Kövess minket!

Médiapiac

A nézőközönség megváltozott

Victoria Davies, a Discovery Networks CEEMEA-régióért felelős ügyvezetője levélben válaszolt az Eurosport arculatváltását és terveit érintő kérdéseinkre, illetve számolt be a csatornával kapcsolatos újdonságokról.

Milyen megfontolások állnak a mögött a közvetítési megállapodás mögött, amelyet különböző sportmárkákkal és versenyekkel kötött az Eurosport? Melyek az elmúlt egy év legnagyobb eredményei ezen a területen?

Büszkék vagyunk az elmúlt tizenkét hónapban elért eredményeinkre, mivel különösen nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy minél több prémium tartalmat közvetítsünk a nézőinknek. Tudjuk, hogy az Eurosport nagyon fontos csatorna a magyarországi közönség számára, főleg ezért határoztunk úgy, hogy olyan egyedülálló tartalmakat osztunk meg velük, mint például a Bundesliga, a Grand Slam-tenisztornák, a WTCC vagy a budapesti vizes vb és a soron következő olimpiai játékok. A rajongókat helyezzük a középpontba, és bízunk benne, hogy ezt ők is értékelik majd.

A célunk nemcsak az, hogy prémium sporteseményekkel szolgáljuk ki őket, hanem az is, hogy minél több helyi érdekeltségű tartalommal találkozhassanak a csatornánkon. Így élvezhetik a rajongók Dárdai Pál előretörését a Bundesligában vagy mondjuk Michelisz Norbert versenyeit a WTCC-n. És akkor még nem is beszéltünk olyan fiatal tehetségekről, mint Piros Zsombor, aki a juniorok között aratott elsöprő győzelmet az ausztrál nyílt teniszbajnokságon, amit szintén láthatták az Eurosporton a magyar nézők, a Roger Federerhez hasonló világsztárok mérkőzései mellett.

Jelenleg van-e olyan sportesemény, amely még nincs az Eurosport kínálatában, de tervezik, hogy a közeljövőben lépéseket tesznek annak érdekében, hogy közvetíthessék?

Természetesen, mint mindig, most is szüntelenül kutatjuk az új lehetőségeket annak érdekében, hogy elsőrangú sporttartalmakat szolgáltassunk a nézőknek. Folyamatosan és részletekbe menően figyeljük a piacot, és mindig tüzetesen megvizsgáljuk az aktuálisan elérhető olyan közvetítési jogokat, amelyek hosszú távon is fenntartható előnnyel járhatnak az Eurosport számára. De természetesen a last minute lehetőségeket is mindig megfontoljuk.

Miért döntöttek úgy, hogy az olimpiai és az Eurosport-logót összefűzik?

Szerettünk volna egy olyan logót alkotni, amely tiszteleg az olimpiai értékek előtt, de magában hordozza az új, még dinamikusabb Eurosportot is. A logó egy új korszak kezdetét jelzi mind Európa első számú sportcsatornája, mind a világ legfontosabb sporteseménye számára. A logó egyesíti a két ikonikus jelképet, az Eurosport logóját és az olimpiai karikákat, valamint magában foglalja a dobogót, amely megtestesíti a sportolók legnagyobb álmát világszerte, és egyben a kiemelkedő sportteljesítmény jelképe.

A múlt évben bejelentették együttműködésüket az MTVA-val az olimpiai játékokhoz kapcsolódóan. Hogyan lesz látható az olimpia az Eurosporton?

Az olimpia kiemelkedően fontos számunkra, hiszen jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a csatornáinkon még több prémium, helyi szempontból releváns tartalom legyen, amelyet mindenkinek látnia kell. A programkínálatunk több mint fele az olimpiai sportágakhoz kapcsolódik, a célunk pedig az, hogy már az eseményt megelőző időszakban bemutassuk a sportolók útját a nagy versenyig, közelebb hozzuk őket a rajongókhoz, ehhez pedig felhasználjuk az összes platformunkat.

Az Eurosport mint az olimpiai játékok új otthona egyedülálló nézői élményt fog adni a játékokhoz kapcsolódóan Európa-szerte milliók képernyőin. Tudjuk, hogy az olimpián minden egyes pillanat számítani fog, és az Eurosport mindent megtesz azért, hogy a rajongók ne maradjanak le egyetlen számukra fontos pillanatról sem. Új stratégiánknak ezért részét képezi az is, hogy az összes csatornánkat, mobilplatformunkat és az Eurosport Playert is bevonjuk a közvetítés folyamatába, így valóban minden fontos pillanatot nyomon követhetnek a nézők.

 

Hogyan készülnek a 2018-as pjongcsangi téli játékokra?

A kihívás nagy, ahogyan maga a lehetőség is, hogy ezen az eseményen keresztül formáljuk az Eurosport márkát. A 2017-es év indulásával, januárban megkezdtük az utazásunkat mint az olimpiai játékok otthona. Egy év van még hátra a 2018-as pjongcsangi játékokig, ezzel kapcsolatban pedig nemrég fedtük fel a műsorszerkesztési stratégiánkat, ami természetesen magában foglalja a téli olimpiai játékokat. A téli olimpia alatt az Eurosport több mint száz eseményről tudósít majd élőben vagy on-demand, a közvetítések bármikor, bármely eszközről elérhetőek lesznek a nézők számára, így a 2018-as, Pjongcsangban megrendezendő téli olimpia lesz az első igazán digitálisan is közvetített ötkarikás verseny az európai nézők számára.

A digitális megoldások, mint például az eurosport.com, az Eurosport Player, a 360 fokos videók vagy mondjuk a VR, milyen szerepet játszanak az Eurosport stratégiájában a brandépítés szempontjából? Milyen célokat tűztek ki ezekkel a platformokkal kapcsolatban, és milyen eredményeket értek már el eddig? Ezen digitális megoldások közül melyek férhetők hozzá a magyarországi nézők számára, és milyen eredménnyel teljesítenek?

Látható az Eurosport előretörése a digitális üzletágban, az a célunk, hogy prémium sporteseményeket közvetítsünk minél több platformon, és hogy a rajongók ezeket elérhessék, legyenek akár az otthonaikban a tévéképernyő előtt, akár útközben, kezükben a mobiltelefonjukkal. A sport a legjobban adaptálható tartalom a több képernyős fogyasztásra, ezért azon vagyunk, hogy megfeleljünk a nézőink elvárásainak, és folyamatosan fejlesszük kínálatunkat. Ez arról szól, hogy mindig releváns, friss tartalmakat közvetítsünk, és olyan extrákat nyújtsunk minden érdeklődőnek, amelyek valódi sportizgalommal tölti el őket.

Arra fókuszálunk, hogy olyan megosztható tartalmakat generáljunk, mint az Eric Cantonával készült videosorozat, amelyben az egykori futballista a foci megmondóemberének szerepét veszi fel, és amely 50 milliós elérést hozott. További fejlesztéseket tervezünk az eurosport.com-mal kapcsolatban is, amely a vezető sporthíroldal, akárcsak Európa első számú előfizetés-alapú OTT- (over-the-top) sportapplikációja, az Eurosport Player esetében, amely 52 országban biztosít hozzáférést a műsorainkhoz bármilyen eszközről.

Mik az előrejelzései a jövő sportközvetítésével kapcsolatban, legyen szó akár technikai újításokról, új platformokról vagy trendekről?

Továbbra is a „tartalom a király”. A modern tartalmak korában lehetőségünk van arra, hogy közelebb kerüljünk a rajongóinkhoz, és osztozzunk a sport iránti szenvedélyükben. Azon vagyunk, hogy a lehető legjobban megértsük a nézőközönségünk érzéseit, elvárásait, és minél több valós idejű tartalmat ajánljunk nekik.

Manapság már nem elég csak a jogokat birtokolni és közvetíteni, hanem az eseményekhez és a sportolókhoz kapcsolódó történeteket is el kell mesélni és meg kell osztani a lehető legtöbb platformon. Muszáj releváns, helyi történeteket bemutatnunk, hiszen ezek inspirálhatják valóban és tehetik elkötelezetté a fiatalokat, illetve ezekkel építhetünk közösséget is. A nézőközönség megváltozott, és mi magunk is részesei vagyunk ennek a változásnak. Tudnunk kell, hogy már nem elégíthetjük ki őket pusztán a tévében sugárzott tartalmakkal, vágynak az újfajta tapasztalatokra, mint például a virtuális valóság. A mi feladatunk, hogy inspiráljuk a rajongókat a legújabb technológiák használatával. Azt várjuk, hogy az innováció csúcsán maradunk, és az olimpia a legjobbat hozza majd ki az Eurosportból.

Hogyan értékelné a sportcsatornák közötti versenyhelyzetet Európán belül, különös tekintettel Magyarországra? Mi az, ami az Eurosportot kiemeli ebből a versenyből? Azonosítottak-e már olyan médiumot Magyarországon, ami esetleg konkurenciát jelenthet az Eurosportnak, legyen szó akár tradicionális, akár online megoldásról?

Magyarország telített piac ilyen szempontból sok vetélytárssal. Nem éljük meg ugyanakkor a jelenlétüket fenyegetőnek, inkább lehetséges partnerként tekintünk rájuk, akikkel együttműködve a lehető legjobb élményeket közvetíthetjük a nézőinknek.

A sport jelentős szerepet játszik márkáink fejlesztésében, olyan tartalom, amellyel intenzív érzelmeket válthatunk ki a nézőinkből, ezért olyan értékesek a közvetítési jogok. Az Eurosport erős brand, és mindig is azon lesz, hogy a legjobb, legnagyobb sporteseményeket közvetítse. Az új lehetőségek pedig, amelyeket a közvetítési jogokkal kapcsolatban felmerülnek, gondos mérlegelés tárgyát képezik.

Az Eurosport a sokféleség híve, és ez az, ami különlegessé tesz minket a piacon. Prémium és releváns sportesemények közvetítési jogaival rendelkezünk: a tenisz esetében gondolok itt például mind a négy Grand Slam-tornára (Australian Open, Wimbledon, Roland Garros és US Open). A kerékpár esetében mindhárom nagy körversenyt (Tour de France, Giro és Vuelta) műsorra tűzzük, de nálunk van több snookerverseny (világbajnokság, Egyesült Királyság bajnoksága), futballbajnokság, téli sport és természetesen az olimpiai játékok közvetítési joga is. A rajongók nagyon könnyen megtalálhatják ezek közül a kedvenceiket.

(Az interjú elsőként a Médiapiac 2017/1-2. számában jelent meg.)

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom