Kövess minket!

Médiapiac

Erre figyeljenek a marketingesek: prediktív személyre szabás, konvergencia, big data

Az ICEEfest szervezőivel beszélgettünk – nem kizárólag a konferenciáról. Régiós viszonyok és trendek, amelyekre figyelnünk kell. Kérdéseinkre Dragos Stanca, a Thinkdigital Romania ügyvezető igazgatója, a konferencia alapítója és Nectari Charitakis, a Thinkdigital Group operatív igazgatója válaszolt.

Dragos Stanca

[A Médiapiac az ICEEfest magyarországi médiapartnere.]

A Thinkdigital 2008 óta rendezi meg az ICEEFestet, illetve elődjét a RoNewMediát. Miért olyan fontos projekt ez az Önök számára? Miért vágtak bele a konferenciába, s miért éppen Romániában?

Dragos Stanca: Ez a konferencia nemcsak a cégünk, hanem a piac és a régió egésze számára fontos, még akkor is, ha ez a mi üzletünk. A fő cél ugyanis az, hogy európai szintű nemzetközi konferenciát építsünk fel itt, Kelet-Közép-Európában, és hogy a know-how biztosítása által gyorsabb fejlődéshez segítsük a piacot, a helyi szakembereket. Minek Londonba vagy Párizsba utazni, ha harmadáron meghallgathatjuk itt ugyanazokat az előadókat?

 

A rendezvény korábbi neve, a RoNewMedia jobban aláhúzta, hogy ez egy romániai esemény. Miért nyitották ki a fókuszt a teljes régióra? Nem túl rizikós ez, mikor egy sor piac recesszióval küzd a régióban?

Nectari Charitakis: Kelet-Közép-Európa nagyon izgalmas régió, amely aktív részese a digitális gazdaság növekedésének, ezért fontosnak éreztük, hogy idehozzuk az iparág fontos szakembereit azért, hogy insightokkal lássák el a régió üzletembereit. Önnek igaza van, Kelet-Közép-Európa recesszióban van, de éppen ezért: mikor máskor lenne alkalmasabb új tudást, lehetőségeket, insightokat hoznai az üzleti vezetők számára?

Ami pedig az esemény régiós jellegét illeti: sokkal gazdaságosabb Romániába utazni és ott konferenciázni, mint Nyugat-Európában. Másfelől a digitális robbanás növekedési lehetőségeket és új munkahelyeket jelent a régió egésze számára. Ez tehát már rég nem a Thinkdigital piaci pozíciójáról szól, hanem arról, hogy a régió megmutassa, magát.

 

Nectari Charitakis

Kicsit több mint 600 km van Budapest és Bukarest között. Azért ez nem kevés, még ha költséghatékonyabb is, mint Európa túlfelére menni. Miért kellene a magyar szakembereknek kilátogatniuk a konferenciára?

DS: Én nem 600 km-t látok, hanem azt, hogy mindössze 60 másodperc jegyet foglalni és 60 perc iderepülni. A digitális korban 600 km mindössze annyi, mint átszaladni a sarokra.

 

Míg a régió továbbra is recesszióban van, a digitális piac nő és fejlődik minden országban. Melyek ennek a fő mozgatórugói?

DS: A sikerhez elengedhetetlen, hogy a megfelelő irányba induljunk, ennek megfelelően fektessünk be időt, pénzt, energiát. És ehhez elengedhetetlen az is, hogy ne feledkezzünk meg a globális játékosokról. A régió piacainak szinergiákat kell találniuk, amelyek az egyes helyi piacok mellett a régió egészének a fejlődését is segítik. Az ICEEfesttel éppen az a célunk, hogy olyan megoldásokat mutassunk, amelyek elősegítik a régió digitális iparágának egészséges fejlődését. Tényleg nem elég, ha csak keményen dolgozunk, nagyon nem mindegy, hogy jó irányba indulunk-e el, hogy elég nyitottak vagyunk-e, hogy pontosan ráérzünk-e, mi a jövő és mi nem az.

 

Nyilván minden régiós piac különbözik a maga módján, mégis, vannak-e olyan hasonlóságok, sajátosságok, amelyek döntően meghatározzák Kelet-Közép-Európa digitális jövőjét, kihívásait és lehetőségeit rövid illetve közép távon?

DS: Egy sor dolog közös a régióban, ilyen a globális szereplők nyomása, a televíziós piac óriási mérete, a helyi tehetségek elvándorlása más piacokra, stb. Szerintem közép távon az a  kihívás számunkra, hogy tudjuk-e a helyzetünket az előnyünkre fordítani és agresszívebben tudunk-e fellépni ahelyett, hogy csak sodortatnánk magunkat az árral.

 

Egy sor nagy cégtől lesznek előadók a konferencián. Önök mire a legkíváncsiabbak?

NC: Nehéz kérdés, mivel minden előadó nagy tapasztalatot és izgalmas témákat hoz. Ha mégis választanom kell valamit, akkor az a performance marketing és az a kérdés, hogy a technológia hogyan vezethet értékes vásárlói élményekhez. Épp emiatt lesz érdekes Serhad Bolukcu előadása, aki a performance marketing facebookos használatáról fog beszélni, illetve Kieran Flanagan, a Hubspot szakemberének prezentációja is, amely az inbound marketinggel foglalkozik. Technológiai oldalról Tej Rekhi, a MediaMind ügyvezető igazgatója a konvergenciáról beszél és arról, hogyan mosódnak el a határok a különböző touchpointok között, és emiatt hogyan kell a márkatulajdonosoknak megváltoztatniuk a gondolkodásukat, hogy képesek legyenek egységes fogyasztói élményt teremteni. És még sorolhatnám: Chris Clarke (Lbi), Adrian Botan (McCann), Martin Talks (Draft fcb) és Tom Eslinger (Saatchi & Saatchi) szintén ott lesznek.

 

Melyek azok a fő trendek, digitális kihívások 2013-14-ben, amelyeket egyetlen marketingvezető sem hagyhat figyelmen kívül?

NC: Nyilvánvalóan sok ilyen van, de három olyan trendet szeretnék kiemelni, amelyek elérni látszanak a piaci érettséget: a prediktív személyre szabás, a konvergencia és a big data. Véleményem szerint e három azért nagyon fontos, mert a legnagyobb digitális kihívást sikerül általuk legyőzni, mégpedig a hatalmas, hasztalan zajt, amely a kommunikációs közegben keletkezett.

Az egyik első dolog, amelyet a marketingesek megtanulnak, az hogy “szegmentálni, szegmentálni, szegmentálni”. Ez egész egyszerűen arról szól, hogy ismerjük az ügyfeleinket és megértjük a vásárlási szokásiakat. Hogyan lehet ezt megtenni? Úgy, hogy kihasználva a technológiában rejlő lehetőségeket jelentéssel bíró, a fogyasztót bevonni képes üzeneteket hozunk létre és szolgálunk ki a megfelelő személynek a megfelelő időben. Elemző eszközök révén a big datából insightokat vonunk ki, hogy meg tudjuk állapítani, mi a márkánk egyes fogyasztóinak értéke. A közönségkutatásokból pedig megérthetjük a fogyasztók viselkedését a digitális térben.

Meg kell értenünk, hogy a fogyasztók relevanciát akarnak, ehhez viszont integrált kommunikációs tervben kell gondolkodnunk, megfelelő célzási módokat kell találnunk, és olyan üzenetet kell létrehoznunk, amely minden platformon konzisztens, legyen szó tévéről vagy online médiáról. Különben is, a tévé is csak egy újabb touchpointtá válik a konvergáló digitális világban.

Egyetlen mondatban összefoglalva: a marketingigazgatóknak “tudósokká” kell válniuk, akiknek ki kell használniuk a technológiában rejlő lehetőségeket, hogy valódi “fogyasztó specialistákká” válhassanak.

Médiapiac

Megújul az M2 Petőfi TV

Friss arculattal, új műsorokkal jelentkezik a közmédia zenés ifjúsági csatornája.

Közzétéve:

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) gyártóbázisának épületei és a főváros III. kerületében, Óbudán, a Kunigunda útja 64. alatt, előtérben az M2 Petőfi TV logója, fotó: MTVA/MTI/Zih Zsolt

Az M2 Petőfi TV a Petőfi Rádió műfajgazdag, magyar kínálatához igazodó, sokszínű tartalommal várja nézőit, a fiatalok igényeire szabott, aktuális témákkal – közölte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Sajtó és Marketing Irodája szerdán az MTI-vel.

A csatorna új, saját gyártásában készült egyedi tartalmakkal, élő közvetítésekkel, fesztiválok, koncertek, szórakoztató programok bemutatásával, filmes és ismeretterjesztő adásokkal, a fiatalok mindennapjait érintő témákkal várja a nézőket.

A megújulás szoros együttműködésben valósul meg a Petőfi Rádióval, láthatóvá téve a rádiós műsorvezetőket.

A közlemény szerint a csatorna kiemelt célja, hogy napjaink magyar slágereinek, a fiatal feltörekvő, értékteremtő zenei teljesítményt nyújtó zenészeknek bemutatkozási lehetőséget biztosítson a Petőfi Rádió tehetségkutató törekvéseivel szoros együttműködésben.

A tavaly októberben megújult rádióadónak már több ezer felvételt küldtek az új, valamint a széles körben még nem ismert előadók.

Tehetségük kibontakoztatásában, dalaik terjesztésében vállal hangsúlyos szerepet – műfaji megkötés nélkül – a magyar zenei médiumok között egyedüliként a két csatorna – emlékeztetnek a közleményben.

Mint hozzáteszik, a tehetséggondozás mellett fontos törekvésük a múlt könnyűzenei örökségének gondozása, hogy a hazai könnyűzene legendás alakjait közelebb hozzák az ifjúsághoz. A nézők ennek részeként több évtizede készült, zenei ritkaságnak számító archív koncertfelvételeket, interjúrészleteket is láthatnak.

Íme az újdonságok

Az elmúlt évekhez hasonlóan minden hétköznap 21 órától élő műsor várja majd a nézőket. Az Esti Kornél című műsorban különböző zenei formációk aktualitásait mutatják be, de előtérbe kerül az előadók színpadon túli élete, például kedvenc sportjuk, hobbijuk vagy karitatív tevékenységeik.

Az adások továbbá rávilágítanak arra is, hogyan kapcsolódik össze a zene egyéb művészeti és más területekkel. A műsorvezetők között a már jól ismert csatornaarcok szerepelnek, így Csitári Gergely, Pató Márton, Csapó Dóra, Hernandez Vivien, Matthesz Flóra és Tótfalusi Fanni.

A tévéadó újdonságai közé tartozik az élő műsor után következő zenés kívánságműsor. A Mit kíván? című műsor adásaiban válogatást adnak a Petőfi Rádió kívánságműsorának legnépszerűbb dalaiból, valamint zenei témákban megszólaltatják az utca emberét.

Szombat esténként 20 órától a Petőfi Rádióból ismert műsorvezetők, Mák Kata, Fekete László, Habóczki Máté, Szani Roland és Szikora Tamás várják a nézőket a Házibuli című zenés műsorral. Minden adás egy hazánkban népszerű zenei stílust, illetve sokakat foglalkoztató, a dalokban gyakorta megjelenő emberi érzelmet jár körbe különböző rovatokban.

Az adások után szombaton 22 órától koncert- vagy zenés filmet ad a csatorna.

A csatorna népszerű koncertműsora, az Akusztik továbbra is jelentkezik vasárnaponként 20 órától, valamint folytatódik az A38 hajó színpadán és a Kulisszák mögött – az A38 hajón, az A38 Archív és az A38 BESZTOF a zenei szerkesztők válogatásában, a legjobb hazai produkciókkal, érdekességekkel – olvasható a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Vizsgálat indult az EU-ban az Apple, a Google és a Meta ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta vállalat ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) – jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos.

Közzétéve:

MTI/EPA/Caroline Brehman

Margrethe Vestager brüsszeli sajtótájékoztatóján közölte:

az előzetes vizsgálatok eredményei szerint feltételezhető, hogy az érintett vállatok nem kezdték meg a hónap elején életbe lépett, átjárhatósággal és versennyel kapcsolatos előírásokat tartalmazó szabályozás szerinti kötelezettségek betartását.

A szabályozás szerint az “alapvető platformszolgáltatásokat” nyújtó, kapuőrnek nyilvánított vállatoknak fel kell számolniuk azokat a zárt technológiai rendszereket, amelyek a fogyasztókat egyetlen vállalat, főként saját termékeinek vagy szolgáltatásainak használta felé terelik. Kiemelte, a szabályozás előírja, hogy a vállalatoknak lehetővé kell tenniük, hogy “ingyenesen tereljék” a felhasználókat alkalmazásboltjain kívüli ajánlatokhoz.

Az Európai Bizottság szeptemberben hat szolgáltatót minősített kapuőrnek, az Alphabet, az Amazon, az Apple, a ByteDance, a Meta és a Microsoft céget.

Az uniós biztos szerint az Európai Bizottság “gyanítja”, hogy az érintett vállatok által bevezetett intézkedések nem tesznek eleget a DMA szerinti kötelezettségeiknek. Az uniós bizottság mélyreható vizsgálata során arra keres választ, hogy a Google és az Apple teljes mértékben betartja-e a DMA szabályait, amelyek megkövetelik a technológiai cégektől, hogy lehetővé tegyék, hogy az alkalmazásboltjaikon kívül elérhető ajánlatokhoz irányítsák a felhasználókat. Az uniós bizottság aggodalma szerint a két vállalat saját ajánlataikon kívüli választás esetén “különféle korlátozásokat” alkalmaz, beleértve egyebek mellett díjak felszámolását.

A gyanú szerint a Google nem tartja be azokat az előírásokat, amelyek megakadályoznák, hogy a technológiai óriáscégek előnyben részesítsék saját szolgáltatásaikat a riválisokkal szemben.

“Az Európai Bizottság aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a Google és az Alphabet keresőfelületeiken előnyben részesítik saját szolgáltatásaikat” – mondta.

Közölte továbbá: az előzetes vizsgálatok szerint az Apple alternatív alkalmazásboltokra vonatkozó új díjstruktúrája és az Amazon keresési találatokra vonatkozó rangsorolási gyakorlata szintén aggályokat vet fel. Az Apple intézkedései, beleértve a webböngésző keresési képernyőjének kialakítását, megakadályozhatják a felhasználókat abban, hogy gyakorolják a szabad szolgáltatásválasztás jogát saját rendszerén belül. Az uniós bizottság a Meta esetében a felhasználók adatainak kezelése és a díjköteles szolgáltatások fizetési feltételeivel kapcsolatosan vizsgálódik majd – tájékozatott.

Az Európai Bizottság közölte: vizsgálata során bizonyítékokat és információkat gyűjt a felvetődött gyanúk tisztázására, az eljárást 12 hónapon belül le kívánja zárni.

Jogsértés esetén a brüsszeli testület az érintett vállalat teljes, globális forgalmának 10 százalékáig terjedő bírságot szabhat ki. A bírságok ismételt jogsértés esetén akár 20 százalékot is elérhetnek.

Folyatódó jogsértések esetén az Európai Bizottság további lépéseket is tehet, például kötelezheti a vállalatot egy üzletág vagy annak egy részének eladására, vagy megtilthatja a rendszerszintű meg nem feleléshez kapcsolódó szolgáltatások nyújtását.

Borítókép: a Google amerikai informatikai óriáscég logója a Nemzetközi Szórakoztatóelektronikai Kiállításnak (CES) otthont adó épületen Las Vegasban 2023. január 10-én

Tovább olvasom

Médiapiac

Komoly karriert futott be a közmédia Országjáró című műsora

Eddig is több díjjal jutalmazták a hat éve futó műsort – mondta Siklósi Beatrix, a Kossuth rádió csatornaigazgatója az M1 műsorában hétfőn.

Közzétéve:

Róka Ildikó szerkesztő, gyártásszervező (b) és Móczár István rendező, operatőr (k) átveszi a Duna Televízió és a Duna World csatornán futó Ízőrzők című műsornak járó Hungarikum Liget Média-díjat Lezsák Sándortól, a Magyar Országgyûlés alelnökétõl (j2), Lezsák Sándorné Sütõ Gabriellától a Hungarikum Liget alapítójától (j) és Balogh Lászlótól, a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumának elnökétől (b) a veszprémi díjátadó gálán 2024. március 21-én, fotó: MTI/Vasvári Tamás

Siklósi Beatrix annak kapcsán beszélt erről, hogy a közmédia két műsora, a Kossuth rádión hallható Országjáró és a Duna csatornán látható Ízőrzők sorozat múlt héten elnyerte a Hungarikum Liget Média-díjat.

A csatornaigazgató elmondta, büszke a műsort készítő csapatra, amelynek tagjait mindenhol nagy szeretettel várják.

A munkatársak óriási munkát végeznek, hétről hétre egy ötórás műsort állítanak össze

– mutatott rá.

Domokos István, az Országjáró felelős szerkesztője, műsorvezető arról beszélt, hogy

a műsor fennállása óta eddig 457 településen jártak és 13 500 riportalanyt szólaltattak meg. Mint mondta, a műsor kaput nyit a világra, megmutatja a helyben élők mindennapjait, az emberi értékeket, kincseket, amire az ott élők büszkék, a műsor készítőinek pedig fontos, hogy ezeket bemutathatják.

A díj megtiszteltetés számukra, és öröm volt a díjátadón újra találkozni azokkal az emberekkel, akiket a műsorban már bemutattak – mondta Domokos István.

Siklósi Beatrix közölte, hogy a díjjal járó 1,5 millió forintot az Országjáró stábja a Jónak lenni jó! jótékonysági kampány legutóbbi kedvezményezettjének, a koraszülött gyermekek fejlesztését segítő Semmelweis Fejlődéstámogató Központnak ajánlotta fel.

Tovább olvasom