Az elmúlt évben a marketing állás és szinonimáival 222, a pr állások kapcsán 887 említés született a weben. Ez nem nagy mennyiség, ugyanakkor a területek jellemzői, az álláshirdetési trendek jól kirajzolódnak az említésekből. Az is kiderült, hogy a marketing és pr szakemberek ritkán osztják meg a véleményüket a munkájukról nyilvános webes diskurzusban az adatok alapján, így a legaktívabb szerzőknek az állásportálok számítanak a témában.
Pörgős, rugalmas csapatjátékosokat várnak a médiába
A marketingterületen meghirdetett állásokra jellemző volt a gyakornoki és asszisztensi pozíciók túlsúlya. Az álláshirdetésekben visszaköszönő „nagyon pörgős”, „nagyon jó”, „okos” jelzők alapján gyorsan kirajzolódik az ideális jelölt képe: a gyors észjárású, trendeket ismerő, tanulni kész juniorokat várnak a pozíciókba. Az említett tulajdonságok a „stratégia” (-i gondolkodásmód), „nyitottság”, „modernség” (azaz az új trendek ismerete) ugyanezt támasztják alá.
![]() |
A médiás álláshirdetésekben megjelenő témák (forrás: neticle.hu) |
A pr-es munkákra tapasztaltabb csapattagok jelentkezését várták, akik akár a marketingfolyamatokba vagy a vezetőségnek is be tudnak segíteni. Előnyt jelentett a reklámszakmai jártasság, különösen a kreatív és kommunikációs ügynökségek felhívásaiban, akik leginkább keresték a pr-es pozícióba a megfelelő kollégát. A kívánt tulajdonságok között a soft szkillek közül a szervezettség, a rugalmas személyiség, a jókedély, a dinamikusság és magabiztosság fordultak elő leggyakrabban.
![]() |
A médiás álláshirdetések témái kibontva (forrás: neticle.hu) |
Állást keresni szakmai portálokon és Facebookon érdemes
A weboldalak listáján, ahol a marketing és pr állások legtöbbet előfordulnak, nagyágyúk (profession.hu, cvonline.hu) és szakmai portálokon (kreativ.hu, médiapiac.com) is vannak a top 10-ben.
![]() |
A social médiában 2018-ban több volt a marketinges álláshirdetés, köszönhetően a twitteres továbbosztásoknak is, de a releváns Facebook csoportokban lehetett találni egyéb médiás, így pr-es hirdetéseket is.
![]() |
Összességében a Neticle adatai azt mutatják a médiás álláshirdetési trendekről az elmúlt év említései alapján, hogy klasszikus csatornákon kívül még nem jellemző a különféle platformon az álláshirdetések elterjedtsége (gondolunk itt a pl. videós formára), és a marketing és pr szakmai lehetőségekről is kevés az online vita a publikus felületeken. A releváns fórumszálakon is legfeljebb a tapasztalat versus képzettség népszerű ellentét kerül kivesézésre, de a szakemberek elégedettségéről, a munkahelyi körülményekről (fizetés, iroda, egyéb juttatások, kihívások stb.) keveset tudunk meg a webes véleményekből. Ennek felmérése célzottabb online kutatást vagy belső felmérést igényelhet cégeken és ügynökségeken belül.