Kövess minket!

Médiapiac

Istenes Bence a Médiapiacnak: ″Óriási kihívás befutni a németeknél″

Még harmincéves sem volt, amikor az RTL Klub egyik arca lett. Azon kevesek közé tartozik, akik a mainstream médiából érkezve influencerként, vloggerként is megállják a helyüket. Persze a cukiságfaktorral ő sem spórol. Mostanra befutott: rövidesen ő lesz a német X-Faktor egyik műsorvezetője.

Rövidesen elutazol a Survivor forgatására (az interjú április közepén készült, azóta már véget is ért a forgatás – a szerk.). Készülsz rá?

Ez egy realityműsor, nem igazán lehet készülni rá, legfeljebb lélekben. Ötven napot töltünk majd egy sziget szélén, a család közben itthon lesz. Félnapos az időeltolódás, el leszünk szakadva a külvilágtól. Egyetlen torony van, ami veszi a telefon- és netjeleket, de tavaly is előfordult, hogy egy vihar miatt elromlott az állomás, így másfél napig elérhetetlenek voltunk. Persze ha minden rendben lesz, akkor mindennap beszélhetek majd a fiammal és Adéllal. Ami a kinti körülményeket illeti: az előző forgatás tapasztalatai alapján készülök étellel, itallal, naptejjel meg többféle rovarirtóval. Na meg purhabbal, hogy a fabungaló réseit betömködjem a bogarak, rágcsálók elől. (Nevet.)

 

Újabb tétel került a bakancslistára


Az interjú megjelenésének napján hozta nyilvánosságra Istenes Bence, hogy ő lesz a német X-faktor egyik műsorvezetője. Az Instagram oldalán így írt erről: “Tudjátok én abban hiszek, hogyha valamit nagyon akarunk, mindent megteszünk érte, és ha az valóban a helyes út, akkor össze fog jönni. Nagy célok és álmok eléréséhez viszont küzdeni kell. Biztos, hogy nehéz lesz az út, biztos, hogy lesznek rosszakarók, irigyek, hitetlenek, akik kinevetnek, hátráltatnak – nálam is így volt- de soha nem szabad feladni!!! Most egy új fejezet kezdődik az életemben, ugyanis én leszek a német X-Faktor egyik műsorvezetője!”

 

Később a Sky 1 csatorna hivatalos közleményéből már azt is tudni lehetett, hogy a műsor vezetése mellett a backstage helyszínét irányítja majd, illetve a műsor közösségi oldalain jelentkezik majd be az adások során.

 

Nem lehetett könnyű döntés elvállalni, hiszen a párod várandós.

Valóban kettős érzéssel vágtam bele. Egyrészt a világ egyik legjobb, legizgalmasabb tévés formátumának leszek a műsorvezetője: rengeteg díjat nyert – nemcsak külföldön, hanem itthon is, hiszen a nemrégiben átadott Televíziós Újságírók Díja reality kategóriájában is ez a formátum bizonyult a legjobbnak.

Másrészt viszont a kisfiam nagyon apás, Adél pedig babát vár. Amikor elvállaltam, úgy volt, hogy mindketten jönnek velem, közben derült ki, hogy a párom várandós. De nem mondtam vissza, nem hagyhattam cserben a stábot és az RTL-t.

Alig 31 évesen vezeted az egyik legfelkapottabb valóságshow-t. Soha nem érezted úgy, hogy túl hamar jött a siker, fejedbe szállhat a dicsőség?

Nem, mert a környezet, ahonnan jövök, és a barátaim mindig visszahúznak a földre. Ráadásul, ha úgy tetszik, én tényleg végigjártam a szamárlétrát. A VIVA-n két és fél évig szinte az összes létező műsort vezethettem, aztán átkerültem az RTL-hez, ahol háttérműsorokat bíztak rám, és ezt követően jött az X-Faktor, a Való Világ és a Vigyél el! Nem mondanám tehát, hogy gyorsan jött a siker.

Stefan Raab – akit a példaképednek tartasz – 27 évesen kapott először műsort, te viszont már 21 évesen képernyőre kerültél a VIVA-n.

Lehet, hogy hozzá képest korán kezdtem, de mire eljutottam egy X-Faktorig, eltelt vagy hat év. Ráadásul nagyon intenzív időszak volt ez, marha sokat dolgoztam, rengeteg műsort vezettem: például a VIVA kívánságműsorát, a Megállót, az élő Interaktívot, az RTL csatornáin a Való Világ, a Csillag Születik és a X-Faktor háttérműsorát, a Brandmaniát, a Péntektől Péntekig-et. Fokozatosan épült fel a karrierem, szerencsém volt, hogy nem egyik napról a másikra raktak be egy nagy formátumba, megkockáztatva, hogy tapasztalatok hiányában megbukom.

Ha ennyi mindenben kipróbálhattad már magad, mi volt az, ami hiányzott, ami kivitt Kölnbe?

A német televíziózás azért más dimenzió, lássuk be. Sokkal nagyobb piac, az olyan műsorokat, amelyeket itthon vezettem, odakint négyszer-ötször annyian nézik. Nem beszélve arról, hogy sokkal több pénzt költhetnek műsorgyártásra. Óriási kihívás ott magyarként befutni.

Idehaza vezettem három X-Faktor-évadot, és úgy éreztem, hogy a negyediket nem tudnám már akkora lelkesedéssel csinálni. A Survivort viszont örömmel vállaltam újra, és lesz majd még más feladatom is az RTL-nél, csak fél lábbal vagyok tehát Németországban.

Mi az, ami nem jött még össze, amire vágysz?

Ahogy idősödőm, úgy változik, alakul a bakancslistám. (Nevet.) Most például imádnék sportot, különösen focit vezetni.

Ezzel megleptél.

Arra gondoltál, hogy valami igazán nagyra vágyom, valamilyen show-műsor ra? Nézd, az X-Faktor, a Survivor a legnézettebb műsor, óriási dolog volt ezeket vezetni. Nem feltétlenül nagyobbra, inkább másra vágyom tehát, olyanra, amiben igazán önazonos, hiteles vagyok, vagy ami a szívügyem, mint például a futball. A focipálya szélén állni és Oliver Kahnnal elemezni a félidőt, na az valami. Ugyanakkor kifejezetten szeretem a szórakoztató trash műsorokat, de ilyenek idehaza ritkán készülnek.

Fotó: RTL Klub/Nánási Pál, Rácz Tamás

Előfordult már veled, hogy valamelyik műsorra túlzottan rátelepedtél?

Nem, mert nagyon odafigyelek arra, hogy ilyesmi ne történhessen meg. Most, hogy ezt kérdezted, belegondoltam: nem az önazonosság izgat, inkább műsorvezető-centrikusabb formátumokra vágyom. Olyanra, mint amilyen például a Vigyél el! vagy a Hagyjál főzni! volt.

Melyik műsorod jelentette a legnagyobb szakmai kihívást?

Amelyiket éppen vezettem. Természetesen mindegyikből az első évad, ami alatt a rutint megszereztem. De a Vigyél el!-t megint kiemelném.

Ebben minden a műsorvezetőn múlik, ő dobja fel a labdákat, hozza ki a csajokból a sztorikat. Érezni kell, mi van egy félmosolyban, egy apró gesztusban, mit és kit kell megkérdezni, hogy legyen poén, csattanó a végén. Lényegében folyamatos standupot tolsz.

Azt gondolom, akkor tudok a legjobb lenni, ha kevésbé vagyok megkötve. A Survivor is sok tekintetben ilyen, igaz, ebben a műsorban jóval határozottabbnak kell lennem, pedig nem vagyok egy katonás típus. Éppen ezért nagy kihívás. Ezenfelül az is vonzott, hogy Rubin Kristóffal (a reality kreatív producere – a szerk.) dolgozhatok együtt, akitől sokat tanulhattam már az előző évadban. Felnézek rá.

Mi az, amit a VIVA-nál szedtél fel, ami nélkül Istenes Bence nem lenne az, aki?

A rutin, amit senki nem tud elvenni tőlem. Nagyon sokat kísérletezhettem saját magamon. Érdekes, hogy miközben a hivatalos mérés szerint minimális volt a csatorna közönségaránya, a VIVA tett engem – és sok más kollégámat – ismerté. Pedig nem volt annyira szem előtt, mint az RTL Klub. Bárhova mentünk, valósággal szétszedtek minket. Előfordult, hogy egy-egy forgatásról biztonsági őrökkel menekítettek ki, nem mertem plázába járni, mert futottak utánam a rajongók. Durva időszak volt. Ott tanultuk meg azonban, hogy kell csapatban dolgozni, hogy a szorgalom kifizetődik, hogy érdemes alázatosnak lenni. Élőzhettünk, készíthettünk talkshow-t. Hol lehet manapság már ilyen tapasztalatokra szert tenni?

Miért vágtál bele a vlogkészítésbe?

Ma már nem lehet meglenni kiemelten kezelt netes felület nélkül. Az RTL is elsősorban televízió, de a tartalmakat megkaphatod online is, az RTL Moston. A világ ugyanis digitalizálódik. Számomra a vlognál jobb platform arra, hogy önazonos legyek, nem igazán van. Évekkel korábban már tervezgettem, hogy elindítok egy ilyet, de egyszerűen nem volt rá időm.

Mennyi idődet viszi el?

Sokat, mert én találom ki a sztorit, veszem fel, vágom meg az anyagokat. Ezért is jelentkezünk ritkábban új videókkal.

Ha valaki komolyan veszi a dolgot, és nemcsak szövegel egy kamera előtt, hanem pörgős, izgalmas anyagokat állít össze, akkor rengeteg energiát kell beletolnia. Sokan az első videók után fel is adják, mert rájönnek, hogy nincs elég idejük rá.

Hogyan választasz témát?

Túlzottan nem tervezek előre. Eredetileg nem is ezt akartam feltétlenül, úgy indult, hogy ez Istenes Bence vlogja, egy vagány csávóé, aki utazik, műsort vezet, családi életet él. Mostanra egy családi vlog lett belőle. Tény viszont, hogy ezt imádják az emberek.

A képek az idei Survivor forgatásán készültek. Fotó: RTL Klub/Nánási Pál, Rácz Tamás

Hát persze, a cukiságfaktor…

Így van. Most már azonban úgy érzem, túl sok a családi tartalom. Cuki a Nátán, szép az Adél, jópofa a Bence, de már szeretném azt is megmutatni az embereknek, hogy nekem is vannak nehéz pillanataim, mint bárki másnak. Szeretnék közéleti témákat is feldolgozni, amelyek sokakat érintenek, és amelyek érzéseket váltanak ki, vagy például fiús tartalmakat. Még akkor is, ha ezek a videók kevesebb embert érdekelnek.

Egy-egy videó 400-500 ezres nézettséggel fut. Termeli a pénzt?

Van több olyan vlogunk is, amelynek a nézettsége egymillió fölött van, de soha nem engedtem rá reklámot, mert Magyarországon nem éri meg, pár ezer forintot hoz csupán. Legutóbb a YouTube kiszúrta, hogy felhasználtam valamilyen zenét. Nem tiltotta le az anyagot, hanem tett rá egy hirdetést a szerző, de ennyi.

Termékmegjelenítés, influencer marketing?

Az van, de az összes social felületemen csak olyat vállalok, amit hitelesen meg tudok jeleníteni. Olyan termékekről van szó, amelyeket ténylegesen használok.

Nem fogok csak azért kipróbálni egy új telefont, hogy pénzt kapjak, ha egyszer évek óta ugyanazt a márkát használom, és elégedett vagyok vele.

Tudom, hogy emiatt évente sok millió forinttól esem el, de így hiteles maradhatok, jobb a tárgyalási pozícióm, és világmárkákkal dolgozhatok együtt.

Ezt teljesen magad menedzseled?

Volt egy időszak, amikor leszerződtem egy ügynökséggel, de nem nagyon jött be. Most egy PR-szakember van mellettem, akivel jól működünk együtt, ő racionális, én kreatívabb vagyok. De mindenki más típus, Adél például igényli egy ügynökség segítségét.

Fotó: RTL Klub/Nánási Pál, Rácz Tamás

Szinte a teljes életeteket a nyilvánosság előtt élitek, rengeteget foglalkozik a bulvármédia – nem csak a vlog révén – Istenes Bencével, Csobot Adéllal. Nem zavar?

Ha tévés személyiség vagy, függsz a bulvártól, különösen igaz ez a karriered elején.

A korábbi években előfordult, hogy adtam úgy interjút, hogy igazából nem akartam.

Mára már nagyrészt függetleníteni tudtam magam, és csak olyasmit mutatok meg az életemből, amit én akarok a nyilvánosság elé vinni.

Őszintén, én soknak éreztem, amikor azon poénkodtatok, hogy mi lesz a második kisfiú neve.

Ez pontosan arról szólt, hogy van egy határ. Állandóan kérdezgettek erről az újságírók. Mondtam, nem tudjuk, majd a születésekor eldől. De nem tágítottak, erre bedobtam, hogy Istenes Tarzan lesz. Nem gondoltam, hogy ezt bárki is komolyan veszi, de legalább azóta nem téma a gyereknév.

 

Megjelent a Médiapiac május-júniusi számában, annak influencer marketing mellékletében, amelynek további cikkeit itt olvashatja.A friss lapot megveheti ezeken a standokon vagy előfizethet rá itt.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom