Kövess minket!

Médiapiac

Új évaddal jelentkezik a Cápák között az RTL Klubon

Az RTL Magyarország az egészségügyi veszélyhelyzet okán online sajtótájékoztatón jelentette be a Cápák között című üzleti showműsorának következő évadát, amelyben az előző szériában már megismert cápák mellé egy új is érkezik, Tomán Szabina személyében.

A sajtó képviselőit a Cápák között műsorvezetője, Lilu köszöntötte, akit az RTL Csoport vezérigazgató-helyettese követett. Kolosi Péter bejelentkezésében elmondta, hogy a Cápák között újabb évfolyama hamarosan elindul az RTL Klubon, még a vírus előtti időkben fejeződtek be a forgatási munkálatok, és a műsor valamivel hosszabb lesz, mint az előző évadban megszoktuk.

A Cápák között a 2019-es év egyik nagy sikere volt. Amikor elindult, hamar a nézők kedvencévé vált, a saját sávjában a legnézettebb műsor volt. Népszerűségét jól mutatja, hogy idén több mint kétszer annyi vállalkozó jelentkezett, mint egy évvel korábban, hogy a Cápák előtt pitch-elve mutassák be terméküket, üzleti tevékenységüket. Remélem, ez az évad még sikeresebb lesz.

Máté Kriszta, a műsor producere ismertette, hogy a Cápák között egy japán formátum, amelyből a világon jelenleg már több mint negyven országban láthatják a nézők a helyi adásokat. Angliában, a BBC-n az első adást 2005-ben mutatták be, pár hónappal ezelőtt ért véget a 17. évad. A szigetországban 170 millió fontot fektettek be a cápák, és kétszáz cégből csináltak sikertörténetet. Az első magyar évadban 35 cég szerepelt, a Cápák pedig háromszáz millió forintot költöttek befektetésre.

Az RTL kreatív producere, Varró Szabolcs szerint a műsor bebizonyította, hogy a nézők kíváncsiak a formátumra.

Azt gondolom, hogy a műsorhoz két nagyon fontos elem kell, a jó Cápák és a jó vállalkozók. Ez idén sem lesz máképp. Sok izgalmas vállalkozás, emberi történet, sok érdekes és meglepő cápa-reakció várható.

A kreatív producer szerint a kiemelkedő műsorhoz Magyarországon adottak a feltételek: nagyszerű Cápák, rámenős vállalkozók. A Cápák tavaly bebizonyították, hogy üzletileg rátermettek, érdekesek és felkészültek, a vállalkozók pedig idén is azon lesznek, hogy bebizonyítsák nekik, hogy az ő üzletük a legjobb a világon.

Az első évadból már ismert Cápák:

  • Balogh Levente, a Szentkirályi-Kékkúti Ásványvíz Kft. elnöke, a PepsiCo termékek forgalmazója
  • Fehér Gyula, a Ustream alapítója, az Oktogon Ventures befektető cég elnöke
  • Balogh Péter, angyalbefektető, a Baconsult Kft. tulajdonosa, ügyvezetője
  • Moldován András, a Mangal Ilona Sertéshizlalda Kft. tulajdonosa, a Jack’s Burger étteremlánc és az Animalsoft Kft. tulajdonosa

Balogh Levente minden Cápa nevében elmondta, hogy nagyon várták az új évadot, már csak azért is, mert kicsit kiszakítja őket a hétköznapokból. A cápa egy magányos állat, azért hasonszőrűek – tette hozzá. Szerinte, egyre jobban megértik egymást, felkészültebbek, tavaly még csak tanulták a műfajt, idén még jobbak lesznek. Nagyon fontos lesz számára, hogy a vállalkozó ne csak nagyvonalakban vázolja, hogy hogyan akarja a pénzéből felépíteni a vállalkozását.

Balogh Levente (Fotó: RTL Magyarország)
Balogh Levente (Fotó: RTL Magyarország)

Ahhoz, hogy tőlünk valaki pénzt kapjon, nagyon ügyesnek, okosnak és tehetségesnek kell lennie. Biztos vagyok benne, hogy sok ilyen szereplővel találkozunk idén is.

Fehér Gyula számára a nagy kérdés az, hogy azok a vállalkozók, akik az előző évad alapján tudják, hogy milyen műsorban szerepelnek, vajon mivel érkeznek hozzájuk.

Fehér Gyula (Fotó: RTL Magyarország)
Fehér Gyula (Fotó: RTL Magyarország)

Egészséges szkepticizmussal fogják vizsgálni a vállalkozók ötleteit, és kiemelten fognak figyelni arra, hogy világos és transzparens válaszokat kapjanak a kérdéseikre.

Balogh Péter az előző évhez képest még izgalmasabb szereplőket, ötletek vár. Szerinte a pitchben az a fontos, hogy a vállalkozók felkeltsék az érdeklődést, át tudják adni, hogy komolyan gondolják az ötletüket, egyúttal maguk is komolyan vehetőek. Ha ezt tudják láttatni, utána már kérdésekben minden mást meg lehet válaszolni.

Balogh Péter (Fotó: RTL Magyarország)
Balogh Péter (Fotó: RTL Magyarország)

Őszintének és hitelesnek kell lenni. A Cápák között nem az előadóművészetról szól, hanem arról, hogy a vállalkozóban benne van-e a siker, és ha igen, mi segítünk kihozni belőle.

Moldován András azt emelte ki, hogy mennyire szerette, amikor a műsort követően azt látta, hogy nemcsak ők szerették, de az emberek is. Reméli, hogy idén kicsit szigorúbb lesz, amit el is várnak tőle a társai.

Moldován András (Fotó: RTL Magyarország)
Moldován András (Fotó: RTL Magyarország)

Az első négy másodperc alatt vagy szimpatikusak tudunk lenni, vagy nem. Az első pillanatban azt akarom érezni, hogy az adott személlyel, az ötletével szeretnék kezdeni valamit.

A már jól ismert show vadonatúj Cápája Tomán Szabina, a sikeres üzletasszony, aki tizenöt év modellkarriert követően már nyolc éve építi saját vállalkozását. A Toman életmódprogram megalkotója, az egészséges és fenntartható fogyás elkötelezett szószólója amellett, hogy nagyívű karriert épített, két gyermek édesanyja, aki szerint nem leszek könnyű helyzetben a jelentkezők. Mint mondta, széles a palettája, de amiben nagyon tud majd segíteni a leendő vállalkozónak, az egy olyan szféra, amely az egészséggel, a tudatossággal, a környezettudatossággal vagy a gyermekekkel kapcsolatos dologgal foglalkozik.

Tomán Szabina (Fotó: RTL Magyarország)
Tomán Szabina (Fotó: RTL Magyarország)

Nagy kihívás elé nézek. Végigkövettem az első évadot, és van egy képernyő előtti képem a Cápatársaimról, próbáltam rájuk hangolódni, amennyire lehetett.

A műsor stratégiai partnerei: a K&H Bank, a Telekom Magyarország, a BMW Group Magyarország és a Számlázz.hu.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom