Kövess minket!

Médiapiac

Drámai új csatornát kapnak a nézők

A Viasat World a három csatornából álló portfólióját decemberben új tévéadóval bővíti. A vállalat stratégiájáról, nézettségi adatairól, az ismeretterjesztő tartalmak piacáról, a fogyasztási szokásokról és jövőbeli terveikről Horváth Tamás country managert kérdeztük.

Viasat World nemrég kivált az MTG svéd médiaóriásból. Miért?

A Viasat World korábban az MTG-csoport része volt, 2015 októberében azonban kivált, és ma már teljesen független kézben van a portfólió. A Viasat World a Magyarországon ismert dokumentumcsatornákon kívül több tematikát is lefed: 43 országban 27 fizetős tévéadót kínál, továbbá egyes területeken on-demand tartalmakat is. Tartalmaink százmillió háztartásban érhetők el 17 országban. Legkedveltebb márkáink a TV1000 (filmes tematika), a Viasat Explore, a Viasat History, a Viasat Nature és a Viasat Sport.

A Viasat World egy új csatornát készül indítani hazánkban. Megéri-e a jelenlegi fragmentáció mellett?

A Viasat World egy új típusú branddel mutatkozik be számos kulcsfontosságú piacán, köztük Magyarországon is. Az izgalmas csatorna több mint 600 órányi tartalommal indul, mely a világ legszínvonalasabb korhű drámáit mutatja be, így például a Close to the Enemy és a The Village (1. és 2. évad) című szériákat, melyeket az All3Media-tól vásároltunk meg. A sorozatokban a jelenleg televízióban futó műsorokból, filmekből jól ismert, nagy neveket is láthatunk majd.

Az új csatorna az Epic Drama lesz, milyen célcsoportot céloz meg az új brand?

Az Epic Drama 2017. december 14-én indul és a nagy költségvetésű, HD minőségű sorozatok új otthona lesz, ahol a dráma műfajának legkülönbözőbb típusaival találkozhat a közönség. A tartalmak körülbelül 80 százaléka SVOD jogokkal is elérhető, mely támogatja azon küldetésünket, hogy a közönség számára több platformon és eszközön biztosítsuk a legjobb tartalmakat. Mindemellett a sorozatok nagy többsége az elmúlt három éven belül készült, és a tartalmak 70 százalékára kizárólagos jogot szereztünk meg.

Az Epic Drama elsősorban a 25 év feletti női és férfi közönséget célozza meg, azonban tágabb értelmezésben minden drámarajongóhoz szól. Ennek eszközei például a sorozatok 0-24 elérése, vagy a műfajok sokszínűsége, ideértve a krimi és rejtély, a klasszikus irodalom, a politika és hatalom, a történelmi időszak, a háború, az akció és a kaland, a valós történelem és a fantasy alműfajait.

Számíthatnak a nézők saját, magyar gyártású tartalmakra, például telenovellákra, esetleg realitykre?

A legfontosabb tartalomelosztókkal együttműködve alakítottuk ki az új csatorna programkínálatát, mely a legjobb nemzetközi szériákra épül. Világszínvonalú tartalom-kurálási tapasztalatainkra alapozva az Egyesült Királyságban, Egyesült Államokban, Spanyolországban, Franciaországban, Olaszországban, Ausztráliában és Kanadában készült sorozatok legjavát hozzuk el közönségünknek – melyekről hamarosan pontosabb információkat is közlünk. Folyamatosan keressük a magas minőségű, lokálisan előállított programokat, mely kiegészíti a nemzetközileg beszerzett tartalmakat.

Jelen pillanatban nincs magyar gyártású produkció a palettán, de mindig nyitottak vagyunk a helyi disztribútorok felé és a kiváló minőségű, lokálisan releváns tartalmakra. Ez stratégiánk fontos része, így szeretnénk még több kooprodukciót, remek partnerekkel.

A csatornák manapság azzal próbálják a nézettségüket növelni, hogy bővítik a portfóliójukat, Önöknek ezen kívül van más céljuk ezzel a lépéssel?

Az Epic Drama elindulását kutatások előzték meg, melyekből egyértelművé vált a piaci rés megléte.

Ez azt jelezte számunkra, hogy válaszoljunk a nézők, illetve a partnerek elvárásaira, melyet tőlünk, mint független műsorszolgáltatótól várnak. Mindemellett arra törekszünk, hogy növeljük elérésünket és közönségünket egyaránt. Az csatorna koncepciót a Viasat History csatorna vasárnap esti műsorblokkjában vezettük be: itt az volt a cél, hogy megismertessük a legújabb húzómárkánkat. Az Epic Drama elsősorban különálló lineáris TV csatornaként lesz elérhető, de SVOD lehetőségeket is kínál. Ezzel demonstráljuk azon elköteleződésünket, hogy az emberek akkor és ott fogyaszthassanak tartalmat, ahol az számukra megfelelő.

Milyennek értékelik a hazai természet-, történelmi-, illetve dokumentarista televíziós piacot? Milyen kihívásokkal szembesülnek?

Az általános tartalomfogyasztás és az ismeretterjesztő tartalmak fogyasztása konzisztens az utóbbi időben. Az Eurodata szerint az utóbbiak világszerte a top 10 pozíció 20 százalékát teszik ki (76 mért piacon). Láttunk egy felívelő trendet a magas produkciós értékű drámákra vonatkozóan – amelyet nagy mértékben az OTT szereplők vezetnek- és valóságshowk egyre csökkenő tendenciáját. Az erősebb narratíva iránti igény szintén látható az ismeretterjesztő tartalmak fogyasztásakor. Azoknál a dokumentumfilmeknél látunk növekedést, melyek erős történetvezetéssel rendelkeznek és kevésbé domborítják ki a tényszerűséget.

Mekkora szeletet tudnak az ilyen témákra vonatkozó tartalmak kiszelni a nézettségtortából?

Az idei év elején közzétett Nielsen-adatok alapján a teljes magyar nézőközönség közel 6 százaléka választja a tudományos ismeretterjesztő műsorokat.

A magyar háztartások 44 százalékában elérhető a Viasat History, 34 százalékában a Viasat Nature és 56 százalékában a Viasat Explore és ezek a számok folyamatosan emelkedő tendenciát mutatnak.

Büszkék vagyunk arra, hogy a Viasat History nagyon magas mutatóval rendelkezik az átlagosan itt eltöltött időt tekintve: augusztusban ez a szám 43 perc volt nézőnként, mely magasabb volt bármely más hasonló csatornánál. Ez a szám a nézők lojalitását mutatja, akik érdeklődnek az általunk sugárzott tartalmak iránt.

A nagy kereskedelmi csatornák műsorai szelében, hogyan lehet a nézőket a kulturáltabb, tudományos tartalmak felé irányítani?

Az emberek különbözőek és különböző módokon fogyasztanak tartalmat. Portfóliónk eléri azokat az embereket, akik egy bizonyos műfajban merülnek el szívesen – legyen az természet, történelem vagy dráma -, csatornáink pedig ezekben a kategóriákban a legjobbat nyújtják. Büszkék vagyunk arra is, hogy tartalmaink a valóságos értelemben vett tényeken alapulnak, kihívást jelentenek az embereknek a tudás és a horizont szélesítésére. A közönségünk nagyon otthonosan mozog a csatornák témaköreiben, de a műsorokon keresztül ezekbe még mélyebb betekintést nyerhetnek – így lesznek igazán elkötelezettek és hűségesek a márkához. Ez az a tényező, mely miatt különbözünk a kereskedelmi csatornáktól, növekedésünk és sikerünk pedig azt mutatja, hogy a közönségünk még többet szeretne abból, amit mi kínálunk nekik.

Sajtóértesülések szerint 2018-ban hasonló bővítésre lehet számítani, milyen jellegű csatornák ékeznek a magyar piacra?

Lesznek még hírek, de ezeket egyelőre nem tudjuk felfedni.

Régión belül országonként milyen különböző digitális kihívásokkal találkoznak?

A közép-kelet-európai régió hatalmas, töredezett, és a digitalis érettség nagyon különböző szakaszaiban lévő piacokat foglalja magába, így nem létezik egyetlen válasz és továbbra is látni kell, hogy melyik digitális megoldás működik az egyes piacokon. Tudjuk, hogy van egy limit arra vonatkozóan, hogy mennyi ember hajlandó és képes digitális tartalomfogyasztásra költeni. Azt várjuk, hogy a kelet-közép-európai OTT-bevételek az elkövetkező években megduplázódnak, és ez az SVOD sikerének tulajdonítjuk. Látjuk a nézők igényeit, akik új módokon szeretnének tartalmakat fogyasztani, ezért nem lineáris elérést is kínálunk a lineáris Epic Drama csatorna mellett.

Önálló digitalis szolgáltatás indításakor az alapoktól kell kezdeni és ez sokkal magasabb fejlesztési és marketing költséggel jár.

Azonban a régiós infrastruktúra és a hálózatok a szélessávú internetsebességnek köszönhetően nagyon erősek, amely hagyományos operátori modellnek és az új típusú OTT szolgáltatásoknak is remek lehetőséget kínálnak. Mi elsősorban az operátorokkal való együttműködésekre helyezzük a hangsúlyt.

Egy új csatornát hogyan lehet a leghamarabb digitálisan felzárkóztatni?

Néhány héttel az EPIC Drama indulása előtt fogjuk aktiválni a közösségi médiafelületeket, melyeken egy előzetes, kedvcsináló kampánnyal indulunk majd. A közösségi médiafelületek közül a Facebookot és – számunkra újdonságként a hazai piacon- az Instagramot fogjuk aktiválni. Szorosan együtt fogunk dolgozni az TV szoltáltató partnereinkkel, hogy a maximumot hozzuk ki ezekből a csatornákból. A digitális aktivitásainkat egy átfogó, széleskörű weboldal fogja támogatni, melyen EPG, előzetesek és további információk lesznek elérhetőek.

Milyen stratégia mentén kívánják a 18-25 éves korosztályhoz a tartalmaikat eljuttatni, illetve leültetni a képernyők elé?

Leszögezném, hogy ez nem az a korosztály, amire elsősorban célzunk.

Vállalati stratégiánknak azonban kulcsfontosságú eleme, hogy biztosítsa a széleskörű jogokat biztosítson, így tartalmainkat elérhetővé kell tenni minden közönség számára, ideértve a fiatalabb korosztályt is, akik körében az alternatív tartalomfogyasztás kimagasló. Operátor partnereinkkel együttműkődésben -a klasszikus módon túl- elérhetővé tesszük ezeket SVOD, műsorvisszanézés, timeshift, catch-up és több képernyős eléréssel is.

Általánosságban elmondható, hogy az iparágon belül sokan beszélnek arról, hogyan érjük el ezt a korcsoportot: nem hiszünk abban a válaszban, hogy egyszerűen ugyanazt a tartalmat kell elérhetővé tenni mobileszközökön.

A kisebb képernyők sokkal interaktívabb élményt nyújtanak, míg a nagy képernyők tökéletes otthoni élményt nyújtanak a filmek és a magas produkciós értékű alkotások nézésekor. Az adatok azt mutatják, hogy a fiatalabb generációk mobiltelefont és tabletet használnak tartalomfogyasztáshoz, de a kontent lesz, amely hozzáad ezekhez az eszközökhöz és segít megfogni a fiatalabb generációt.

Az említett korosztály jelentős része szinte csak YouTube tartalmakat fogyaszt, főleg, hogy a csatornák műsorainak egy része – legálisan vagy illegálisan- de megtalálható a videómegosztón. Érdemes csatornát indítaniuk vagy inkább a saját fejlesztésű megoldásokra törekszenek?

A YouTube általában a rövid terjedelmű, instant örömöket nyújtó videók platformja, a mi fókuszunk mindeközben a hosszabb, minőségi, tényszerű tartalmakat közlő szórakoztatáson van.

Ezért vásárlunk olyan műsorokat, mint a How Hacks Works. A műsor jelenleg gyártásban van és 2018-ban lesz premierje a Viasat Explore-on. Ez egy vidám, szórakoztató sorozat, mely a legjobb, legrosszabb és legfurcsább módjait mutatja be mindennapi problémáink megoldására, szokatlan tárgyakkal és ötletekkel. A YouTuberek és a közönség által készített felvételek alapján a How Hacks Work egyedülálló panelje a komikusoknak és a tudósoknak, akik azért állnak össze, hogy felfedjék és megmutassák a legtöbbet emlegetett és legviccesebb “how to…” videókat a világból.

Vagy például ahhoz, hogy az orosz ajkú közösséget is megcélozzuk (akiket operátorokon keresztül nem tudjuk elérni), saját megoldásaink és erősségeink kihasználására törekszünk.

Éppen most jelentettük be első direct-to-consumer szolgáltatásunkat, a TV1000 Russian Kino-t, mely Oroszország kivételével minden országból elérhető. Ez a szolgáltatás a tv1000russiankino.com-on, Android és iOS eszközökön is fogható egy kisebb előfizetési díj fejében. Az applikációban óriási könyvtárhoz található, melyben páratlan orosz nyelvű filmekkel találkozhatunk a független, díjnyertes filmektől kezdve a legnagyobb sztárokat felvonultató blockbusterekig.

Mennyire okoz gondot, hogy a digitális térben keletkezett nézettség egy részét még mindig nem tudja mérni a Nielsen, hiába történtek erre fejlesztések ebben az évben?

Ez számunkra fontos kérdés, mert számos programunkat alternatív módokon tekintik meg (például 7 napos catch-up) és a legtöbb ilyen jellegű tartalomfogyasztást sajnos nem mérik. Nem tudjuk nyomon követni, mi történik a lineáris mérés után, nem tudunk a közönség szokásaiba ásni. Azonban, mivel csatornáinkon nem értékesítünk reklámfelületet, ez nem jár közvetlen pénzügyi hatással.

A Netflix, Amazon Video, Hulu Tv hogyan veszélyezteti a a Viasat World regionális terjeszkedését?

Az általunk lefedett piacokra nem hiszem, hogy ezen platformok jelenléte negatív hatással lenne. Sokuk nem lokalizálta az egyes területeken elérhető tartalmakat, amely gyakran az egyik legnagyobb kihívás.

Ezen szolgáltatások előnye számunkra az, hogy az embereket az SVOD tartalomfogyasztásra nevelik. A televíziós csatornák hasznot húztak ebből, hogy saját digitális szolgáltatásukat kínálják vagy mégiscsak döntöttek, hogy ez nem megfelelő út számukra. Ezek a szolgáltatások általában kiegészítik a lineáris televíziózást és nem helyettesítik azt – főleg Európában.

Magyarországon milyen erőt képviselnek az említett szolgáltatások?

Magyarországon a nagyközönség teljes körű szinkronizálást igényel. A Netflix és más ilyen jellegű szolgáltatások -bár Magyarországon is elérhetők- nem nyújtanak lokalizált tartalmat, ezért leginkább azoknak szólnak, akik jól beszélnek a nyelveket és/vagy örömmel néznek tartalmakat eredeti nyelven. A sikeres lokális VOD szolgáltatásokat a nagy távközlési cégek működtetik, akikkel szorosan együttműködünk.

Az új csatorna fog jelentkezni online elérhető felülettel, ahol például a sugárzott tartalmak visszanézetők?

Az Epic Drama csatorna kiegészítéséhez -ahogyan már említettem- egy erős SVOD megoldást fogunk kínálni: a tartalmak mintegy 80 százalékára vásároltunk ilyen jogokat annak érdekében, hogy több platformon és eszközön keresztül biztosítsuk a közönség számára a világ legjobb dráma tartalmait. Ez az opció a TV-szolgáltatókon keresztül lesz elérhető, ahol a platform ezt lehetővé teszi.

Az imént említett felület esetében akarva, akaratlanul fennáll a veszély, hogy a weboldal elveszi a nézőket a csatornától. Erre hogyan lehet felkészülni?

Az SVOD kínálatra kiegészítő tartalomként gondolunk, nem pedig potenciális veszélyforrásként a jelenlegi csatornáinkra és nézőinkre.

Az emberek különbözőek és szeretnék eldönteni, hogy mit, mikor és hol szeretnének megtekinteni: van aki a hagyományosabb, válogatott csatorna-élményt kedveli, valaki pedig a választás szabadságát, útközben kiválasztva valamilyen tartalmat a legjobbak közül. Ahogyan korábban említettem, ennek nincs közvetlen pénzügyi hatása, mert nem értékesítünk reklámokat a lináris csatornáinkon.

 

 

Az interjú rövidebb változata a Médiapiac a közelmúltban megjelent 2017/11-12-es számában olvasható. Lapunk ezen a linken előfizethető.

Médiapiac

Az EU eljárást indított a TikTok ellen a TikTok Lite elindítása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, mert előzetes megállapítások szerint a TikTok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére – tájékoztatott a brüsszeli testület.

Közzétéve:

Flickr

Az uniós bizottság közleménye szerint

az eljárás célja annak megállapítása, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló TikTok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, amikor elindította a TikTok Lite-ot Franciaországban és Spanyolországban anélkül, hogy az online óriásplatformok esetében kötelező értékelési jelentést nyújtott volna a lehetséges kockázatok mérséklésére.

Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a TikTok Lite Task and Reward nevű programot, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek, az üzemeltető anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna az azzal járó kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan.

Különös aggodalomra ad okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére, ugyanis a TikTokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.

Amennyiben a felsorolt aggodalmak bizonyítást nyernek, a mulasztások a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály vonatkozó cikkeinek megsértését jelentenék – hívták fel a figyelmet.

A TikToknak április 23-ig kell benyújtania a kockázatértékelési jelentését az Európai Bizottság részére, és május 3-ig az összes kért információt a brüsszeli testület rendelkezésére kell bocsátania.
Abban az esetben, ha a TikTok a megadott határidőn belül nem válaszol, az uniós bizottság a szolgáltató teljes éves jövedelmének vagy világméretű forgalmának 1 százalékáig terjedő pénzbírságot, valamint a szolgáltató átlagos napi jövedelmének vagy világszintű éves árbevételének legfeljebb 5 százalékát kitevő kényszerítő bírságot szabhat ki – közölték.

Mivel a brüsszeli testület szerint “fennáll a felhasználók mentális egészsége súlyos károsodásának kockázata”, arról tájékoztatta a TikTokot, hogy ideiglenes intézkedéseket kíván bevezetni a TikTok Lite érintett programjának felfüggesztésére az egész EU-ban a program biztonságosságának értékeléséig.
Az Európai Bizottság emlékeztetett, hogy ez a második eljárás a TikTokkal szemben a hatékony életkor-ellenőrzési mechanizmusok hiánya és a platform feltételezett függőséget okozó kialakítása miatt. A február 19-én kezdődött eljárást a brüsszeli testület azért indította, mert előzetes vizsgálatai alapján a TikTok “feltételezhetően nem tesz eleget a kiskorúakat érő negatív hatások kezelésére”.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Politikusok, sportolók és hírességek szerepeltek a leggyakrabban tavaly az online médiában

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy Magyarország és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

Az NMHH kommunikációs igazgatósága kedden azt közölte az MTI-vel, hogy

az ezer legtöbbször említett ismert ember nevével összesen egymillió alkalommal lehetett találkozni a neten, köztük domináltak a hazai szereplők, illetve a férfiak.

A leggyakoribb száz név esetében az említések több mint felét politikából ismert emberek tették ki, csaknem harmaduk médiaszereplőhöz vagy hírességhez volt köthető, 14 százalékban pedig sportolókról lehetett olvasni az online felületeken.

Kiemelték, hogy

2023-ban a legtöbbször említett név az online médiatérben Orbán Viktor miniszterelnöké volt, 92 ezer alkalommal.

A kormányfő leginkább a Kossuth rádióban adott interjúi és bejelentései miatt került fókuszba. Neve egy átlagosnak nevezhető napon 250 alkalommal jelent meg, legtöbbet december 15-én és 21-én említették.

Magyarország miniszterelnökét a külügyminiszter, Szijjártó Péter követte, 27 ezres értékkel, harmadik helyen pedig Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerepelt, nevével 14 ezer alkalommal lehetett találkozni

– írták.

Az év során többször kiemelkedett egy-egy közszereplő a mindennapi közbeszédből: két kiváló magyar kutató is jelentős említést ért el, október 2-án Karikó Katalint (682 említés) tüntették ki orvostudományi Nobel-díjjal, másnap pedig Krausz Ferencet (330) díjazták a fizikában elért kiemelkedő munkásságáért.

Úgy folytatták, hogy akadtak lesújtó, tragikus események is, mint például Vágó István (312) volt televíziós műsorvezető, vagy épp a Mount Everest megmászására induló, majd eltűnő Suhajda Szilárd halálhíre (338), a hegymászó hollétéről utoljára május 25-én hallhatott a világ.

Tavaly a külföldiek toplistáján legtöbbet Vlagyimir Putyin (49 ezer) orosz, Volodimir Zelenszkij (25 ezer) ukrán elnök és Joe Biden (15 ezer) az Egyesült Államok vezetője szerepelt.

Európán kívüliként az első tíz ember között feltűnt még Donald Trump volt amerikai elnök, illetve Benjámín Netanjáhu jelenlegi izraeli miniszterelnök is.

A nemzetközi hírességek között olyan embereket gyászolt a média, mint a Jóbarátok sorozat szereplője, Matthew Perry (446), Tina Turner (228) énekesnő vagy Elvis lánya, Marie Presley (188)

– tették hozzá.

Az online médiatérben megjelent földrajzi helynevek esetében tízből négy magyar vonatkozású volt. Négy esetben az említés európai országgal vagy várossal, míg a fennmaradó részben a világ többi tájával volt kapcsolatos.

A kutatás szerint az év során Magyarországot 191 ezer alkalommal említették meg a vizsgált médiatermékek, Budapestet pedig 151 ezerszer. Magyarországot és fővárosát a sportrendezvények idején kifejezetten gyakran, legalább ezerszer emlegették.

A kulturális események is nagy visszhangot váltottak ki: kiemelkedett Ferenc pápa áprilisi látogatása, a magyar fővárost ekkor csaknem négyezerszer említették. A további magyar helyszíneket illetően háromezernél is több említést főleg a vármegyeszékhelyek, a nagyobb városok és a Balaton értek el – fűzték hozzá.

A külföldi földrajzi neveket elemezve kitűnik a kiemelt jelentőségű háborúk hírértéke (Ukrajna, Oroszország, Izrael), az Európai Unióhoz (Brüsszel, tagországok és azok fővárosai), illetve a fontosabb külpolitikai partnerekhez (Kína, USA, Törökország) fűződő történések bemutatása.
Egyes napok statisztikáit elemezve kiemelkedik többi között Liverpool (460) Szoboszlai Dominik, a magyar válogatott csapatkapitányának szerződésével kapcsolatban, továbbá néhány szomorú esemény helyszíne is, mint például Törökország (725), a februári tragikus földrengés idején vagy Prága (424) a Károly Egyetemnél meggyilkolt és megsebesített emberek miatt – áll a közleményben.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke beszédet mond a Fidesz-KDNP európai választási kampányindító rendezvényén a Millenárison 2024. április 19-én

Tovább olvasom

Médiapiac

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató tenne közzé politikai reklámokat

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB), hogy a szombaton indult választási kampányban politikai reklámot kíván közzétenni – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A választási kampányban a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítését célzó politikai reklám televízióban, rádióban jelenik meg.

A törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltatók (rádiók, televíziók) nem kötelesek ilyen jellegű politikai reklámot sugározni, de vállalhatják azt.

A jogszabály szerint amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt kötelesek közölni a NVB-vel. A politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatokat külön kell megtenniük az európai parlamenti választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetiségi választásra.

A nem közszolgálati médiaszolgáltatóknak szombat 16 óráig volt lehetőségük ilyen bejelentést tenni.

Az NVI tájékoztatása szerint határidőig mindössze egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett be: a Magyar RTL Televízió Zrt., amely a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán, valamint az Európai Parlament tagjainak választásán is 150-150 percben jelölte meg a közzététel összes időtartamát.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, nem fogadhat el.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom