Kövess minket!

Médiapiac

Forró őszre készülnek

Összeállításunkban a televíziós piac vezetőit kértük meg, hogy értékeljék az első félév eredményeit: hogyan alakult a nézettség, a hirdetési piac, hogyan teljesítettek az új műsorok és csatornák. Egyúttal az őszi szezonnal kapcsolatos várakozásokra is rákérdeztünk. Az első részben Dudás Gergely, az R-Time ügyvezető igazgatója és Harsányi Gábor, a Viacom regionális alelnöke gondolatait olvashatják.

Dudás Gergely ügyvezető igazgató, R-Time

  • Ha tisztán a kereskedelmi piacot nézzük (az állami költéseket nem vesszük figyelembe, hiszen azok elosztása messze nem tükrözi a piaci viszonyokat), akkor a tavalyi, MEME által mért 1,5 százalékos növekedést nem nevezném túl erősnek. Ráadásul a tendencia sem bíztató, a számok lassuló gyarapodást mutatnak (2014–2015-ben még 5,3 százalékos bővülést regisztrált a MEME). Idén sem számítok növekedésre. Persze még hátra van a legerősebb negyedév, de nem várok egyelőre pozitív meglepetéseket.

    Amin mindenképpen el kell elgondolkodniuk a piaci szereplőknek, az a nonszpotköltések két éve tartó csökkenése. Tavaly a két nagy nyári sportesemény ellenére is 13 százalékkal esett vissza ez a szegmens.

    Büszkén mondhatom, hogy a mi portfóliónkban ez a csökkenés nem jelentkezett, sőt mi növekedtünk 2016-ban ezen a területen.

  • A hirdetői visszajelzések pozitívak. Idén vezettünk be egy teljesen új értékesítési rendszert (13 év után szakítottunk a mozgó árakkal), ami jól vizsgázott. Azt is el kell mondanom, hogy most képviseljük az eddigi legszélesebb portfóliót az AMC-csatornák csatlakozásával a Viacom és New Wave Media mellett. Szándékosan szegmentáltuk a kínálatunkat, amiben minden hirdető megtalálhatja, amire szüksége van. A rendszer rugalmas: az alapcsomagok mellett jól kombinálhatók a csatornák egyedi igények szerint is. Az előbb már szót ejtettem a nonszpotról, a területen idén sem volt csökkenés az első három negyedévben, sőt egyelőre két számjegyű növekedést látunk nonszpotoldalon. Az RTL Magyarországon belül a másik nagy sikerünk az RTL Gold startja. Családunk új tagja teljesen új tematikát hoz a piacra, s ráadásul sokkal sikeresebb és nézettebb, mint elődje, a Film+2.
  • Az biztos, hogy nagy lesz a verseny idén ősszel, de mi eddig sem pihentünk, sok mindennel készülünk az őszre és 2018-ra is: Survivor, X-Faktor, Celeb vagyok…, A Konyhafőnök VIP és Junior, Oltári csajok, Válótársak, A mi kis falunk és így tovább, ha csak az RTL Magyarországra gondolok.

    A piac tovább fragmentálódik, ami további árcsökkenésnek ágyaz meg. Ez pedig nem segíti az értékteremtést, a televízió mint médium épülését.

    Elég, ha csak arra gondolunk, hogy a reklámszpotok közel 40 százaléka (a 18–49 évesek körében, de a 18–59 éveseket tekintve is közel 30 százaléka) nem termel eladható nézettséget. Úgy vélem ugyanakkor, hogy éppen emiatt növekedni fog a hirdetők elvárása a minőségi megoldások és megjelenések iránt. Nekünk is lesznek még újdonságaink, de mindent a maga idejében.

Harsányi Gábor magyarországi country manager, regionális műsorterjesztési és tartalommenedzsment-alelnök, Viacom International Media Networks, Közép-Kelet-Európa és Izrael

  • A földfelszíni sugárzású országos kereskedelmi televíziók és a hozzájuk tartozó kábelcsatornák kiélezett küzdelme nyomán
    a hazai tévés piacon minden eddiginél élesebbé vált a portfóliók közötti verseny.

    A több új tévéadó színrelépését is magával hozó rivalizálás során az elmúlt egy évben a legtöbb csoportnak csökkent a nézettsége.

  • A nézettségmérésben részt vevő 14 csatornacsalád közül mindössze négy tudott növekedni. Közéjük tartozik a Viacom is, amely 7 százalékot meghaladó részesedésével ma már a kereskedelmi korcsoport körében legnézettebb nemzetközi tematikus csatornákat tartalmazó portfóliót kínálja. A hagyományosan az általános szórakoztató televíziók territóriumának számító főműsoridőben is csaknem egyharmadával tovább növeltük a nézettséget.
  • Reményeink szerint ez a tendencia a folyamatos fejlesztéseink révén folytatódik az év második felében is. Újabb évadokkal jelentkeznek saját gyártású sorozataink, mint a Tömény Történelem a Comedy Centralon vagy a Pumpedék az RTL Spike-on, és tovább erősítjük a nagy világmárkáink hazai változatait is. Ennek szellemében októbertől megújítjuk a zenei kínálatunkat: a VIVA-ról a magyar előadók az itthoni piac igényeire szabott, hazai szerkesztésű MTV-re költöznek át, a nemzetközi MTV Hits pedig több néző számára lesz elérhető, és több nevetést is biztosítunk, mivel elindítjuk a Comedy Central családi változatát, a Comedy Central Familyt.

 

Holnap reggel Lukács Csaba, az Atmedia ügyvezető igazgatója, és Málnay B. Levente, az AMC Networks International, Közép- és Észak-Európa alelnöke gondolatait is megosztjuk a témában.

Az összeállítás elsőként a Médiapiac 2017/7-8. számában jelent meg.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom