Kövess minket!

Médiapiac

Erős év végi hajrára számít az online piac

A Digitális Közönségmérési Tanács adatai alapján nemrég már megvontuk az online piac gyorsmérlegét. Ezúttal a kiadói-tartalomtulajdonosai oldal vezetőit kértük meg, hogy értékeljék a folyamatokat és saját cégük teljesítményét.

Az integrált gondolkodásra óriási igény van a piacon – Lencsés Dávid digitális vezető, Marquard Média Magyarország

Nehéz nem jó dolgokat mondani erről a területről. Az első negyedéves bevallások alapján a piac 13,3 százalékos bővülése önmagában is bizakodásra adott okot. Még jobb hír, hogy ezen belül a mobil közel 48 százalékot nőtt. Ez a folyamatos növekedés számunkra nagyon fontos hirdetési szempontból, hiszen olyan fiatal női célközönségnek építünk portfóliót, amely egyre inkább mobilon van jelen. Számunkra igazán pozitív változás a tartalommarketing mind nagyobb előretörése. Komplett csapat dolgozik nálunk azon, hogy az ügyfelek a lehető legjobb megoldásokat kapják ezen a fronton, sőt a Marquard Content Studio divíziónk a portfóliónkon kívül eső, ügyfelek által birtokolt márkák tartalomgyártásáért felel. Éppen ezért szerencsés, hogy egyre több ügyfél ismeri fel az ebben a területben rejlő lehetőségeket.

A piac bővülése minket sem kerül el, sőt bőven az átlag felett teljesítünk. A női portfólió megerősítése mellett más termékeken is dolgozunk, melyek megjelenése az idei évben várható. Óriási előny lehet most számunkra, hogy a lengyel és a magyar cég egy ügyvezetői irányítás alá került, ennek velejárójaként a digitális csapatok is elkezdtek komolyabban együtt dolgozni, bevonva a munkába a német vállalat digitális tagjait is. Meggyőződésem, hogy ez a típusú nemzetközi tudásmegosztás a következő időszakban egészen biztosan óriási versenyelőnyt biztosít majd a számunkra.

A digitális bevételek eddig soha nem látott mértékben nőnek. Úgy ítéljük meg, hogy az általunk képviselt integrált gondolkodásra, ami magában foglalja a print, a rendezvény valamint a digitális lábakat is, óriási igény van a piacon. Egy jó példáért nem is kell messzire menni, elég a közelgő Joy-napokat említenem. Míg a legtöbb helyen teljesen szétválasztják ezeknek a területeknek a működését, mi komoly erőforrásokat csoportosítunk a csapatok hatékony együttműködésére és az integrált ügyfélkiszolgálásra. Ezenfelül az integrált értékesítési folyamatba újabb elemeket tervezünk behozni még az idei év során, egyre többször dolgozunk a márkáinkhoz közel álló influencerekkel, akikre, úgy tűnik, ügyféloldalon is van igény, sőt. Hamarosan ezzel kapcsolatban is lesz mondanivalónk.

Élénkülő versenyre számít – Palocsay Géza ügyvezető igazgató, Schibsted Classified Media Hungary/Használtautó Kft.

Bár a növekedés lassuló ütemben folytatódni látszik a piac egészét illetően, veszélyesnek gondolom, hogy a szakma egyáltalán nem tudta eddig kezelni a display hirdetések esetében kockázatot jelentő tényezőket (ad blocker használók számának növekedése, mobilra vándorlás a desktoplátogatottság kárára).

Várakozáson felül teljesítettünk minden termékünk kapcsán. Ráadásul cégösszeolvasztás közepette, különböző kultúrák összehangolása mellett sikerült minden termékünknél új árbevételi és gazdasági eredményességi csúcsokat elérnünk, melyek a nemzetközi testvéroldalainkhoz képest is egyedülállóak voltak.

Az új hazai és nemzetközi szereplők piacra lépésével élénkülő versenyre számítok, ami ősszel tovább fokozódhat, hiszen az e-kereskedelem fő szezonja az év vége, illetve a következő év eleje. Bízom benne, hogy a hazai üzleti környezet kiszámíthatósága javulni fog, és a cégcsoporton belüli közös nemzetközi fejlesztéseinket a piac jól fogja fogadni. Jelen állás szerint rekordévet zárhatunk mind a Használtautó, mind a Jófogás brand alatt működő összes termékünk esetében.

A széttöredezettség a legnagyobb kihívás – Sopov István ügyvezető igazgató, Adaptive Media – elnök, IAB

2017 érdekes év, nem lehet panasz az első felére, de számos olyan piaci hatás van, amely majd a negyedik negyedévben okozhat változásokat.

A prémium szereplők számára a széttöredezettség (sok ezer online termék és erős árverseny van) a legnagyobb kihívás, ez ellen hat azonban a márkabiztonság és például az átlag feletti viewability iránti igény. Jelenleg a párbeszéd zajlik, még nem alakult ki, hogy a jobb minőség milyen árszínvonallal párosítható. Ez egyben a hazai programmaticpiac nagy kérdése is, ahol már egyáltalán nem elméleti beszélgetés zajlik, hanem gyakorlati verseny a büdzsékért.

Szerencsére mindegyik üzletágunk szépen fejlődik, az ősz során nagyobb hangsúlyt helyezünk az in-app mobilmegoldásokra: újabb formátumokat vezetünk be a Viber– és Shazam-appokban, és megkezdtük az InMobi egyedi célcsoport-megoldásainak értékesítését. Emellett az új böngészőalapú fejlesztéseink is sikeresek, a nagy rich media boom mára eltűnőben van, a hirdetők az egyszerűbb, de látványos megoldások felé fordulnak (például giroszkóp, nagy méretű bannerek, akár statikus megjelenések), igyekszünk reagálni ezekre a trendekre. A natív megoldások iránt töretlen az igény, itt a cikk- és videóalapú megoldások mellett például a Honfoglaló-kérdésszponzorációt emelném ki.

 

Az IAB szemszögéből visszatekintve az év első felére az ad fraud/viewability kérdéskört vitte tovább a hirdetők, az ügynökségek és a média felé a Coalition for Better Ads kampány, amelynek az első bejelentésére idén tavasszal került sor, de már most látható, hogy a következő időszakban is fontos feladat lesz olyan kommunikációs megoldásokat találni, amelyek nem késztetik a fogyasztókat a reklámok blokkolására. Nemzetközi szinten új viewabilitymérési szabályok kialakítása zajlik, de például megvan az első ajánlás a virtual reality használatára is.

Ezek a változások a programmaticvilágon keresztül a hazai piacra is hatnak, ahogy ennek köszönhető az adatkereskedők, az adatfeldolgozó vállalkozások megjelenése is. Nem meglepő folyamat, hogy az automatizált kereskedelmi rendszerek egyre több adatot igényelnek, új elem viszont itthon, hogy a médiatulajdonosok mellett mind több olyan új cég jelenik meg adatfeldolgozóként a piacon, amelynek ez a fő üzleti ajánlata.

Az ősz egyik kulcseleme nyilvánvalóan a GDPR-felkészülés lesz. Minden, reklámiparban érintett számára pluszerőforrásokat igényel elsőként a megértése, majd az alkalmazása ennek a szabályrendszernek, amelynek egyik fő kérdése az egyes tevékenységek definíciójának és a szereplők meghatározása lesz. Új elem lesz a cégeken belüli adatfelelős beillesztése és munkájának kialakítása éppúgy, mint a szabályzatok újragondolása. Végül, de nem utolsósorban a hirdetési piac is leköveti és feldolgozza az utóbbi idők médiapiaci átalakulásait, ami a jövő évi választások közelsége miatt sűrű időszakot hozhat a reklámiparnak és a médiának egyaránt.

 

Jelentős bővülést látnak a programmatic területén – Zalai Ágnes vezérigazgató, Nosalty

Az első fél évben piacvezető receptoldalként sikerült tovább növelnünk látogatottságunkat az előző évhez képest. A Nosaltyn a közösségi recepttárunk mellett egyre nagyobb szerepet kap a szerkesztett tartalom mind gasztro-, mind életmódtémában. Idén útjára indítottuk ízHUSZÁR magazinunkat, amelynek révén a fiatalos városi közönséget szeretnénk elérni étterem- és programajánló videókkal, cikkekkel, érdekes receptekkel. Videós üzletágunk immár több mint 900 gasztrovideót állított elő, és nincs megállás.

Bevétel szempontjából nagyon bizakodóak vagyunk, 2017-ben is folytatódik az a pozitív trend, hogy legfőbb hirdetőink – az élelmiszeripar, a kereskedelem és az FMCG-szektor szereplői – egyre nyitottabbak az online reklámköltésre, ennek köszönhetően már az első fél évben is növekedést könyvelhettünk el. További jelentős bővülést látunk a programmatic területen is. Önálló értékesítési csapatunknak sikerült más területekről is bevonzania új hirdetőket (például OTC és autóipar). Az utolsó fél év, ezen belül az utolsó negyedév a legfrekventáltabb időszak nálunk a karácsony és a szilveszter miatt, így még optimistábban várjuk az év végét.

Két fontos változást tapasztaltunk idén a hirdetőknél: a klasszikus megjelenéseink mellett a videós üzletágunk lett az egyik legjelentősebb bevételi forrásunk a videókban található termékelhelyezések révén. A másik pozitív változás, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a mobilmegoldásaink iránt, bár e terület látogatói súlyánál még mindig jóval kisebb arányban részesedik a bevételeinkből.

Az összes médiaszegmens digitalizálódik – Ziegler Gábor ügyvezető igazgató, CEMP Sales House

Egyre kevésbé beszélhetünk külön digitális piacról, szép lassan az összes médiaszegmens digitalizálódik. A szűken értelmezett online piac bevételei komoly mértékben növekednek, a hazai IAB második negyedéves adatai alapján 15 százalékot meghaladó mértékben bővült az ágazat az előző év azonos időszakához képest. A piacot meghatározó globális játékosokra jól reagáló, a folyamatosan és gyorsan fejlődő üzleti környezetnek megfelelő működés, üzletimodell-fejlesztés a hazai szereplők előtt álló egyik fő kihívás idén. A szereplők egy részét ugyanakkor elsősorban az itthoni környezet változása köti le, ahol például a reklámadó 7,5 százalékra való emelése és az ennek megfelelő gazdálkodás kialakítása pluszfeladatokat von maga után, de komoly stratégiai különbségeket eredményez kiadói szinten az is, hogy az adott cég vonzó partner-e az állami hirdetőknek, vagy nem.

A CEMP Sales House a legnagyobb reklámbevételű hazai szereplő az online piacon, az általunk képviselt kiadók idei eredményei segítik piacvezető pozíciónk erősödését. Az előző év azonos időszakához képest a napi.hu elérése másfélszeresére nőtt, mára az egyik legnagyobb hazai gazdasági portállá vált, az Index pedig első számú hazai hírforráshoz méltón teljesített a FINA-világbajnokság alatt is. Az idei kiadványmegújulások a CEMP esetében leginkább a női termékek terén jelentősek: a Femina már megújult az első fél év során, a szintén megújult Díványt pedig a következő hónapokban élesítjük.

Az utolsó negyedév a szezonalitásból adódó szokásos megugráshoz képest várhatóan lényegesen erősebb lesz idén, kifejezetten pozitív várakozásaim vannak.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom