Kövess minket!

Marketing

Paks nem Csernobil

Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. és a Lounge Group kommunikációs divíziója szervezte sajtóbejáráson mutatták meg az újságíróknak, miért nem lehet Paksból Csernobil.

Ritka, hogy egy PR-eseményről az ügyfél és az ügynökség is nyilatkozik. Most mindkét oldal őszintén mesélt egy sikeres kommunikációs történetről. Először ügyfél részről az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója, dr. Kovács Antal beszélt arról, hogyan jött az ötlet, hogy az HBO Csernobil című sorozata kapcsána paksi erőmű sajtóbejárást szervezzen.

A sorozat – érthető módon – óriási érdeklődést generált az atomenergia, az atomerőművek iránt. A szörnyű tragédia „életre keltése” olyanok figyelmét is magára vonta, akik egyébként nem foglalkoznak sem az energetikával, sem ezen belül a nukleáris alapú villamosenergia-termeléssel. Az atomenergia soha nem volt ennyire központi téma. Kommunikációs szempontból adta magát a helyzet, hiszen legtöbbször érdektelenséggel szembesülünk, amikor ezt az izgalmas világot szeretnénk közelebb hozni az emberekhez.

Mennyire éreztek kommunikációs kockázatot abban, hogy egy televíziós sorozat kapcsán sajtóeseményt rendeznek, főleg, hogy egy súlyos tragédiárólvan szó?

Az atomerőmű biztonságának témája elsődleges, ezzel kapcsolatban sem takargatni-, sem félnivalónk nincs és nem is volt. Ezen a téren a nyílt és őszinte kommunikációban hiszünk, és ebben nem látunk veszélyt. Kockázatot éppen a véleményünknek hangot nem adó, félinformációkból, saját prekoncepciókból építkező híradások jelentenek.

Mi volt a sajtóbejárás célja?

Nem akartuk „megúszni” vagy „elsunnyogni” a dolgot. Ami Csernobilban történt, az igazi katasztrófa volt, amelyet semmiképpen sem szerettünk volna elbagatellizálni, inkább a helyére kívántuk tenni. A már említettek alapján a cél az volt, hogy a médiumok legszélesebb körén keresztül, az ő beszámolóik segítségével a lehető legtöbb embernek elmondjuk: az atomenergia biztonságos, olcsó, káros anyagok kibocsátásától mentes energiatermelő, amely nem zárja ki a megújuló energiát.

A lapot kezében tartó olvasót is az érdekli valószínűleg legjobban, ami a sajtóbejárás résztvevőit: a paksi atomerőműben előfordulhat-e olyan tragédia, amely 1986-ban történt Csernobilban?

A két blokktípus tervezése teljesen más. Pakson aktív és passzív, azaz emberi beavatkozást nem igénylő rendszerek garantálják a biztonságos működést. Minden biztonsági rendszerből három van, a szakembergárdát pedig elkötelezett, motivált, számottevő biztonsági kultúrával rendelkező munkatársak alkotják. A paksi atomerőműben olyan biztonsági rendszerek vannak, amelyek az esetleges emberi hibákat kiküszöbölik. A csernobili és a paksi blokktípus (RBMK és VVER) közötti alapvető különbség, hogy míg az elsőben grafittal lassítják a reakciót, a másikban ezt a feladatot víz látja el. Utóbbi esetében a reaktor gyakorlatilag önszabályozó, belső, fizikai tulajdonságai miatt lehetetlen, hogy a csernobilihoz hasonló helyzet alakuljon ki. Emellett a grafitos megoldással ellentétben a mi reaktorunkban éghető anyag sincs.

Azért egy atomerőmű sosem maximálisan kockázatmentes vállalkozás. Minden forgatókönyvre van biztonsági megoldásuk?

A paksi atomerőmű működését szigorú szabályok, előírások határozzák meg, amelyeknek a létesítmény minden esetben megfelel. Azerőmű minden forgatókönyvre felkészült, olyan esetekre is, amelyeknek előfordulására gyakorlatilag esély sincs Magyarországon. Jó példa erre, hogy ugyan nem jellemzőek itthon a nagyobb földrengések, de már a 2011-es fukusimai katasztrófa előtt olyan fejlesztéseket hajtottunk végre, amelyek eredményeképpen a paksi blokkok képesek ellenállni egy fukusimai méretű rengésnek is.

Azt azért el kell mondanom, hogy nagyon korrekt beszámolók születtek, még olyan médiumok részéről is, amelyek finoman szólva nem atomenergia-rajongók. Az atomerőműben alapelvünk: érdemes venni a fáradságot, hogy nyíltan és őszintén beszéljünk akár kényes kérdésekről is, ami ezúttal is visszaigazolódott. Azt hiszem, az újságírók is megérezték, hogy valóban komolyan gondoljuk a nyíltságot, igyekszünk mindent megmutatni és minden kérdésre egyenesen válaszolni.

A Lounge Group PR-divíziója, a LoungeCommunication részéről Leszák Tamás account director beszélt arról, mekkora kihívás volt számukra a feladat.

Kommunikációs szempontból a potenciális kockázatokat is figyelembe vettük, hiszen ez a terület gyakran szembesül félinformációkon alapuló, egyoldalú híradásokkal, az atomenergia érzelmi alapú elutasításával. Végső soron azonban úgy ítéltük meg, hogy az atomerőmű nyílt kommunikációja, a létesítmény és a szakértők felkészültsége, illetve a tények maguk jóval nagyobb pozitív kommunikációs hatást ígérnek a mérleg másik serpenyőjében.

Pontosan mi zajlott a sajtóbejáráson?

Az esemény egyik legkülönlegesebb része az volt, hogy a kívülállók számára eddig sohasem bemutatott, föld alatti, gyakorlatilag atombunkernek megfelelő, úgynevezett védett vezetési pontot is megtekinthették a résztvevők. Emellett az atomerőmű karbantartó és gyakorlóközpontjában a szakértők ismertették a nyomottvizes atomerőművek működését. Itt az „élesben” használtaknak megfelelő, de gyakorlási célokat szolgáló berendezéseken, üzemanyagkazettákon, reaktortéren szemléltették a folyamatokat. Ezenkívül a reaktorcsarnokot, illetve a blokkvezénylőtis meglátogattuk.

A végeredmény közel száz sajtómegjelenés. Ekkora számra számítottatok?

Az igazán nagy eredmény nem is a kiemelkedő megjelenésszám, hanem a résztvevő médiumok száma és sokfélesége volt, illetve az, hogy potenciálisan sikerült elérnünk a magyar médiafogyasztók nagy részét. Mintegy harmincan vettek részt a bejáráson, és gyakorlatilag teljesen egészében pozitív hangvételű cikkek születtek minden felületen. A téma a legnagyobb televíziók, rádiók, meghatározó online portálok és országos lapok újságíróinak érdeklődését is felkeltette.

Sokakat érdekelt a téma, ez jól látszik. Téged személy szerint mi ragadott meg legjobban a teljes projekt során?

Egy PR-es számára az egyik legizgalmasabb feladat, amikor egy negatív téma eluralta környezetben kívánunk pozitív hatást elérni, itt éppen ez történt. Már egy évtizede foglalkozom energetikával – újságíróként, majd kommunikációs tanácsadóként –, így azt is tudom, hogy sokszor nem egyszerű az iparág pozitív témáit és üzeneteit hitelesen „átvinni” a média és a közvélemény felé:felkelteni az érdeklődést, letörni az előítéleteket és objektív, illetve pozitív megjelenéseket elérni az ügyfél számára. A paksi sajtóbejárás mindezekre jelentenek kiváló példát.

A jövőben terveztek hasonló, a médiát aktuálisan foglalkoztató témára kommunikációs eseményt/stratégiát építeni?

Alapelvünk, hogy minden ügyfelünk számára releváns, hírértékű kommunikációt valósítsunk meg. Ennek része természetesen az aktuális témák kreatív feldolgozása is. A paksi sajtóbejárás bizonyította, hogy a hiteles, nyílt kommunikációpozitív hangvételű és objektív megjelenéseket eredményez, ezért mindenképpen tervezünk hasonló aktivitásokkal a jövőben.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom