Kövess minket!

Médiapiac

Észak-Korea megdöbbentő világa a Spektrumon

A Spektrum dokumentumfilmje ebbe a titokzatos és titkolózó országba viszi a nézőket, ahol a kamera elé álló (állítható?) állampolgárok szinte gépies módon hálálkodnak „tisztelt Kim Dzsongun marsallnak” bármiről is legyen szó.

A forgatócsoport úticélja Észak-Korea fővárosa: Phenjan. Érezhető a feszültség, amikor felszállnak az észak-koreai Tupoljev gépre. Más légitársaság nem repül ezen az útvonalon. Amikor Phenjanba érkeznek, átvizsgálják őket, átnézik a laptopokat és a telefonokat, a gyanús könyveket elkobozzák  – áll közleményben.

A kulturális minisztérium két képviselője, Ham és Pak úr köszönti őket. Két hétig ők lesznek az árnyékaik: figyelniük kell, miről forgatnak, így mindenhová elkísérik őket. A reptérről a városba tartva a közvilágítás eléggé szórványos, az autó amivel mennek, hirtelen lelassít, a Nagy Vezetők szobra előtt ugyanis mindenkinek lépésben kell elhajtania.

A városban mindenütt hatalmas arcképeken Kim Ir Szen és a fia, Kim Dzsongil. Az unoka, Kim Dzsongun a Kim-dinasztia legifjabb diktátora. A Diadalívet Kim Dzsongun nagyapja – „Az Örök Elnök” – tiszteletére emelték. Az államalapító Kim Ir Szen olyan személyi kultuszt teremtett maga és családja körül, amely a fáraók uralmához hasonlít, nem modern államhoz.

A kísérők a forgatócsoporttal együtt költöznek be a „Phenjan” szállodába. Az első számú szabály: soha nem hagyhatják el az épületet a kísérők nélkül, és sehol nem készíthetnek alkalmi interjút. Nemcsak nekik tiltják a szabad beszélgetést – egyetlen észak-koreai sem léphet nem hivatalos kapcsolatba külföldi idegenekkel.

A fővárosban mintegy 3 millióan élnek, kiváltságosnak érezhetik magukat akik itt laknak, az országban ugyanis nincs lehetőség szabad költözködésre, az állam szabja meg, ki költözhet ide – és ki nem.

Reggelente „lelkesítő brigádok” rázzák fel a főváros munkába tartó dolgozóit. A forgatócsoport kulturális minisztériumból kivezényelt Ham és Pak úr kíséretében indulnak el megismerni a koreaiak hétköznapjait, és a sportéletet. Mert ha másról nem is, erről lehet beszélni.

A röplabda az ország legkedveltebb szabadidős sportja – közlik a kísérők –, de újabban a tenisz is népszerű. A csapat nagy nehezen engedélyt kap, hogy beszéljen az egyik játékossal.

– „Miért fontos a sport?”

– „Népünknek edzettnek kell lennie, hogy megvédje magát az amerikaiak ellen. Együtt le fogjuk győzni az ellenséget! Ez népünk legfőbb kötelessége!”

– „Félnek egy amerikai támadástól?”

– „Nem aggódunk. Mi felkészültünk!”

Az egyik kísérő hozzáteszi: „Tisztelt Kim Dzsongun marsallunk felszólított minket, hogy nőjünk világhatalommá a sportban, a tudományban és a gazdaságban is. A sport most nagyon népszerű, és mi még jobbak akarunk lenni benne.”

A röplabda és a tenisz után a hatezer nézőt befogadó Jégcsarnokba veszi az irányt a forgatócsoport. Nem kell sokat várni az újabb magasztaló mondatokra, Kim Yong-Hui, a csarnok egyik vezetője a következőket mondja: „Nagy Elnökünk, Kim Ir Szen kétszer tekintette meg ezt a stadiont, a Nagy Vezető, Kim Dzsongil hétszer járt itt! A Tiszteletreméltó Kim Dzsongun marsall is négyszer. Országunk Atyái mindenben gondoskodnak rólunk, ezért a munkásosztály itt keményen edzhet a sikerért. Alaposan felkészültünk a téli sportokban, hogy versenyzőink sok győzelmet szerezzenek Tisztelt Marsallunknak.”

Ha a Vezető ellátogat valahová, az nagy megtiszteltetés, de komoly kötelezettség is. A sporteredmények nem az egyéni karriert szolgálják, hanem az országot és annak Vezetőjét.

Az egyik versenyző, Mun Szuil már nemzetközi versenyekre is eljutott. Pár korábbi nyilatkozat után az előbbi rövid párbeszéden már meg sem lepődünk:

– „Mi a legnagyobb álma sportolóként?”

– „Egy közös fotó Tisztelt Kim Dzsongun marsallunkkal.”

A fentiekből jól látszik, hogy az Észak-Koreában élő emberek szinte droidokként élik a mindennapjaikat. A film készítői arra vállalkoztak, hogy a sport témájára építve atlétákkal és amatőrökkel készítenek interjúkat, hogy egy új szemszögből mutathassák meg a nézőknek ezt az elszigetelt országot. A több hónapos tervezés ellenére nem várt kihívások merülnek fel a forgatás során. Az eredmény egy nem mindennapi körutazás edzőtermeken, lovardákon, aqua parkokon és gyárakon át, egy-egy óvodába és futball akadémiára tett kitekintéssel. Az ellentmondásokban és a hétköznapi életből vett jelenetekben bővelkedő film jóval túlmutat az Észak-Koreáról terjedő kliséken.

Az Észak-Korea: Sporttal a diktátorért című dokumentumfilm február 18-án este 22 órakor látható a Spektrum műsorán.

Médiapiac

Szoboszlai Dominik – Az interjú a Spíler TV-n! (videó)

Szombat este 20:25-kor tűzi műsorára a Spíler 1 a legsikeresebb magyar focista, a Liverpoolban játszó Szoboszlai Dominikkal készült exkluzív interjúját.

Közzétéve:

MTI/EPA/Adam Vaughan

A Manchester City-Chelsea FA-kupa elődöntőt követően a Spíler 1-en szombat este 20:25-től érkezik a Szoboszlai Dominik – Az interjú. Az exkluzív filmnek fontos része a sztárjátékossal készített interjú, nem csupán a magyar válogatott csapatkapitányáról tudhatnak meg sokat a nézők, ha szombat este a Splíer 1 programját választják. Baumstark Tibor végigjárta azokat a helyszíneket, amelyek a legszorosabban kötődnek a Liverpool FC-hez. A világklasszis középpályás gondolatain és érzésein túl pedig betekintést nyerhetünk a labdarúgással mélységesen átitatott városnak, a Liverpool-nak a mindennapjaiba is.

„Szoboszlai Dominik részletesen mesél arról, hogy mi történt a Liverpoolnál, miután minden idők egyik legeredményesebb futballedzője, Jürgen Klopp néhány hónappal ezelőtt meghökkentő időzítéssel bejelentette az évvégi távozását. Benézhettünk a kulisszák mögé, így megmutatjuk a topfutball egyik legmodernebb, leginkább felszerelt edzőközpontját, meglátogatjuk a legendás Anfield stadion történelemmel és legendákkal átitatott környékét, és a Spíler TV kameráin keresztül a focirajongók azt is láthatják, amit a világon nagyon kevesen, hogy hogyan fest a mérkőzés előtti percekben a Liverpool öltözője” – árulta el Baumstark Tibor. – „A Dominikkal készült interjún túl a Premier League történetének legjobb játékosai közül is megmutatjuk néhány egykori sztár véleményét az angol bajnokság kihívásairól, és persze Szoboszlai Dominik teljesítményéről” – tette hozzá.

Vasárnap a Spíler 2 közvetítésében Szoboszlai Dominik és a Liverpool a Fulham otthonában lép pályára, majd közvetlenül utána a La Liga és az egyetemes futballvilág csúcsrangadója, az El Clásico kerül képernyőre.

Ezúttal is különleges fel- és levezető műsorral készül a Spíler stábja a rangos küzdelemre. Elismert szakértők, elvakult drukkerek és a futballszakma képviselői lesznek a La Liga műsorvezetőinek vendégei a több helyszínes, kiterjesztett valóságot is felvonultató stúdiókban, valamint helyszíni kollégáik is bejelentkeznek a műsorba, így a spanyol futball rajongóinak vasárnap érdemes a Spíler közvetítésére kapcsolniuk – ismerteti a TV2 közleménye.

Borítókép: Szoboszlai Dominik, a Liverpool játékosa az angol első osztályú labdarúgó-bajnokság Liverpool-Crystal Palace mérkőzésén a liverpooli Anfield Road-i Stadionban 2024. április 14-én

Tovább olvasom

Médiapiac

Átadták az idei evangélikus médiakommunikációs díjakat

Ukrajnai evangélikusok életét bemutató riportot, valamint elváltként újraházasodott, elkötelezett evangélikusokat bemutató riportot ismert el idén a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) a Bornemisza Péter- és az Írónád díjjal – közölte az egyház kommunikációs szolgálata az MTI-vel.

Közzétéve:

Az evangélikus egyház által alapított díjakat idén is olyanok vehették át, akik világi, illetve egyházi médiafelületen 2023-ban közzétett munkáikkal az evangélikusság és az evangélikus egyház pozitív megítélését, népszerűsítését vagy missziós tevékenységét segítették.

A díjakat Fabiny Tamás, az MEE elnök-püspöke, Prőhle Gergely, az MEE országos felügyelője, valamint Lovass Tibor, az egyház sajtóbizottságának elnöke adta át hétfő este.

A világi sajtóban publikált, evangélikus vonatkozású anyagok versenyében elnyerhető Bornemissza Péter-díjat Vörös Szabolcsnak a Válasz Online felületén megjelent, “Láttam azokat, akik legyőzték a fenevadat” – először járt magyar püspök ukrán háborús zónában című riportja nyerte el.

Az idei Írónád díjat Vitális Judit, a Magyarországi Evangélikus Egyház honlapjának felelős szerkesztője, az Evangélikus Élet magazin hírszerkesztője vehette át a magazinban megjelent, Nem tündérmese – Isten kegyelme: Balicza Klára és Jenei Róbert egymásra találásának története című, házasság heti interjújáért.

Mindkét kategóriában megítéltek különdíjat is: Kuklai Katalin A babaszagú világ ajándéka – Kölcsönösen gazdagodnak a kisgyerekek és a fogyatékkal élő idős gondozottak a közös programokból című, a Népszava.hu internetes portálon megjelent, a Sztehlo Gábor Evangélikus Szeretetotthon piliscsabai telephelyén készült riportját Bornemisza Péter-különdíjjal, Balczó Mátyás, az Evangélikus Információs Szolgálat újságíró-szerkesztőjének a Hit, humor és lelki mélység – Gyerekkortól megérésig – Kovács András Péter humoristával készült, az Evangélikus Élet magazinban megjelent interjúját pedig Írónád különdíjjal ismerték el.

Tovább olvasom

Médiapiac

A Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás – bár néha olyannak tűnik

Így használd a közösségi médiás profilodat – II. rész: Sokkal többet szabad annak, aki kritizál vagy parodizál.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Sokan sok mindent közzétesznek a közösségi médiában, ám a megjelenő tartalmakat nem mindig lehet szabadon elvinni, átvenni. A Facebook és a többi információs közösségi médiafelület tehát nem olyan, mint az utcai lomtalanítás, onnan nem lehet mindent hazavinni, ami csak tetszik. Bizonyos esetekben azonban mégis. Hogy mikor, arról a médiahatóság adott útmutatást.

Mind többször hallani, hogy a közösségi média egyre inkább az álhírek, a hitvány információk és performanszok gyűjtőhelyévé silányul. Ennek ellentmond, hogy megannyi olyan tartalom lelhető fel a különféle platformokon, amelyeket utóbb – bármilyen céllal – idéznénk. De milyen szabályok kötik azt, aki részben vagy egészben átvenné mások bejegyzését? A kérdést a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakemberének, Fáczán Gábornak tette fel a Médiapiac.com.

Előnyben a humorista

A szervezet Online Platformok Főosztályának vezetője azzal kezdte: attól függ, milyen minőségű tartalomról van szó. Ha szerzői alkotásról, vagyis például zenéről, videóról, irodalmi műről, úgy a szerzői jog szabályai alapján feltételezni lehetne, hogy minden esetben engedélyt kellene kérni az eredeti alkotás szerzőjétől, hogy posztolni lehessen a tartalmakat. – Ugyanakkor – mutatott rá a főosztályvezető – akadnak bizonyos kivételek.

A felhasználók mások posztjait engedély nélkül is felhasználhatják, ha kritikát fogalmaznának meg azzal kapcsolatban, ha paródiát készítenének, de akkor is, ha véleményüket fejeznék ki vagy tudósítanak, beszámolnak róla. A kutatás is olyan eset lehet, amikor nem kell beszerezni a bejegyzés eredeti szerzőjének engedélyét.

A főosztályvezető megemlítette, a kérdés kapcsán maga a Facebook is ad iránymutatást arról, miként érhető el, hogy a felhasználó által közzétett tartalom ne sértsen szerzői jogot. Eszerint attól, hogy egy tartalmat megvásárolt az adott felhasználó, vagy az interneten talált egy képet, amit posztolni szeretne, még megsértheti a szerzői jogot. A platform ezért azt tanácsolja, hogy védett tartalom megosztása előtt általában véve tanácsos írásos engedélyt kérni a szerzőtől. – Egy ismert sportolóról készült kép közzététele előtt érdemes tájékozódni, hogy az adott felvétel élvez-e szerzői jogi védelmet. Ha igen, engedélyt kell kérni a fotó eredeti posztolójától – húzta alá Fáczán Gábor.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett, sokan idejük igen jelentős részét töltik ezen a felületen. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, fénykép.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom