Kövess minket!

Médiapiac

„A közösségi médiát a hagyományos PR természetes evolúciójának tekintem”

Dirk Singer már több díjnyertes ügynökséget is alapított. Most éppen a vizuális közösségi média érdekli, így többek között arról kérdeztük, hogy forradalmat csinál-e a Google Glass.

Az interjú elsőként a Médiapiac szaklap május-júniusi számában, a “Mi újság Digitáliában?” melléklet részeként jelent meg. A szakemberrel az ICEEfesten készítettünk interjút, konferenciabeszámolónk elolvasható ezen a linken.

Dirk Singer

A LinkedIn-profilján azt írja, hogy a média- és reklámiparban dolgozik a “kilencvenes évek betárcsázós időszaka óta”. Mi a legfontosabb öt dolog, amely azóta ebben az iparágban történt, s amely paradigmaváltáshoz vezetett napjainkra (már ha hisz abban, hogy ilyesmi bekövetkezett).

Ha öt dolgot kellene megemlítenem, akkor azok a következők lennének:

1. Radikálisan megváltozott, ahogyan fogyasztunk, és ahogyan megosztjuk egymással az élményeket, az információkat. A print média az OECD-országok zömében csökkenőben van, főleg az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban. Ez pedig azt jelenti, hogy a hírek más módon indulnak útjukra.

2. Ebből eredően nagyon megváltozott a problémák kezelése, a válságmenedzsment, ahogyan azt sok márka megtanulhatta a saját kárán. Van egy ökölszabályom, amely szerint mindössze négy óra telik el aközött, hogy valami megjelenik a közösségi médiában, és bekerül a mainstream médiába.

3. Megváltozott, hogy hogyan szólnak hozzánk a fogyasztók. Korábban csak úgy hallathatták a hangjukat, ha felhívtak egy ügyfélszolgálati számot, vagy írtak egy levelet, amik egyaránt némi erőfeszítésbe kerültek. Most azonban ha valamit megfogalmaznak egy márkáról, az többnyire gyorsan, nagy nyilvánosság előtt történik, és – például a Twitteren – lehetőség van rá, hogy a megszólaló legalább részben megőrizze a névtelenségét.

4. Más képességekre van szükségünk, ha marketingesként akarunk helytállni. A brit piacon biztosan nem talál olyan újságírót, aki ne lenne aktív a Twitteren. Egy marketinges nagyon nehezen boldogul el a munkájával, ha legalább valamilyen szinten nem érti a közösségi média működését.

5. Az online közeg mérsékelte az emberek márkahűségét. Megint csak nézzük a hírek területét. Az olyan, rendkívül népszerű alkalmazások, mint a Flipboard vagy a Zite, radikálisan lecsökkentették a hírmédiamárkák fontosságát, és az általuk kínáltakat generikus tartalommá változtatták.

 

Ön a legdühöngőbb válságidőszakban, 2010-ben alapította a második ügynökségét. Hogy jött az ötlet?

Valóban, a Rabbit 2010-ben, a válság alatt indult útjára, de a gazdaság általános helyzetétől eltekintve a digitális média akkor is olyan terület volt, amelyre a márkák pénzt kívántak költeni. Úgy vélem továbbá, hogy a nehéz helyzetben elindított vállalkozások jobban teljesítenek. Például az előző ügynökségem, a Cow a 2001-es miniválság alatt lépett piacra.

 

A Rabbitet “digitális PR és közösségimédia-ügynökségként” határozza meg. Ez azt jelenti, hogy a közösségi médiát elsődlegesen PR-eszköznek tartja a márkatulajdonosok szempontjából?

A PR elsősorban a percepciók alakításáról és kezeléséről szól. Ebből eredően a közösségi médiát a hagyományos PR természetes evolúciójának tekintem. Egyébként nemrégiben elkezdtem a Rabbitet másképp definiálni, mostanában a “közösségi PR-ügynökség” meghatározást használom rá.

 

Mit gondol a ROI-központú gondolkodásról, ha a közösségi médiával kapcsolatban merül fel?

Jobban szeretem az olyan gondolkodást, amely a képességekből indul ki. Úgy vélem, hogy a közösségi médiában való hatékony jelenléthez jó ötletekre és a marketingmix egészének megértésére van szükség. Nincs ebben tehát semmi különös. Azt gondolom továbbá, hogy át kell látnod a közösségi médiából kinyerhető adatokat és számokat, el kell fogadnod a különböző közösségek saját viselkedési kódexét, és meg kell ismerned a különböző eszközöket és azok eltérő használatát.

 

Mostanában a vizuális közösségi média iránt mutat nagyobb érdeklődést. Mit jelent a márkatulajdonosok és a digitális ügynökségek számára e terület térnyerése?

Van egy mondás, miszerint egy kép többet ér ezer szónál; és a tények visszaigazolják ezt. Például 2011 novemberében a Facebook hírfolyamának ötödét alkották képet, most pedig a felét. Emellett az olyan Facebook-posztok, amelyekben képek, albumok vagy videók szerepelnek, száz százalékkal magasabb elköteleződési rátát érnek el, mint a pusztán szövegesek.

 

Weboldalán egy bejegyzésben azt a kérdést teszi fel, hogy vajon a hordható eszközök, amilyen a Google Glass is, jelentik-e a következő fotóforradalmat. A legtöbb felhasználó és márka még ott tart, hogy miként lehetne elboldogulni az okostelefonokkal és az ezeken elérhető vizuális élménnyel. A Google Glass és versenytársai hogyan fogják megváltoztatni a vizuális web világát, és mainstream képernyővé válhatnak-e?

Szerintem a hordható eszközökben megvan a potenciál arra, hogy diszruptívvá váljanak, de nem a Google Glassban. Olvastam egy párhuzamot, miszerint a Google Glass olyan, mint amilyen a Newton volt az iPad számára (az Apple 1987-ben dobta piacra a Newton nevű digitális személyi asszisztenst, és hivatalosan 1998-ban vonta ki onnan – a szerk.). Azaz egy, a korát messze megelőző ötlet. A jövőben a Google Glasst olyan valaminek fogjuk látni, ami valami nagyobb és jobb előfutára volt.

Médiapiac

Szombat délutánig jelentkezhetnek a tévék, rádiók az NVB-nél

Szombat 16 óráig jelentkezhetnek a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) azok az országos televíziók és rádiók, amelyek az Európai Parlament tagjainak, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásának kampányidőszakában politikai reklámot kívánnak közzétenni.

Közzétéve:

Flickr

Az alaptörvény rögzíti, hogy a demokratikus közvélemény kialakulásához választási kampányidőszakban szükséges megfelelő tájékoztatásért politikai reklám kizárólag ellenérték nélkül, az esélyegyenlőséget biztosító feltételek mellett közölhető. A választási eljárásról szóló törvény különbséget tesz a politikai hirdetés és a politikai reklám között.

A jogszabály politikai hirdetésnek nevezi az ellenérték fejében, valamely jelölőszervezet vagy független jelölt népszerűsítését szolgáló és támogatásra ösztönző, sajtótermékben (illetve az interneten és moziban) közzétett tartalmat.

A politikai reklám – amelynek a célja ugyancsak a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítése – televízióban, rádióban jelenhet meg.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, és nem fogadhat el.

A jogszabály szerint

amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók (televíziók és rádiók) biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt legkésőbb a kampány hivatalos kezdetéig, április 20-án 16 óráig kötelesek közölni a NVB-vel.

Külön kell megtenni a politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatot az EP-választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetisági választásra.

Az európai parlamenti képviselők, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásával kapcsolatban a bejelentésnek tartalmaznia kell a politikai reklám közlésére szolgáló országos lineáris, illetve a kizárólag interneten elérhető lineáris médiaszolgáltatásnak vagy médiaszolgáltatásoknak a megjelölését és a politikai reklámok közzétételére szánt időtartamot, amely összesen nem lehet kevesebb 150 percnél.

A nemzetiségi választással kapcsolatban a bejelentésnek csak a közlésre szolgáló médiaszolgáltatás megjelölését kell tartalmaznia.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Újabb bírság az RTL-nek: erőszakos Sztárbox-jelenetek a Kanapéhuszárokban

A testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki a csatornára.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Kanapéhuszárok című műsorszám két epizódja miatt, miután állampolgári bejelentésre, hatósági ellenőrzést követően hivatalból indított közigazgatási hatósági eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

A Kanapéhuszárok vizsgált epizódjaiban a Sztárbox olyan erőszakos jelenetei is láthatók voltak, amelyek alkalmasak lehettek a tizenhat éven aluli gyermekek személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására

– közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a Kanapéhuszárok két vizsgált epizódjában nem az eredeti, élőben sugárzott Sztárbox-jeleneteket játszották le, hanem azok szerkesztett változatát.

A műsorszám azt mutatta be, hogy a „kanapéhuszárok”, akik között egy család is volt négy kiskorú gyermekkel, hogyan reagálnak a látottakra.

A médiaszolgáltató a Kanapéhuszárokat a III. korhatári kategóriába sorolta (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott), az epizódokat ugyanakkor tizenhat éven aluliak számára nem ajánlottként (IV. korhatári kategória) kellett volna klasszifikálni, figyelemmel arra, hogy a tizenhat évesnél fiatalabb kiskorúak személyiségfejlődését a műsorszámban halmozottan előforduló erőszakos jelenetek és azok következményeinek közvetlen ábrázolása, valamint az erőszakos jelenetekre és a sérülésekre reflektáló, intenzív félelmi reakciók bemutatása negatívan befolyásolhatta – írták, hozzátéve, hogy ezért

a testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re.

Úgy folytatták, hogy mivel a klasszifikációs rendelkezések megsértése súlyos jogsértés, indokolt a nyilvánosságot erről minél szélesebb körben tájékoztatni, ezért a médiatanács az RTL-t a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte, a jogsértés ismételtsége miatt pedig 50 ezer forint bírságot szabott ki a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére.

Pályázati beszámoló

Közölték azt is, hogy ugyanezen az ülésén a testület elfogadta az MTVA Támogatási Irodájának a Médiatanács Támogatási Program keretében meghirdetett, médiaszolgáltatások támogatását célzó pályázati eljárásokra vonatkozó negyedéves beszámolóját.

A testület döntései nyomán az MTVA az idei év első negyedévében négy, a médiatanács által meghirdetett pályázati eljárásban (Rádióállandó2023, TVállandó2023, KMUSZ2023, Rezsi2024) nyolcvankét támogatási szerződést kötött, melyeknek köszönhetően összesen 473 694 208 forintot oszt szét a nyertes pályázók között.

Bírságot kapott a Rádió 1 Sirius

A közleményből kiderült az is, hogy a médiatanács elmarasztalta a Radio Plus Kft.-t, mert a 91,1 Rádió 1 Sirius január 19. és 25. között megsértette a szerződéses vállalásait, mivel nem tett közzé elegendő közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, műsorelemet, valamint szöveges tartalmat, a zenei művek körében irányadó vállalását pedig túllépte.

Mindezek miatt a testület 130 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltatót, illetve a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Elmarasztalták a Forrás Rádiót

Az ugyancsak elmarasztalt Forrás Rádió pedig azzal sértette meg a szerződéses vállalásait, hogy január 9. és 15. között nem tett közzé sem megfelelő mennyiségű hírműsorszámot, sem közszolgálati és helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, ezért a médiatanács a médiaszolgáltatót, a Turul Média Kft.-t 70 000 forint bírsággal sújtotta, és közlemény közzétételére is kötelezte – tették hozzá.

A TV2 Comedy is hibázott

Azt írták, hogy a hatóság a román társhatósághoz fordult a TV2 Comedy csatornán március 11-én reggel 9 óra 25 perctől vetített Amerikai fater című műsorszám Smikulás című epizódja miatt, mert az a magyar szabályozás alapján – tekintettel a szexualitás megjelenítésére, a trágár nyelvezetre, az erőszak-ábrázolásra, a vallást érintő kijelentésekre, a zoofíliára utalásra, valamint az alkohol- és drogfogyasztásra – alkalmas volt a tizenhat éven aluliak személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, miközben a médiaszolgáltató azt „A következő műsorszám csak szülői engedéllyel ajánlott” felhívással, valamint „AP” korhatári jelöléssel sugározta, ami a hazai szabályozás szerint a III. korhatári kategóriának (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) feleltethető meg.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Szoboszlai Dominik – Az interjú a Spíler TV-n! (videó)

Szombat este 20:25-kor tűzi műsorára a Spíler 1 a legsikeresebb magyar focista, a Liverpoolban játszó Szoboszlai Dominikkal készült exkluzív interjúját.

Közzétéve:

MTI/EPA/Adam Vaughan

A Manchester City-Chelsea FA-kupa elődöntőt követően a Spíler 1-en szombat este 20:25-től érkezik a Szoboszlai Dominik – Az interjú. Az exkluzív filmnek fontos része a sztárjátékossal készített interjú, nem csupán a magyar válogatott csapatkapitányáról tudhatnak meg sokat a nézők, ha szombat este a Splíer 1 programját választják. Baumstark Tibor végigjárta azokat a helyszíneket, amelyek a legszorosabban kötődnek a Liverpool FC-hez. A világklasszis középpályás gondolatain és érzésein túl pedig betekintést nyerhetünk a labdarúgással mélységesen átitatott városnak, a Liverpool-nak a mindennapjaiba is.

„Szoboszlai Dominik részletesen mesél arról, hogy mi történt a Liverpoolnál, miután minden idők egyik legeredményesebb futballedzője, Jürgen Klopp néhány hónappal ezelőtt meghökkentő időzítéssel bejelentette az évvégi távozását. Benézhettünk a kulisszák mögé, így megmutatjuk a topfutball egyik legmodernebb, leginkább felszerelt edzőközpontját, meglátogatjuk a legendás Anfield stadion történelemmel és legendákkal átitatott környékét, és a Spíler TV kameráin keresztül a focirajongók azt is láthatják, amit a világon nagyon kevesen, hogy hogyan fest a mérkőzés előtti percekben a Liverpool öltözője” – árulta el Baumstark Tibor. – „A Dominikkal készült interjún túl a Premier League történetének legjobb játékosai közül is megmutatjuk néhány egykori sztár véleményét az angol bajnokság kihívásairól, és persze Szoboszlai Dominik teljesítményéről” – tette hozzá.

Vasárnap a Spíler 2 közvetítésében Szoboszlai Dominik és a Liverpool a Fulham otthonában lép pályára, majd közvetlenül utána a La Liga és az egyetemes futballvilág csúcsrangadója, az El Clásico kerül képernyőre.

Ezúttal is különleges fel- és levezető műsorral készül a Spíler stábja a rangos küzdelemre. Elismert szakértők, elvakult drukkerek és a futballszakma képviselői lesznek a La Liga műsorvezetőinek vendégei a több helyszínes, kiterjesztett valóságot is felvonultató stúdiókban, valamint helyszíni kollégáik is bejelentkeznek a műsorba, így a spanyol futball rajongóinak vasárnap érdemes a Spíler közvetítésére kapcsolniuk – ismerteti a TV2 közleménye.

Borítókép: Szoboszlai Dominik, a Liverpool játékosa az angol első osztályú labdarúgó-bajnokság Liverpool-Crystal Palace mérkőzésén a liverpooli Anfield Road-i Stadionban 2024. április 14-én

Tovább olvasom