Kövess minket!

Médiapiac

Megérkezett a true crime rajongók következő nagy kedvence

Tegnap indult az HBO GO-n Michelle McNamara bestsellere alapján készült Eltűnök a sötétben (I’ll Be Gone In The Dark) című dokusorozat.

A hatrészes Eltűnök a sötétben című dokumentumsorozat az azonos című könyv alapján az író, Michelle McNamara nyomozását mutatja be azután az erőszakos bűnelkövető után, akit ő nevezett el Kaliforniai Gyilkosnak. A sorozatot az Oscar-jelölt és Emmy-díjas filmes, Liz Garbus (a Ki ölte meg Garrett Philipset? és a Semmi sem marad kimondatlan: Gloria Vanderbilt és Anderson Cooper című HBO-filmek alkotója) rendezte, gyártója a Story Syndicate. Társrendezőként közreműködött Elizabeth Wolff, Myles Kane és Josh Koury.

A Kaliforniai Gyilkos az 1970-es és 80-as években tartotta rettegésben az államot, ahol 50 betöréses nemi erőszakot és 12 gyilkosságot követett el. A sorozat megszólaltatja a túlélőket és családtagjaikat, és egy olyan korszakot dokumentál, amelyben a szexuális bűncselekményeket vagy lesöpörték az asztalról, vagy szégyenből titkolták őket. A sorozat megvizsgálja, hogy miért is foglalkoztatnak minket ennyire a borzongató bűnügyi esetek és tanulságosan ábrázolja a függőség veszélyes csábítását is, miközben magával ragadóan mesél megszállottságról és veszteségről azáltal, hogy bemutatja egy titokzatos gyilkos útját és annak a nőnek az eltökélt kutatását, aki mindenáron fényt akart deríteni az ügyre.

Michelle McNamara csöndes életet élt íróként, anyaként és feleségként, és mindvégig szándékosan humorista férje, Patton Oswalt hollywoodi életének perifériáján maradt. Éjszakánként azonban, amikor a családja aludt, megszállottan megoldatlan bűnügyeket tanulmányozott. Az online csetszobák és bűnügyi blogok világában elmerülve beleásta magát a Kaliforniai Gyilkos ügyének véres részleteibe, és közben kapcsolatot teremtett hasonló érdeklődésű önjelölt nyomozókkal, akikkel információkat, fotókat és nyomokat cseréltek egymás között.

McNamara Bűnügyi Naplók című, megoldatlan bűncselekményekről szóló blogjában dokumentálta szenvedélyét, amelynek nyomán a Los Angeles Magazine hosszú cikket közölt az esetről, és ennek eredményeként McNamara megbízást kapott egy könyv megírására is. Annyira megszállottan kereste az ügy megoldását, hogy a nyomozás teljesen felemésztette, egyre sötétebb gondolatok ejtették rabul és egyre jobban szorongott. A saját maga által is függőségnek titulált mániákus elfoglaltsága és a családja közti egyensúlyozás szétfeszítette McNamarát, aki egyre inkább gyógyszerekre támaszkodott, hogy oldja fokozódó szorongását. Egy sor álmatlanul töltött éjszaka és számos gyötrő rémálom után McNamara véletlen gyógyszer-túladagolásban halt meg álmában, mielőtt még befejezhette volna a könyvét. Halála után Oswalt felkérte McNamara nyomozótársait, Paul Haynest és Billy Jensent, hogy segítsenek befejezni és kiadni a könyvet, amely áradozó kritikákat kapott és felkerült a New York Times 2018-as bestseller-listájára is.

Az Eltűnök a sötétben egy detektívtörténet, melyet McNamara a saját szavaival mesél el exkluzív, eredeti felvételeken és a könyvén keresztül, amelyből Amy Ryan olvas fel részleteket.

A sorozat egyszersmind utazás McNamara lelkébe is, aki kitartó újságíróként és önjelölt detektívként olyan elszántan próbált bűnügyeket felderíteni, hogy a büntetés-végrehajtási szervek elismerését is kivívta, cikkeivel és könyvével pedig jelentős kritikai sikert aratott. Magával ragadó írásaiban a veszteségnek, a szorongásnak, a függőség vonzásának, az embereket összekötő szeretetnek és a mindennapi életünk veszélyes titkainak súlyos témái vonulnak fel.

McNamara éveken át eltökélten próbált igazságot szolgáltatni az áldozatoknak, és ezzel segített napirenden tartani az ügyet. Tíz évvel azután, hogy elkezdett az ügyön dolgozni és mindössze két hónappal könyve 2018-as, posztumusz publikálását követően, Oswalt és McNamara több nyomozótársa felolvasást tartottak a könyvből Chicagóban, McNamara szülővárosában. Néhány órával később a sacramentói rendőrség letartóztatta a 72 éves ex-rendőrt, Joseph James DeAngelót, akit DNS-nyomok alapján azonosítottak mint a hírhedt Kaliforniai Gyilkost.

A sorozat már elérhető az HBO GO-n, a TV premier július 16-án lesz az HBO-n.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom