Kövess minket!

Médiapiac

„Egyébként is túlkészülős vagyok” – Szöllősi Györgyi az új műsoráról

Unják-e az emberek a hardcore belpolitikát? Fel lehet-e rázni még az memóriájukat, hiszen pár évvel ezelőtt még nagyon mást ígértek nekik a politikusok, mint amit végül megléptek? Hogyan lehet választási műsort készíteni úgy, hogy a főszereplők, a kormánypárti politikusok bojkottálják a hírcsatornát? Szöllősi Györgyivel, a Hír Tv-n indult Elmúlt8év műsorvezetőjével beszélgettünk.

Már két adáson túl van az Elmúlt8év, mik a tapasztalataid?

Tanulom még, nehéz.

Évek óta vezetsz hasonló műsorokat, miért nehéz?

Ez nem az a szokványos hírháttér műsor, mint például az Este, a Magyarország élőben, vagy a Newsroom, amiket eddig vezettem. Nem a napi történésekre reagál. Az Elmúlt8év adásideje – a reklámblokkot leszámítva – hozzávetőlegesen 43 perc, ami soknak tűnhet, ha figyelembe vesszük, hogy adásonként egy-egy témát dolgozunk fel. Ám mindkét alkalommal eddig azzal szembesültünk, hogy „úristen, ez nagyon kevés”. Olyan témákat vettünk elő ugyanis, mint az elszámoltatás vagy az államadósság. Most vasárnap az egészségügy helyzete kerül terítékre. Gondolj bele, csak a háziorvosi rendszer megérne egy külön adást, nem egyszerű összefoglalni háromnegyed órában. Nagy témák, amiket nagyon nehéz úgy feldolgozni, hogy ne csak a felszínt kapargassuk. Azt is próbáljuk elkerülni, hogy 15-20 percig beszélgessünk a vendéggel, és ezzel töltsük ki az adásidőt, hiszen a nézők megunhatják a beszélő fejeket.

Nem túl súlyosak ezek a témák vasárnap este, amikor a nézők többsége inkább szórakozni akar?

A nézettségi adatok azt mutatják, hogy megvan már a műsor közönsége, vagy egy réteg, aki kíváncsi egy ilyen műsorra. Lényeges, hogy nemcsak az elmúlt nyolc év történéseit vizsgáljuk, ez egyben egy választási műsor is, tehát megnézzük: mit ígérnek a pártok, milyen programokkal rukkolnak elő. A legtöbb párt a közeljövőben mutatja be a programját, azt hiszem, hogy a 43 perc még ennél is kevesebbnek fog tűnni. A választások közeledtével sűrűsödni fog a helyzet.

Mekkora a nézettség?

Nem tudok pontos számot mondani, csak azt, hogy annál jóval több nézőt hozott, mint amennyit a korábbi műsorok ugyanebben a sávban. Ráadásul jól pörög a Youtube-on és a Facebookon is.

Azért is kérdezem a nézettséget, mert az Elmúlt8év olyan műsorokkal kell megküzdjön, mint a milliós nézőszámú Sztárban sztár, vagy a vetélytárson futó Frizbi. Arra vagyok kíváncsi, hogy a manapság tapasztalható apátia ellenére meg lehet-e fogni szakpolitikai kérdésekkel az embereket.

Nem hiszem, hogy erre az a válasz, hogy áthívjuk a Hír Tv-re Sas Jóskát. A Hír Tv nem az a tévé, nem így szórakoztat. Persze azt nem mondanám, hogy hardcore belpolitika megy rajta reggeltől estig, hiszen vannak a közéleti témákat szórakoztatóan feldolgozó műsorai, de ez egy hírcsatorna, egy másik műfaj. Természetesen jobb lenne, ha lehetne vitákat is szervezni ebbe a műsorba, de ez az ismert okok miatt nem megy.

Pont ezt akartam kérdezni: lehet-e kormánypárti politikusok nélkül választási műsort készíteni?

Lehet, mert mi megcsináljuk (nevet). Persze nehéz. Az első műsorban – ahol az elszámoltatásról volt szó – megszólalt Budai Gyula, igaz, nem jött be ő sem a stúdióba. Ahogy a többi fideszes vagy KDNP-s politikus sem.

Pórbáljátok még behívni őket, vagy már nem is erőltetitek?

Hogyne, hívjuk őket, hiszen alapelv, hogy egy hírműsorban szólaltasd meg a kormányoldalt és az ellenzéket is. De nem jönnek, és nem titok, mire hivatkoznak. Pedig jót tenne a magyar közéletnek, ha értelmes vitákba bocsátkoznának a felek. Kedden például a Republikon Intézet konferenciáján vitatkozott Hiller István és Palkovics László az oktatásról, baromi jó volt, Newsroom című műsorunkban fel is dolgoztuk. Ez is azt mutatja, hogy szükség lenne ilyen disputákra.

Továbbra is arra hivatkoznak, hogy a tulajdonos, Simicska Lajos miatt nem jönnek?

Igen. Annak ellenére, hogy a tulajdonos soha be nem avatkozott a szerkesztésbe. Ebből a hátrányból mi megpróbálunk előnyt kovácsolni, hiszen a mi választási műsorunk nem arról szól, hogy áll egymás mellett 4-5 szakpolitikus és öt percben felmondja programját, hanem mélyebbre ásunk. Azért sem bánom, hogy így alakult, mert tömérdek kutatás bizonyítja, hogy a választók nem a száraz programokra kíváncsiak. Sajnáljuk, hogy nem jönnek be a fideszesek a stúdióba, de ettől nekünk még foglalkoznunk kell ezekkel a témákkal. Ez a kormány 2010-ben ígért dolgokat, nézzük meg, hogy mi valósult meg, mi nem, és ehhez képest mit kínál az ellenzék.

Más kutatások meg azt igazolják, hogy a szavazópolgárok memóriája rossz. Fel lehet rázni az emlékezetüket?

Ezért is csináljuk a műsort. Sokszor előfordul, amikor kutakodunk a tévé archívumában, hogy még mi is rácsodálkozunk, hogy „jé, ilyet mondott X vagy Y politikus nyolc évvel ezelőtt”. Nagyon jók a visszajelzések, többek szerint is kuriózum a műsor.

Ki találta ki a címet?

Ha jól emlékszem, Tarr Peti (a Hír Tv vezérigazgató-helyettese – a szerk.) ötlete volt.

A politikai áthallás adott. Az elmúlt nyolc év a Fidesz szlogenje volt a 2010-es kampányban, most pedig a Fidesz-kormányt teljesítményét teszitek mérlegre ezzel a címmel párhuzamot vonva Medgyessy-Gyurcsány- Bajnai-korszakkal.

Az “elmúlnyolcév” egyfajta szállóige lett, már nem a Fideszhez kötődik. Éppen ezért jó címnek tartom. A mi esetünkben annyit tesz: mérleget szeretnénk vonni. Mi nem véleményezünk, persze a vendégeink megteszik esetenként. A tények alapján mérlegelünk, és a most felvett, harmadik műsorban például elhangzik a számból az is, hogy sikerül mérsékelni az orvoselvándorlást, ami komoly eredménynek számít.

A választásokig fut az Elmúlt8év. Nem tartasz attól, hogy tavaszra elfárad a műsor?

Fotó: Szabó Barnabás

A két szerkesztő kollégám rengeteget dolgozik, Kovács Gábor és Medgyesi Miklós gyűjtik össze a témákat, és megállapítottuk, hogy lesz munkánk bőven. Ott van például a külpolitika: beszélni kell az uniós ügyekről, az Oroszországhoz és a USA-hoz fűződő viszonyunkról, a keleti nyitásról… Lehetetlen egyetlen adásba beleszuszakolni. Ugyan ez a helyzet a gazdasági témákkal is: magánnyugdíj-pénztárak, államadósság, uniós pénzek felhasználása és így tovább. Rengeteg melóval jár, de én egyébként is túlkészülős vagyok.

Az elmúlt három évben nem folyt kormányzás, alig születtek szakpolitikai döntések. Ezzel a ciklussal kapcsolatban lesz mit feldolgozni?

Nagyon sok döntés született és nagyon sok minden változott még az elmúlt három évben is. Persze azt is megkérdezzük a szakértőktől, mivel jár, ha igaz, hogy mindenről egy személyben Orbán Viktor dönt. És ettől az egészségügyben például még zajlik az élet.

Csakhogy már a kórházigazgatók sem nyilatkozhatnak. Kit kérdeztek meg az egészségügyről?

Ez valóban kihívás, de találunk szakértőket. Legutóbb Rácz Jenőt kérdeztük, aki mostanság Hegedüs Zsuzsának ad tanácsokat, akár azt is mondhatnánk, hogy kormányközeli szakember. A másik megszólalónk Lantos Gabriella, az egyik magánegészségügyi intézmény vezetője, aki egy teljesen más perspektívából szemléli a rendszert – talán objektívebb is –, mint mondjuk egy kórházigazgató.

Azt mondtad a Heti Válasznak, hogy a műsor plakátjai nem ízlésed szerint valóak. Úgy fest, azóta sem fogadta meg a Hír Tv vezetése a javaslatod, mert nem történt változás. Megbeszélted ezt Tarr Péterrel?

Ez nem javaslat volt, csak megkérdezték a véleményemet. Egyébként igen, beszéltem erről Péterrel és meggyőzött, hogy ez nem a mi dolgunk, mi a műsor tartalmi részével foglalkozunk, amiben teljesen szabad kezet kaptunk. Lehet, hogy így azok is megnézik, akiknek tetszik a plakát, és azok is, akiknek nagyon nem. Egyébként ez nem az én szakterületen, ehhez nem értek.

Tavasszal újult meg a Hír Tv esti műsorstruktúrája: híradók, Newsroom, Egyenesen Kálmán Olgával. Összeértek már ezek a műsorok?

Napi egyeztetés van a stábok között, összecsiszolódtunk. De nemcsak Olgáékkal, hanem a Reggeli járattal is, hiszen oda is hívunk politikusokat.

A Staudt-ügy mintha nem ezt mutatná. Miután te rendesen megizzasztottad a jobbikos politikust, visszahívta a tévé a reggeli műsorba, ahol már nem voltak kényes kérdések.

Fotó: Szabó Barnabás

Csak az a baj, hogy ez a sajtó egy részének értelmezése. Ugyanis Staudt Gábort a Reggeli járat jóval a műsorunk előtt behívta másnapra egy másik témában. Tehát szó sincs arról, hogy „visszahívtuk” volna, én már délután tudtam, hogy másnap reggel is jön Staudt. A kormánypárti sajtó arról is írt, hogy az interjú miatt most engem jól ki fognak rúgni és direkt visszahívták reggelre. Ez egész egyszerűen nem igaz! Marhaság!

Ugyanakkor Kálmán Olga a Török Gáborral készített interjúját nehéz másképp értelmezni, mint hogy kritizálta az aznap esti Newsroomot, amiben megforgattad Staudtot.

Azt a beszélgetést sokan sokféleképpen értékelték, de szerintem Olga egy szóval sem kritizálta a Newsroomot.

Megbeszélted ezt Kálmán Olgával?

Amióta itt van már annyiszor akartak összeugrasztani vele egyes lapok, hogy össze sem tudom számolni. Ezért aztán nem is foglalkozom ezekkel a cikkekkel.

(Disclaimer: az interjú készítője egy rövid ideig szerkesztője volt a Newsroomnak.)

Médiapiac

Kamu folytán került ellenséges tűz alá a Megafon

Avagy a Média1 esete a szakmaisággal. Közleményt adott ki a Magyar Nemzeti Médiaszövetség.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

„Kínos és árulkodó hibába szaladt bele a baloldali Média1, amikor egy paródiaoldalon közzétett képernyőképből kreált valósnak tekintett, a jobboldali média működését lejáratni próbáló hírt” – mutat rá portálunkhoz eljuttatott csütörtöki közleményében a Magyar Nemzeti Médiaszövetség (MNMSZ).

Mi is történt?

Egy blog, amely főként a jobboldali sajtó lejáratására fókuszál, olyan fotót tett közzé, amely a Megafon egy állítólagos bakijára hívta fel az olvasói figyelmét. A mémben minden alap nélkül úgy állították be Kötter Tamást, mint a Magyar Péter-ügy kapcsán egy központi akaratot levezényelni próbáló médiaszemélyiséget.

Ezt tálalta valós hírként a „Véletlenül a központból jövő utasítást is kiposztolta a Megafon egyik tagja, amikor Magyar Pétert támadta” című cikkében a Média1. Az azóta helyesbített bejegyzésről végül a Telex rántotta le a leplet.

Fokozott felelősség az újmédia korában

Az eset kapcsán az MNMSZ közleménye arra figyelmeztet, hogy a politikai elfogultság nem írhatja felül a szakma alapvető szabályait, és hogy az újságírás etikai normáinak betartása mellett az újságírók feladata forrásaik alapos vizsgálata is. „Különösen fontosnak tartjuk ezt az újmédia korában, amelyben már szinte minden képet, hangot és állítást lehet manipulálni. Ezekben az időkben határozottan felértékelődik a szakmai normákra szigorúan hagyatkozó professzionális szerkesztőségek munkája” – teszi hozzá az újságírószervezet közleménye.

Az MNMSZ hangsúlyozza, hogy az írott szónak teremtőereje van, és kifejezi reményét, hogy „ennek felelősségét még a baloldali médiazsoldosok is érzik”. Hozzáteszik, hogy szövetségük eltökélt szándéka érvényt szerezni a szakmai normáknak a változó médiavilágban is, ezért „erre szólít fel minden, magát újságírószervezetnek tituláló alakulatot”.

Az újságíró-szövetség egyúttal szolidaritását fejezi a hamisan hírbe hozott Megafon egész csapatával.

Tovább olvasom

Médiapiac

Megújul az M2 Petőfi TV

Friss arculattal, új műsorokkal jelentkezik a közmédia zenés ifjúsági csatornája.

Közzétéve:

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) gyártóbázisának épületei és a főváros III. kerületében, Óbudán, a Kunigunda útja 64. alatt, előtérben az M2 Petőfi TV logója, fotó: MTVA/MTI/Zih Zsolt

Az M2 Petőfi TV a Petőfi Rádió műfajgazdag, magyar kínálatához igazodó, sokszínű tartalommal várja nézőit, a fiatalok igényeire szabott, aktuális témákkal – közölte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Sajtó és Marketing Irodája szerdán az MTI-vel.

A csatorna új, saját gyártásában készült egyedi tartalmakkal, élő közvetítésekkel, fesztiválok, koncertek, szórakoztató programok bemutatásával, filmes és ismeretterjesztő adásokkal, a fiatalok mindennapjait érintő témákkal várja a nézőket.

A megújulás szoros együttműködésben valósul meg a Petőfi Rádióval, láthatóvá téve a rádiós műsorvezetőket.

A közlemény szerint a csatorna kiemelt célja, hogy napjaink magyar slágereinek, a fiatal feltörekvő, értékteremtő zenei teljesítményt nyújtó zenészeknek bemutatkozási lehetőséget biztosítson a Petőfi Rádió tehetségkutató törekvéseivel szoros együttműködésben.

A tavaly októberben megújult rádióadónak már több ezer felvételt küldtek az új, valamint a széles körben még nem ismert előadók.

Tehetségük kibontakoztatásában, dalaik terjesztésében vállal hangsúlyos szerepet – műfaji megkötés nélkül – a magyar zenei médiumok között egyedüliként a két csatorna – emlékeztetnek a közleményben.

Mint hozzáteszik, a tehetséggondozás mellett fontos törekvésük a múlt könnyűzenei örökségének gondozása, hogy a hazai könnyűzene legendás alakjait közelebb hozzák az ifjúsághoz. A nézők ennek részeként több évtizede készült, zenei ritkaságnak számító archív koncertfelvételeket, interjúrészleteket is láthatnak.

Íme az újdonságok

Az elmúlt évekhez hasonlóan minden hétköznap 21 órától élő műsor várja majd a nézőket. Az Esti Kornél című műsorban különböző zenei formációk aktualitásait mutatják be, de előtérbe kerül az előadók színpadon túli élete, például kedvenc sportjuk, hobbijuk vagy karitatív tevékenységeik.

Az adások továbbá rávilágítanak arra is, hogyan kapcsolódik össze a zene egyéb művészeti és más területekkel. A műsorvezetők között a már jól ismert csatornaarcok szerepelnek, így Csitári Gergely, Pató Márton, Csapó Dóra, Hernandez Vivien, Matthesz Flóra és Tótfalusi Fanni.

A tévéadó újdonságai közé tartozik az élő műsor után következő zenés kívánságműsor. A Mit kíván? című műsor adásaiban válogatást adnak a Petőfi Rádió kívánságműsorának legnépszerűbb dalaiból, valamint zenei témákban megszólaltatják az utca emberét.

Szombat esténként 20 órától a Petőfi Rádióból ismert műsorvezetők, Mák Kata, Fekete László, Habóczki Máté, Szani Roland és Szikora Tamás várják a nézőket a Házibuli című zenés műsorral. Minden adás egy hazánkban népszerű zenei stílust, illetve sokakat foglalkoztató, a dalokban gyakorta megjelenő emberi érzelmet jár körbe különböző rovatokban.

Az adások után szombaton 22 órától koncert- vagy zenés filmet ad a csatorna.

A csatorna népszerű koncertműsora, az Akusztik továbbra is jelentkezik vasárnaponként 20 órától, valamint folytatódik az A38 hajó színpadán és a Kulisszák mögött – az A38 hajón, az A38 Archív és az A38 BESZTOF a zenei szerkesztők válogatásában, a legjobb hazai produkciókkal, érdekességekkel – olvasható a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Vizsgálat indult az EU-ban az Apple, a Google és a Meta ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta vállalat ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) – jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos.

Közzétéve:

MTI/EPA/Caroline Brehman

Margrethe Vestager brüsszeli sajtótájékoztatóján közölte:

az előzetes vizsgálatok eredményei szerint feltételezhető, hogy az érintett vállatok nem kezdték meg a hónap elején életbe lépett, átjárhatósággal és versennyel kapcsolatos előírásokat tartalmazó szabályozás szerinti kötelezettségek betartását.

A szabályozás szerint az “alapvető platformszolgáltatásokat” nyújtó, kapuőrnek nyilvánított vállatoknak fel kell számolniuk azokat a zárt technológiai rendszereket, amelyek a fogyasztókat egyetlen vállalat, főként saját termékeinek vagy szolgáltatásainak használta felé terelik. Kiemelte, a szabályozás előírja, hogy a vállalatoknak lehetővé kell tenniük, hogy “ingyenesen tereljék” a felhasználókat alkalmazásboltjain kívüli ajánlatokhoz.

Az Európai Bizottság szeptemberben hat szolgáltatót minősített kapuőrnek, az Alphabet, az Amazon, az Apple, a ByteDance, a Meta és a Microsoft céget.

Az uniós biztos szerint az Európai Bizottság “gyanítja”, hogy az érintett vállatok által bevezetett intézkedések nem tesznek eleget a DMA szerinti kötelezettségeiknek. Az uniós bizottság mélyreható vizsgálata során arra keres választ, hogy a Google és az Apple teljes mértékben betartja-e a DMA szabályait, amelyek megkövetelik a technológiai cégektől, hogy lehetővé tegyék, hogy az alkalmazásboltjaikon kívül elérhető ajánlatokhoz irányítsák a felhasználókat. Az uniós bizottság aggodalma szerint a két vállalat saját ajánlataikon kívüli választás esetén “különféle korlátozásokat” alkalmaz, beleértve egyebek mellett díjak felszámolását.

A gyanú szerint a Google nem tartja be azokat az előírásokat, amelyek megakadályoznák, hogy a technológiai óriáscégek előnyben részesítsék saját szolgáltatásaikat a riválisokkal szemben.

“Az Európai Bizottság aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a Google és az Alphabet keresőfelületeiken előnyben részesítik saját szolgáltatásaikat” – mondta.

Közölte továbbá: az előzetes vizsgálatok szerint az Apple alternatív alkalmazásboltokra vonatkozó új díjstruktúrája és az Amazon keresési találatokra vonatkozó rangsorolási gyakorlata szintén aggályokat vet fel. Az Apple intézkedései, beleértve a webböngésző keresési képernyőjének kialakítását, megakadályozhatják a felhasználókat abban, hogy gyakorolják a szabad szolgáltatásválasztás jogát saját rendszerén belül. Az uniós bizottság a Meta esetében a felhasználók adatainak kezelése és a díjköteles szolgáltatások fizetési feltételeivel kapcsolatosan vizsgálódik majd – tájékozatott.

Az Európai Bizottság közölte: vizsgálata során bizonyítékokat és információkat gyűjt a felvetődött gyanúk tisztázására, az eljárást 12 hónapon belül le kívánja zárni.

Jogsértés esetén a brüsszeli testület az érintett vállalat teljes, globális forgalmának 10 százalékáig terjedő bírságot szabhat ki. A bírságok ismételt jogsértés esetén akár 20 százalékot is elérhetnek.

Folyatódó jogsértések esetén az Európai Bizottság további lépéseket is tehet, például kötelezheti a vállalatot egy üzletág vagy annak egy részének eladására, vagy megtilthatja a rendszerszintű meg nem feleléshez kapcsolódó szolgáltatások nyújtását.

Borítókép: a Google amerikai informatikai óriáscég logója a Nemzetközi Szórakoztatóelektronikai Kiállításnak (CES) otthont adó épületen Las Vegasban 2023. január 10-én

Tovább olvasom