan szexi, mint receptre felírni chatbotot vagy Instagramot minden létező marketingproblémára és talán díjat sem nyerünk vele évről évre, de a marketinget jobb helyeken eredményre játsszák.

Szerinted a válság után is lesz létjogosultsága az Onlife-nak és a hozzá hasonló kezdeményezéseknek?

Ha az a kérdés, hogy lesz-e Onlife 2021-ben, a válaszom egyértelmű igen. Hogy a többi online konferenciának látszó tárggyal mi lesz, azt a piac fogja eldönteni. Szerintem azoknak az online rendezvényeknek van jövője, amelyek nem kényszerzubbonyt, hanem lehetőséget látnak a virtuális térben, és nem egy offline esemény pótlékaként szolgálnak, hanem saját jogon léteznek.

Mi egy ilyen, saját jogán létező, autonóm, önmagában is kerek egészet alkotó konferenciaként határoztuk meg az Onlife-ot és minden jel szerint ez egy sikeres rendezvény lesz. Egy konferencia brand építése ráadásul ideális esetben nem egyéjszakás kaland, ezért az első pillanattól fogva tartós kapcsolatra törekszünk a résztvevőkkel.

Ezért biztos vagyok benne, hogy jövő májusban még feljebb tesszük a lécet és még erősebb programmal, még több élménnyel, még több résztvevő előtt zajlik majd az ország legnagyobb teljes értékű online konferenciája.

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom